IRT 3000

vsebina

Slovenski tehnološki startup PlanetCare zagnal kampanjo na spletni platformi Kickstarter z rešitvijo, ki v vsakem domu omogoča filtriranje mikroplastičnih vlaken

22.09.2023

PlanetCare, slovenski tehnološki startup, ki je svetu kot prvi predstavil rešitev za preprečevanje onesnaževanja z mikroplastiko ob pranju perila, nadaljuje s svojim poslanstvom varovanja oceanov in rek pred mikroplastiko. Tokrat so zagnali kampanjo na platformi za množično zbiranje sredstev - Kickstarter, saj trgu želijo ponuditi filter nove generacije v čim večjem številu. Tehnološko izpopolnjen model nove generacije je že popolnoma razvit ter je prestal stroge laboratorijske teste in potrebuje le še financiranje za proizvodnjo velikega obsega.

PlanetCare_3

Prihajajoči PlanetCare filter 2.0 zajame 98%* vseh mikrovlaken iz odpadne vode ob pralnem ciklu. Domači pralni stroji so namreč eden največjih svetovnih onesnaževalcev naših oceanov z mikroplastiko, s prispevkom kar 35% celotnega onesnaževanja. Danes, ko je že več kot 60% oblačil izdelanih iz mešanih ali  sintetičnih materialov, se med vsakim pranjem v odtok sprosti več kot 700.000 škodljivih mikrovlaken. Ta vlakna pristanejo v našem v ekosistemu in s tem v naši prehranjevalni verigi. Preračunano to pomeni, da povprečen človek vsak teden zaužije kar 5 g mikroplastike, kar je enakovredno teži kreditne kartice.

PlanetCare_4

PlanetCare uporablja patentirani večplastni globinski filter, ki omogoča še večjo učinkovitost novega filtra 2.0. Ta omogoča enostavno uporabo za 30 ali več pranj, preden je potrebno zamenjati kartušo.**

Rešitev je trajnostna v vseh pogledih, saj je izdelana iz popolnoma reciklirane plastike in sledi načelom pasivnega dizajna, kar pomeni, da ne potrebuje električne energije ali elektronskih komponent - posledično ni baterij oz. podobnih delov za odstranjevanje.

PlanetCare_1

PlanetCare je zavezan k ustvarjanju pozitivnega vpliva na okolje. Kot prvo podjetje, ki se ukvarja z zajemom mikroplastike, zagotavlja tudi, da ti odpadki ne končajo v ekosistemu, na primer na odlagališčih. PlanetCare odgovorno zbira in reciklira vsa vlakna, brezplačno.

Ko jih uporabniki vrnejo v PlanetCare, se 95% vsake kartuše filtra ponovno uporabi, preostalih 5% (predvsem vlakna, ujeta v mrežo) pa se reciklira. Vse obnovljene kartuše so opremljene z novim filtrirnim sredstvom in poslane nazaj uporabnikom. Zaradi sheme vračanja in ponovne uporabe je rešitev PlanetCare povsem krožna, zagotavlja ničelni odpad in preprečuje ponovno sproščanje vlaken v okolje.

Vendar se tu se zgodba za PlanetCare še ne konča. Podjetje sodeluje s proizvajalcem trajnostnega pohištva, zbrana vlakna iz  filtrirnega sredstva se tako ponovno uporabijo v novih izdelkih.

Več informacij: www.planetcare.org

ar©tur 2021