IRT 3000

vsebina

Znani prejemniki nagrad, podeljenih v 3 sekcijah na 15. Mednarodni konferenci o prenosu tehnologij

21.10.2022

Mednarodno strokovno komisijo za inovacijo z največjim tržnim potencialom z javnih raziskovalnih organizacij je najbolj prepričala skupina raziskovalcev s Kemijskega inštituta v sestavi Maja Grdadolnik, Blaž Zdovc, David Pahovnik in Ema Žagar s projektom “From polyurethane waste to high value added raw materials”. Sledila ji je skupina raziskovalcev s poljske Gdynia Maritime University s članoma Paweł Kołakowski in Grzegorz Rutkowski s projektom “Innovative equipment of intervention/service watercraft: Mobile Electromagnetic Mooring System and Batychron”.

Foto_Marjan_Verč_20221014-_MG_8226Podelitev nagrad za najboljšo inovacijo z javnih raziskovalnih organizacij v letu 2022: dr. Špela Stres, IJS; Maja Grdadolnik, KI; Paweł Kołakowski, Gdynia Maritime University; dr. Marko Perdih, ARRS (spodaj), Blaž Zdovc, KI; dr. David Pahovnik, KI; dr. Ema Žagar, KI (zgoraj) Foto: mag. Marjan Verč, Institut ''Jožef Stefan'', 2022

Tekmovanja za inovacijo z največjim tržnim potencialom z javnih raziskovalnih organizacij se je udeležilo šest raziskovalnih skupin z Instituta ''Jožef Stefan'', Kemijskega inštituta, Univerze v Ljubljani (Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo UL), Nacionalnega inštituta za biologijo, iz tujine pa iz Gdynia Maritime University (Poljska) in Fondazione Bruno Kessler (Italija).

V ocenjevalni komisiji so bili Alexandre Massart (Blend Ventures), Jurij Giacomelli (META Ingenium), Michel Neu (CEA), Nina Urbanič (Slovenski podjetniški sklad) in Vladimir Jančič (Publikum Korpfin). Pretekli prejemniki nagrade: http://ittc.ijs.si/past-awards/

2 nagradi Svetovne organizacije za intelektualno lastnino WIPO

Ocenjevalna komisija za nagradi WIPO, ki so jo sestavljali Alojz Barlič iz Slovenskega urada za intelektualno lastnino, Nina Urbanič, Slovenski podjetniški sklad ter Christoph Kempf, Karlsruher Institut für Technologie, je izbrala prejemnike priznanj »WIPO Medal for Inventors« in »WIPO IP Enterprise Trophy« na podlagi dela kandidatov v preteklih desetih letih.

WIPO Medal for Inventors: Svetovna organizacija za intelektualno lastnino WIPO nagrado podeljuje kot priznanje raziskovalcem na slovenskih javnih raziskovalnih organizacijah, ki s patentno zaščitenimi izumi prispevajo k razvoju in blagostanju slovenskega gospodarstva ter družbe.

Nagrado je prejel prof. dr. Miran Mozetič, raziskovalec z Odseka za tehnologijo površin Instituta »Jožef Stefan«, izumitelj s številnimi podeljenimi mednarodnimi patenti ter soustanovitelj podjetja Plasmadis, plazemska diagnostika in sistemi, d. o. o. Njegovo delo je vplivalo tudi na ustvarjena nova delovna mesta.

WIPO IP Enterprise Trophy: Namen priznanja je spodbujanje slovenskih podjetij k še bolj sistematični rabi sistema intelektualne lastnine, sodelovanju z javnimi raziskovalnim organizacijami ter metodični uporabi intelektualne lastnine pri svojem poslovanju. 

Nagrado WIPO IP Enterprise Trophy je prejelo podjetje Elan, d. o. o. za dosežke na področju inovativnosti v zadnjih desetih letih, za aktivno sodelovanje z raziskovalnimi organizacijami in umestitvi številnih novih proizvodov z zaščiteno intelektualno lastnino na trg.

Foto_Marjan_Verč_20221014-_MG_8207Prejemnik nagrade Svetovne organizacije za intelektualno lastnino WIPO IP Enterprise Trophy: Matjaž Žagar, Elan d. o. o., Ana Krstov, Urad RS za intelektualno lastnino, mag. Leon Korošec, Elan, d. o. o. Foto: mag. Marjan Verč, Institut ''Jožef Stefan'', 2022

O ITTC:
ITTC poteka v okviru multikonference Informacijska družba IS2022 (Information Society). Konferenca je potekala v sredo, 12. oktobra 2022, podelitev nagrad pa je bila izvedena v petek, 15. oktobra 2022.

Osrednja tema letošnje konferenca je bila vloga pisarn za prenos tehnologij v povezavi z doseganjem čim večjega učinka znanosti, tehnologij in inovacij na družbo kot celoto, česar so se že z uvodnimi nagovori dotaknili slavnostni govorniki – dr. Tomaž Boh, generalni direktor direktorata za znanost z Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, prof. dr. Boštjan Zalar, direktor IJS in dr. Špela Stres z Instituta ''Jožef Stefan''.

Preko spletne povezave je udeležence nagovoril Michel Neu, mednarodno uveljavljeni strokovnjak na področju prenosa tehnologij iz francoske organizacije CEA (French Alternative Energies and Atomic Energy Commission). Le-ta z devetimi raziskovalnimi centri in preko 21.000 zaposlenimi velja za enega vodilnih prijaviteljev patentov v Franciji in v Evropi, pri čemer je osrednjega pomena njihovo sodelovanje z gospodarstvom, o čemer se je Michel Neu podrobneje razgovoril - od umeščenosti upravljanja intelektualne lastnine v strategijo CEA, preko podrobno razdelanega procesa sodelovanja s podjetji in vse do ustanavljanja zagonskih podjetij.

Posnetek začetnega dela konference: https://video.arnes.si/watch/nzkpwg6v4ry1
Celoten program konference: http://ittc.ijs.si/programme/

Konferenca je potekala pod okriljem projektne poslovne mreže Enteprise Europe Network. 

Foto: Marjan Verč

Vir: www.ittc.ijs.s

ar©tur 2021