IRT 3000

vsebina

V Sloveniji zasnovana razvojna strategija evropskega managementa

06.09.2018

Združenje Manager je na povabilo CEC evropskega združenja managerjev, ki povezuje milijon evropskih managerjev, v Sloveniji gostilo šest predstavnikov stanovskih evropskih združenj. V pogovorih o nadaljnjem razvoju evropskega managementa, so izpostavili uveljavitev managementa kot močnega sogovornika z evropskimi socialnimi partnerji, opolnomočenje managerjev in okrepitev njihove vloge v dialogu z vladami.

180902-2Na dvodnevnem obisku v Sloveniji so predstavniki danskega, francoskega, italijanskega, nemškega, portugalskega, švedskega in slovenskega združenja managementa izmenjali poglede in prakse o aktualnih tematikah v posameznih državah s področja razvoja delovnega okolja, socialno-ekonomskih politik na ravni EU in razvoja evropskega managementa.

Izpostavili so ključne izzive, s katerimi se soočajo, in med njimi našteli predvsem stalno povečevanje zahtev in pričakovanj družbe od managerjev na vseh ravneh poslovanja, ter spremembe v svetu povezane z globalizacijo. Paolo Scarpa, predstavnik italijanskega združenja managementa v zasebnem in javnem sektorju CIDA, ki ima več kot 70-letno tradicijo in povezuje 150.000 članov, je pojasnil, da današnja globalizacija odpravlja tako geografske kot funkcionalne meje: »To od managerjev zahteva razmislek in prilagajanje spremembam, predvsem v organizaciji samega dela in delovnega okolja, ki ga morajo znati ustvarjati razmeram in zaposlenim primerno.« 

Med cilji je uveljavitev stroke v dialogu s socialnimi partnerji na evropski ravni
Razvoj evropskega managementa so si zastavili skozi tri glavne cilje: uveljavitev managementa kot močnega sogovornika v dialogu z evropskimi socialnimi partnerji, opolnomočenje managerjev kot posameznikov in okrepitev vloge managementa na državni ravni v dialogu z vladami in ostalimi javnostmi. »Javnosti želimo približati pomen in vlogo managementa tako v zasebnem kot javnem sektorju, ki jo ima pri uspešnem delovanju Evropske unije, skupnosti in podjetij. Management nosi veliko odgovornost tako do zaposlenih kot lastnikov, zato mora biti kot zastopnik obeh aktivno vključen v oblikovanje evropskega gospodarskega okolja,« je razloge za okrepitev evropskega združenja izpostavil Torkild Justesen, direktor največjega danskega združenja managerjev Lederne s 116.000 člani.

Strategija o razvoju do maja 2019
Mednarodno srečanje je gostila izvršna direktorica Združenja Manager Saša Mrak, članica te delovne skupine za razvoj strategije evropskega managementa v okviru CEC, ki je izpostavila pomen povezovanja v veliko evropsko mrežo. »Pomembno je, da smo del evropske mreže in da smo kot del tega evropskega združenja v prihodnosti bolj močno vključeni v socialni dialog in oblikovanje evropskih politik, ki pomembno vplivajo na gospodarsko okolje, zaposlene in ne nazadnje družbo. Delovna skupina bo s projektom strategije razvoja evropskega managementa zaključila do maja 2019, ko bo predstavljena celotni mreži.«

CEC povezuje 16 partnerskih organizacij iz 14 držav
CEC je neodvisno in avtonomno evropsko združenje managerjev, ki uveljavlja managerski glas in management kot povezovalca zaposlenih in delavcev. Je evropski socialni partner, ki se zavzema za evropsko integracijo, vzpostavljanje ravnovesja med poslovno uspešnostjo podjetij in dohodka ter socialnega varstva zaposlenih. Organizacija deluje od leta 1951.

Ostali udeleženci srečanja so bili: Christophe Lefèvre, CFE-CGC, državni sekretar za evropske in mednarodne zadeve pri francoskem združenju managerjev, ki ima več kot 170.000 članov; Thomas Sauer, ULA, podpredsednik nemškega združenja managerjev, ki povezuje 15 poklicnih združenj in 60.000 managerjev; Paulo Marcos, SNQTB, predsednik portugalske nacionalne zveze kadrov in tehnikov v bančništvu, ki povezuje več kot 17.500 članov in Tomas Oskarsson, Ledarna, sekretar švedske zveze managerjev, ki povezuje 23 industrijskih združenj in 93.000 članov.

ar©tur 2021