IRT 3000

vsebina

Zmagovalca izbora Mladi podjetnik leta 2015: Anja in Alen Marić, WoodWay

07.11.2016

Obiskovalci so danes na dogodku Mladi podjetnik? Zakaj pa ne!, ki je potekal v NLB Centru inovativnega podjetništva, lahko prisluhnili, s kakšnimi težavami in izzivi se srečujejo podjetniki. Vrhunec dogodka je bil izbor Mladi podjetnik leta 2015, zmagovalca sta Anja in Alen Marić iz WoodWay.

Obiskovalci so danes na dogodku Mladi podjetnik? Zakaj pa ne!, ki je potekal v NLB Centru inovativnega podjetništva, lahko prisluhnili, s kakšnimi težavami in izzivi se srečujejo podjetniki. Vrhunec dogodka je bil izbor Mladi podjetnik leta 2015, zmagovalca sta Anja in Alen Marić iz WoodWay.

Zgodba WoodWaya se je začela, ko je Anja Marić v Stockholmu našla leseno uro, v katero se je popolnoma zaljubila. WoodWay je nov način razmišljanja, kjer se združita les in moda. Koncept podjetja je združiti vse najboljše slovenske in svetovne proizvajalce lesenih modnih dodatkov ter slediti eko trendu. Decembra 2013 je Anja Marić skupaj s partnerjem vzpostavila slovensko spletno trgovino, aprila lani pa že odprla prvo trgovinico v Radovljici. Zdaj imajo že verigo 6 trgovin, poleg Slovenije so prisotni tudi na Hrvaškem ter v Kopenhagnu na Danskem. Podjetje se v bodoče želi širiti v Skandinavijo ter na Hrvaško, zanimajo pa jih novi trgi, kot so Singapur, London, Grčija, kjer so že v dogovarjanju. Širiti se nameravajo izključno s svojim kapitalom.




Pred izborom za Mladega podjetnika leta 2015 so se poleg zmagovalcev pred občinstvom predstavili ostali finalisti, svojo izkušnjo o preteklem letu po zmagi na izboru za Mladega podjetnika leta 2014 pa je delila tudi Jana Fleišer iz vrtca Dobra teta.

Luka Stanovnik, BrightVisuals (BV Media d.o.o.)

Stanovnik je 25-letni podjetnik, ki je leta 2013 skupaj s petimi prijatelji ustanovil avdiovizualno in kreativno agencijo BrightVisuals. Ekipa skozi izjemne vizualne zgodbe širi dober glas o produktih in storitvah podjetij. Njihova posebnost so online videi, delajo za startupe, agencije in potrebe Kickstarter kampanj - med njima velja omeniti Goat mug in Bellabeat. Sredstva v online produkcijo so se v zadnjem času podvojila, zato so njihovi cilji visoki. Veliko pomen dajejo izobraževanju in razvoju svojega kadra. Nove naročnike pridobivajo izključno na podlagi svojih produktov, mreženja in udeležbe na sejmih.

Nastja Kramar, Malinca.si (Malinca d.o.o.)

Spletna trgovina Malinca, ki obsega izdelke s področja zdrave prehrane, želi postati vodilno podjetje v Sloveniji in Evropi na področju prodaje zdrave prehrane. Podjetje sta ustanovili prijateljici Nastja in Andreja, ki sta se spoznali na fakulteti ter skupne interese združili v posel. Izdelke na spletni strani prodajajo tudi pod lastno blagovno znamko Malinca. Poleg spletne trgovine, ki predstavlja 90 odstotkov njihovih prihodkov, imajo tudi fizično trgovino v Velenju, svoje izdelke pa prodajajo tudi v drugih trgovinah z zdravo prehrano. Zadnje leto je Malinca prisotna tudi na Hrvaškem, mlade podjetnice pa so ravnokar podpisale pogodbo v Črni Gori v vrednosti 100 tisoč evrov na letni ravni. Jeseni lahko pričakujemo spletno trgovino v angleščini, glavni cilj prihodnjega leta bo YouTube kanal Kuhajmo z Malinco, v prihodnosti pa si želijo odpreti celo lastno pakirnico in zdravo restavracijo. "Ljudem prodamo produkte, a jih zraven tudi izobrazimo, na kakšen način jih uporabiti," Nastja Kramar izpostavi kot prednost pred drugimi trgovci.

Nastja Verdnik, pasja pekarna HOV-HOV

Nastja Verdnik je svojo podjetniško idejo o pasji pekarni začela kovati v okviru programa Podjetno v svet podjetništva, saj na trgu ni našla hrane, ki bi jo želela ponuditi svoji psički. Zato je s pripravo začela sama, podjetje pa zagnala brez kreditov. Danes imajo trgovine v Mariboru in Ljubljani, franšizo v Novem Sadu, Beogradu in Zagrebu, v načrtu imajo tudi širitev v Rusijo, Avstralijo, Mehiko, Kitajsko, širili pa se bodo tudi v druge evropske države: Anglijo, Nemčijo, Slovaško ... Iz lastne pečice so se razširili na širšo proizvodnjo peke piškotov, od konkurence pa se razlikujejo predvsem po tem, da so njihovi izdelki bolj kakovostni.

Irenej in Ana Suban, Silux.si (Suban d.o.o.)

Irenej Suban, ki je ustvaril spletno trgovino z avtodeli Silux.si, je podjetniško zgodbo predstavil skupaj s sestro Ano. Njegova podjetniška pot se je začela s problemom - želel je rešiti problem nabave žarometa za svoj osebni avtomobil. V ponudbi spletne trgovine je danes možno najti prek 67 tisoč artiklov, doslej pa so poslali že prek 86 tisoč paketov. Lani januarja je podjetje vstopilo na hrvaški trg, sledil je italijanski, pred kratkim je vstopilo še na srbskega. Podjetje, ki je začelo kot garažno podjetje, je lani ustvarilo 1,3 milijona evrov od prodaje, za letos načrtuje 2,5 milijona evrov. Trenutno imajo 9 redno zaposlenih, nekaj študentov ter zunanjih sodelavcev. Želijo si postati pomemben akter na področju spletne trgovine z avtodeli v Sloveniji in tujini, velik poudarek še naprej dajejo kratkim dobavnim rokom, ki jih dosegajo z optimizacijo dela. V bližnji prihodnosti se nameravajo širiti v Bosno in Hercegovino ter Madžarsko.

Jana Fleišer, vrtec Dobra teta

Jana Fleišer, lanskoletna zmagovalka izbora za Mladi podjetnik leta, je na podlagi lastne izkušnje po prvi nosečnosti in izziva, kako svojemu otroku zagotoviti primerno varstvo, odločila za ustanovitev vrtca Dobra Teta in s tem postala novopečena in hkrati tudi zelo uspešna mlada podjetnica. Jana je opisala svoje preteklo leto, ki je bilo izredno dinamično: naziv ji je prinesel precej medijske publicitete, z izkušnjo v Oxfordu, kar je bila lanska nagrada, si je pridobila nove izkušnje, znanja. Vrtec Dobra teta deluje v 6 enotah, septembra pa odpira prvo enoto v Ljubljani, pri čemer v novi sezoni načrtujejo celo svoj lasten program. Letos načrtujejo 1 milijonov prihodkov.

Več...

ar©tur 2021