Doseganje visokih letnih prihrankov in izboljšanje trajnosti
18.07.2023
Cilji, kot so trajnost in varčna raba dragocenih virov, postajajo vse bolj pomembni dejavniki konkurenčnosti na praktično vseh industrijskih področjih. Pri čiščenju različnih industrijskih procesnih tekočin predstavljajo čistilne centrifuge proizvajalca Rösler velik potencial za doseganje teh ciljev. Te centrifuge poleg velikih prihrankov pri porabi kemikalij pomagajo tudi pri zmanjšanju porabe vode za do 90 odstotkov. Nizozemsko podjetje Ulamo, ki je specializirano za prašnato barvanje, izkorišča prednosti uporabe čistilnih centrifug za svoje procesne tekočine, kar jim poleg varovanja okolja omogoča tudi znižanje letnih stroškov za več tisoč evrov.
Simon Wagenaar, vodja oddelka tehničnega servisiranja za barvanje pri podjetju Ulamo Coating BV, in Robin Rohde, skrbnik ključnih strank pri podjetju Rösler Benelux, pred popolnoma avtomatizirano centrifugo za čiščenje tekočine iz dveh rezervoarjev, ki se uporablja za pripravo jeklenih komponent na barvanje. Vir: Ulamo
V zadnjih šestdesetih letih se je podjetje Ulamo razvilo v ponudnika celovitih rešitev barvanja in danes je eden izmed vodilnih dobaviteljev proizvajalcev radiatorjev. Podjetje, ki se nahaja v nizozemskem mestu Ulft ponuja svojim strankam po vsej Evropi storitev prašnatega barvanja različnih izdelkov iz aluminija in jekla. Podjetje Ulamo proizvaja tudi dekorativne panele za radiatorje, ki jih prodaja pod svojo blagovno znamko Sentimo.
Težave s pripravo tekočin
Pred postopkom prašnatega barvanja je treba komponente razmastiti s postopkom mokrega kemičnega procesa čiščenja, ki temelji na pršenju. Čistilna tekočina, ki je kontaminirana z umazanijo in maščobami, se po čiščenju zbira v posebnem rezervoarju. Za ohranjanje čistilnih lastnosti tekočine pri ponovni uporabi, je treba dodajati določene kemikalije. Pomanjkljivost takšnega pristopa je hitro večanje kontaminacije čistilne tekočine, in da se zmanjša vpliv čedalje večje kontaminacije, se količina dodanih kemikalij nenehno zvišuje. Poleg tega pa gre umazanija v čistilni tekočini znova skozi šobe za pršenje ter se nanaša na komponente, kar povzroča številne težave. Nečistoče mašijo šobe za pršenje, tako da čistilna tekočina ni razpršena po celotni površini komponent, zaradi česar postopek priprave na barvanje ni ustrezno obvladovan. Poleg tega pa to povzroča pogosto pregledovanje šob in njihovo menjavo, zaradi česar prihaja do pogostih prekinitev proizvodnje z visokimi stroški dela. Prav tako je treba čistilno tekočino redno menjati in čistiti, kar je drag postopek in predstavlja motnje proizvodnega toka, pri čemer predstavlja praznjenje rezervoarjev in ponovno polnjenje z novo čistilno tekočino veliko nevarnost za okolje.
Kontaminacija čistilnih tekočin je podjetje Ulamo stalo več tisoč evrov zaradi stroškov dela, izgubljenih kapacitet in izmetnih kosov, razlaga Simon Wagenaar, vodja oddelka tehničnega servisiranja za barvanje pri podjetju Ulamo Coating BV.
Čistilne centrifuge odpravljajo težave
Glede na vse težave z zagotavljanjem ustrezne čistilne tekočine ni presenečenje, da so v podjetju Ulamo iskali rešitev za te težave in ne nazadnje našli ustrezno rešitev pri nizozemski podružnici podjetja Rösler. Rešitev je bila v uporabi čistilne centrifuge, pri čemer pretočna črpalka črpa čistilno tekočino iz rezervoarja v vrtljivo košaro centrifuge. Visoka centrifugalna sila vrtljive košare povzroči odlaganje majhnih delcev umazanije na stene košare v obliki blata, medtem ko se čistilno tekočino brez umazanije ponovno vrne v proces čiščenja. Vsaka investicija v novo opremo se mora relativno hitro poplačati, poudarja Simon Wagenaar in dodaja, da je zelo dobro vedeti, kako hitro se investicije poplačajo. V podjetju Rösler so jim omogočali enomesečni brezplačen preizkus centrifuge, pri čemer so se odločili za nakup, ko so se prepričali v učinkovitost takšne rešitve. V oddelku podjetja Ulamo, kjer poteka prašnato barvanje komponent iz aluminija, so namestili delno avtomatizirano centrifugo.
Druga centrifuga za barvanje jeklenih komponent
Pozneje so se v podjetju Ulamo odločili za nabavo še druge čistilne centrifuge v oddelku za barvanje jeklenih komponent, predvsem komponent radiatorjev. Ko so v tem oddelku videli, kako dobro deluje tehnologija centrifugalnega čiščenja, so se odločili za nabavo popolnoma avtomatizirane centrifuge, razlaga Norbert Becking, vodja oddelka barvanja v podjetju Ulamo Metaal BV ter dodaja, da so v preteklosti preizkusili centrifugo drugega proizvajalca, vendar je bila prevelika in preveč kompleksna.
Delno in popolnoma avtomatizirane centrifuge
Delno avtomatizirane centrifuge se uporabljajo za pripravo komponent iz aluminija ter za čiščenje zelo kontaminiranih tekočin. Izmenljive košare, v katerih se nabira blato ločeno iz tekočine, se ročno zamenjajo in spraznijo enkrat na dan. To se izvede brez prekinitve proizvodnje. Po drugi strani pa je popolnoma avtomatizirana centrifuga na pripravi jeklenih komponent povezana z dvema rezervoarjema, ki vsebujeta kontaminirano čistilno tekočino. V tem primeru centrifuga čisti tekočino iz enega rezervoarja naenkrat, pri čemer preklop z enega rezervoarja na drugega poteka preko posebnega ventila. Popolnoma avtomatizirana centrifuga samodejno odstranjuje blato iz bobna ter ga odvrže v večji premični kontejner, ki ga je treba prazniti enkrat na mesec. Podjetje Rösler je pomagalo pri nastavitvi preklapljanja z enega rezervoarja na drugega, razlaga Norbert Becking ter dodaja, da je kompakten sistem zelo enostaven za uporabo. Dvakrat na leto ga preverijo serviserji podjetja Rösler, kar pomeni, da zahteva zelo malo vzdrževanja s strani uporabnika.
Brez izmeta, večja produktivnost in manj onesnaževanja okolja
Obe centrifugi v podjetju Ulamo delujeta že več kot eno leto in obe investiciji sta bili zelo uspešni. Šobe za pršenje se sedaj ne mašijo, kar pomeni, da jih ni treba več tako pogosto preverjati in menjati. Čistilno tekočino se sedaj menja le enkrat na leto namesto trikrat na leto, kot so v podjetju Ulamo počeli pred uporabo čistilnih centrifug. Zaradi bistveno bolj stabilne kakovosti čistilne tekočine se sedaj dodaja manj kemikalij. Ne nazadnje pa so tudi zaposleni manj obremenjeni in se lahko posvetijo bolj produktivnim nalogam. V podjetju Ulamo so zelo zadovoljni s čistilnimi centrifugami in Simon Wagenaar dodaja, da želijo v nekaj letih zamenjati rezervoarje v proizvodni liniji za barvanje komponent iz aluminija, pri čemer bodo delno avtomatizirano centrifugo zamenjali s popolnoma avtomatizirano. Poleg tega pa nameravajo povečati proizvodne kapacitete z dodatno linijo, pri čemer bodo uporabili izdelke in storitve podjetja Rösler.
Več informacij na: