Mednarodni festival umetnosti tehnologije in znanosti SPECULUM ARTIUM 2013
07.11.2016
V Trbovljah smo leta 2009 začeli s programom Trbovlje novomedijsko mesto (v nadaljevanju TNM). Umestitev TNM v Zasavje odpira možnosti novih vizij, vzpostavlja prepotrebno mednarodno sodelovanje na visokotehnoloških projektih v povezavi z novomedijsko umetnostjo.
V Trbovljah smo leta 2009 začeli s programom Trbovlje novomedijsko mesto (v nadaljevanju TNM). Umestitev TNM v Zasavje odpira možnosti novih vizij, vzpostavlja prepotrebno mednarodno sodelovanje na visokotehnoloških projektih v povezavi z novomedijsko umetnostjo. Osrednji dogodek TNM predstavlja mednarodni festival novomedijske umetnosti Speculum artium in mednarodni festival video umetnosti DigitalBigScreen. Kadar na zemljevid Evrope ali sveta gledamo kakor na konceptualni topografski traktorij novomedijskih predstav, vidimo, da glavni dogodki ali bolje rečeno glavni festivali pogosto niso v glavnih mestih, kot bi pričakovali glede na atraktivnost novomedijske umetnosti. To velja tudi za Avstrijo (LINZ) in Italijo (Torino), ki sta nam najbližja. Program Trbovlje novomedijsko mesto vseskozi izvajamo s sodelovanjem z mednarodno priznanimi institucijami kot so ZKM Karlsruhe, Univerzo za umetnost in dizajn Linz, Univerzo za Umetnost Dunaj, Akademijo za umetnost Ljubljana, FERI (fakulteta za računalništvo in informatiko Ljubljana). Sodelovanja z naštetimi institucijami bogatijo program in samo izvajanje programa.
Festival Speculum Artium vsako leto gosti slovenske ter tuje novomedijske umetnike, ki predstavijo svojo produkcijo. V času festivala potekajo tudi izobraževalne delavnice spoznavanja novomedijskih orodij. Pomemben del festivala predstavlja simpozij, kjer umetniki producenti tudi v besedi predstavijo svojo produkcijo, kajti intermedijska produkcija je večplastna in kot takšna zahteva posebno obravnavo.
Topika letošnjega festivala bo problematizirala antropomorfno robotiko. Roboti danes predstavljajo enega izmed najbolj zapletenih tehničnih dosežkov človeštva. Humanoidni roboti tako niso zgolj predmet sodobnega interesa in znanstvene fantastike. Danes govorimo celo o androidni znanosti, ki v zadnjem času največ raziskav črpa s področja kognitivne znanosti, še posebej na področju interakcije človek – robot. Znanstveniki robotskih študij skušajo prisvojiti mehanizme, ki ležijo pod uspešno medčloveško interakcijo, da bi lahko ustvarili robote, s katerimi bi ljudje lažje komunicirali. Tako danes ob napredni računalniški tehnologiji, kot tudi tehnologiji raznih sintetičnih materialov raziskovalci androidne znanosti izdelujejo humanoidne robote, ki so zelo prezentativne kopije človeka. Kako torej danes ob naprednih androidih sploh še ločiti med narejenim in rojenim človekom? Odgovor na to ni enovit in enostaven. O tem bomo razpravljali na mednarodnem simpoziju Apologeti nove civilizacije, ki bo potekal 10. oktobra 2013 s pričetkom ob 17 uri v gledališki dvorani Delavskega doma Trbovlje. Glavni govorec letošnjega simpozija bo eden izmed vodilnih znanstvenikov s področja humanoidne robotike Prof. Hiroshi Ishiguro. Predstavljeni bodo tudi dosežki in raziskovanja s področja robotike Instituta Jožefa Stefana. Vodja odseka za avtomatiko, biokibernetiko in robotiko dr. Leon Žlajpah bo predstavil njihov doprinos k razvoju robotike. Filozofski aspekt teh tehtonskih tehnoloških premikov v sodobni družbi pa bo osvetlila intermedijska umetnica in doktorica filozofskih znanosti Polona Tratnik.
Poleg simpozija bodo na festivalu predstavljeni projekti, ki se ukvarjajo z implementacijo robotiko v svojem umetniškem izrazu.
speculumartium.si/