Konferenca Računalniška obdelava slik in njena uporaba v Sloveniji 2025 (ROSUS 2025)
10.03.2025
Po osemnajstih konferencah ROSUS 2006–2024 s konferenco ROSUS 2025 nadaljujemo promoviranje ekonomske koristi računalniške obdelave slik in računalniškega vida na področjih industrije, biomedicine in drugih poslovnih procesov. Vezi, ki smo jih na prejšnjih konferencah stkali med raziskovalci, razvijalci, ponudniki rešitev ter uporabniki, želimo dodatno okrepiti, ob tem pa nuditi možnosti sklepanja novih sodelovanj in svetovanja pri razreševanju konkretnih poslovnih oziroma raziskovalnih problemov.
Foto: ROSUS 2025
Glavni poudarek namenjamo aplikacijam s področja računalniške obdelave slik, ki so že integrirane oziroma pripravljene za integracijo v poslovne procese. Demonstrirali bomo, da avtomatska obdelava v industriji lahko zaradi svoje natančnosti in hitrosti prinaša velike ekonomske koristi, hkrati pa nakazali, da takšne aplikacije nudijo nove priložnosti za uveljavitev na trgu visokih tehnologij.
Konferenco bo odprlo vabljeno predavanje, ki bo na primeru podjetja Sensum predstavilo prepletanje vlog profesorja in podjetnika. V nadaljevanju bomo najprej spoznali postopek avtomatskega kalibriranja kamer slovenskega satelita TRISAT-S, se seznanili z obrezovanjem konvolucijskih nevronskih mrež, s čimer korenito zmanjšamo njihovo kompleksnost ob minimalnem poslabšanju uspešnosti. Sledila bo demonstracija generiranja sintetičnih slik CT s pomočjo magnetnoresonančnih slik področja glave in vratu, pri čemer bodo uporabljeni najnovejši modeli globokih nevronskih mrež. V drugem vabljenem predavanju bomo spoznali razvoj lastnega simulacijskega in grafičnega pogona ter tehnične izzive, s katerimi se pri tem soočamo. Nadaljevali bomo s predstavitvijo izobraževalnih materialov o računalniškem vidu in biometriji, namenjenih univerzitetnemu izobraževanju. Sekcijo bomo zaključili z demonstracijo aplikativne uporabe segmentacije slik, ki temelji na globokem učenju, in sicer na primeru določanja zanimivih regij v histopatoloških mikroskopskih posnetkih. Popoldanska sekcija bo prvenstveno namenjena študentskim aplikacijam. Odprlo jo bo vabljeno predavanje, ki se bo dotaknilo področja tehnologij zaznavanja in planiranja poti za namen avtonomne vožnje modularnega oklepnega vozila, nato pa bodo sledili študentski prispevki. Najprej bomo spoznali, kako lahko globoko učenje in računalniški vid pomagata pri pravilnem izvajanju telesne vadbe, sledila pa bo predstavitev aplikacije s področja detektiranja neeksplodiranih ubojnih sredstev iz hiperspektralnih slik terena. Na koncu bomo še spoznali, kako računalniški vid in globoke nevronske mreže pripomorejo k učinkovitejši analizi odbojkarske igre. Seveda ne smemo pozabiti na možnost diskusije ter predstavitev konkretnih problemov in potreb, ki se porajajo pri uporabnikih, s čimer bomo računalniško obdelavo slik in njeno koristnost še bolj približali avditoriju.
Prisrčna zahvala gre Javnemu skladu Republike Slovenije za podjetništvo, ki bo v okviru konference ROSUS 2025 predstavil zanimive finančne instrumente za spodbujanje prenosa tehnoloških rešitev v podjetniško sfero. Iskreno se zahvaljujemo tudi podjetju Audax za sprejem pokroviteljstva konference. Izpostaviti želimo še medijske pokrovitelje revijo IRT3000, revijo Svet elektronike, revijo Ventil in revijo Avtomatika + elektronika, ki so intenzivno promovirali konferenco ROSUS 2025 ter pomen strojnega vida v slovenskem prostoru.