IRT 3000

vsebina

Slovensko-izraelski dan znanosti in inovacij z Nobelovcem Danom Shechtmanom v znamenju spodbujanja podjetniškega duha

07.11.2016

V Grand hotelu Union je včeraj potekal Slovensko-izraelski dan znanosti in inovacij. Z dogodkom, ki se ga je udeležilo preko 200 gostov, je Kemijski inštitut želel opozoriti, da slovenska vrhunska znanost lahko nadaljuje s pozicioniranjem in razcvetom v svetovnem merilu samo v koeksistenci z močnim podpornim inovacijskim okoljem.

V Grand hotelu Union je včeraj potekal Slovensko-izraelski dan znanosti in inovacij. Z dogodkom, ki se ga je udeležilo preko 200 gostov, je Kemijski inštitut želel opozoriti, da slovenska vrhunska znanost lahko nadaljuje s pozicioniranjem in razcvetom v svetovnem merilu samo v koeksistenci z močnim podpornim inovacijskim okoljem. Ključni govorec na dogodku je bil prof. dr. Dan Shechtman, Nobelov nagrajenec 2011 za kemijo, ki ga je spremljala močna poslovna delegacija poslovnežev in predstavnikov tveganega kapitala iz Izraela.

.14_02_10_KI_300.thumb-300x200.pngSlovensko-izraelski dan znanosti in inovacij so otvorili prof. dr. Janko Jamnik, direktor Kemijskega inštituta, njegova ekscelenca Shmuel Meirom, ambasador Izraela v Sloveniji, prof. dr. Jernej Pikalo, minister RS za izobraževanje, znanost in šport ter premierka RS, Alenka Bratušek. V svojih govorih so izpostavili pomen izobraževanja, mednarodnega (poslovnega) povezovanja in znanstvenih odkritij za uspešen gospodarski razvoj. Premierka pa je posebej izpostavila pomen mreženja, inspiracije in motivacije za mlade generacije.

Prof. dr. Dan Shechtman, profesor znanosti materialov na izraelskem inštitutu Technion in Državni univerzi v Iowi ter sodelavec ameriškega Ames laboratorija, je leta 2011 prejel Nobelovo nagrado za kemijo za odkritje kvazi-kristalov. V svojem predavanju na Slovensko-izraelskem dnevu znanosti in inovacij pa se je osredotočil predvsem na pomen spodbujanja tehnološkega podjetništva in podjetniškega duha. Izpostavil je ključne pogoje za vzdržno gospodarstvo, ki so dobra osnovna izobrazba za vse, vladne politike in podpora, dobra inženirska in znanstvena izobrazba, ekonomija prostega trga in odsotnost korupcije. Dodatno je ključen tudi razvoj podjetniškega duha, zato bi morala vsaka gospodarsko uspešna država vložiti dodaten trud v podjetniško izobraževanje tudi na tehničnih šolah. Prof. dr. Shechtman je izpostavil tudi glavne dejavnike uspeha in neuspeha mladih podjetij ter vlogo države pri spodbujanju njihove rasti in razvoja. In kar je najpomembneje, neuspeh nas ne sme demotivirati, ampak spodbuditi k temu, da poskusimo ponovno in bolje.

Nobelovca so na odru nasledili mag. Mirjana Oblak, predsednica Združenja profesionalcev za prenos tehnologij (SI-TT), Jure Mikuž, direktor in partner družbe RSG Kapital, Nava Swersky Sofer, predsednica Toronto-based International Commercialization Aliance, ustanoviteljica NanoIsraela, svetovalka izraelske vlade in Združenih narodov za inovacije ter raziskave in razvoj, Ehud Levy, partner družbe Vertex Venture Capital in Oren Simanian, ustanovitelj in direktor podjetniškega inkubatorja StarTau. Mirjana Oblak je predstavila prenos tehnologij v Sloveniji, Jure Mikuž pa slovenski trg tveganega kapitala. Nava Swersky Sofer se je osredotočila na izraelsko zgodbo uspeha in na to, kako je z inovacijami postal Izrael narod startupov. Ehud Levy je izpostavil načine financiranja inovacij, vlogo države pri zagotavljanju zagonskih sredstev in kako ustvariti mednarodno vodilni trg tveganega kapitala. Oren Simanian pa je zaokrožil program, poln podjetniških znanj in nasvetov, s predstavitvijo trikotnika znanost – privatni sektor – vlada.

Izraelske goste z Danom Shechtmanom na čelu je sprejel tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je na srečanje povabil tudi mlade, perspektivne dijake in predstavnike startup podjetij. Ti so imeli možnost za izmenjavo pogledov in idej ter mreženje z vrhunskimi strokovnjaki na svojem področju.

Slovensko-izraelski dan znanosti in inovacij se je zaključil s predstavitvijo sedmih slovenskih tehnoloških startup podjetij. Strokovni komisiji, ki so jo sestavljali Ehud Levy, Oren Simanian, Nava Swersky Sofer, Jure Mikuž in Mirjana Oblak, so se predstavila podjetja Biosistemika, Efos, Elaphe, Mebius, Mesi, Optilab in TMG – BMC. Najbolj prepričljiva je bila predstavitev podjetja Optilab in njihovega programa Admiral za upravljanje in preprečevanje zavarovalniških prevar. Podjetje Optilab se bo, kot zmagovalec tekmovanja, pridružilo slovenski delegaciji v Izraelu, maja 2014, pod okriljem njene ekscelence, Alenke Suhadolnik, veleposlanice RS v Izraelu.

Slovenski dan znanosti in inovacij je Kemijski inštitut organiziral v sodelovanju z Veleposlaništvom Republike Slovenije v Izraelu, izraelskim Ministrstvom za zunanje zadeve ter Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije.

ar©tur 2021