Mladim se dogaja – slovenski dijaki dosegli prvo mesto na zagrebškem StartupWeekendu
07.11.2016
Ta vikend je potekalo podjetniško tekmovanje StartupWeekend Zagreb v organizaciji Zagrebačke škole Ekonomije i managementa, kjer je ekipa sedmih podjetnikov dijakov iz Slovenije dosegla prvo mesto. Ekipa je v 72 urah razvila delujočo aplikacijo, s katero bodo lastnike pametnih telefonov povabili na popotovanje, ki bo od njih zahtevalo, da se podajo na fotolov.
Ta vikend je potekalo podjetniško tekmovanje StartupWeekend Zagreb v organizaciji Zagrebačke škole Ekonomije i managementa, kjer je ekipa sedmih podjetnikov dijakov iz Slovenije dosegla prvo mesto. Ekipa je v 72 urah razvila delujočo aplikacijo, s katero bodo lastnike pametnih telefonov povabili na popotovanje, ki bo od njih zahtevalo, da se podajo na fotolov. Na tekmovanju se je pomerilo 65 udeležencev, iz Hrvaške, BIH, Švice in Slovenije. Člani sodelujoče ekipe so bili v poletnih mesecih vključeni v Poletno šolo podjetništva, ki jo je agencija SPIRIT Slovenija organizirala v treh terminih in v katero je bilo skupaj vključenih 100 dijakov iz cele Slovenije.
Vzgoja prihodnjih generacij je ključna za našo skupno prihodnost. Zato agencija SPIRIT Slovenija s sredstvi Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo aktivnosti usmerja tudi v prihajajoče generacije, konkretneje v osnovne in srednje šole, ki naj bi postale spodbudno okolje za razvoj ustvarjalnega razmišljanja pri mladih in v katerem se bodo lahko mladi talenti razvili v samoiniciativne in drzne posameznike, ki bodo kos izzivom prihodnosti.
Agencija SPIRIT Slovenija v tem šolskem letu izvaja številne aktivnosti spodbujanja ustvarjalnosti, podjetnosti in inovativnosti za ciljno skupino osnovnošolcev, dijakov in študentov. V krožke je letos že vključenih preko 2000 osnovnošolcev, na 50 srednjih šolah se v izvenšolske dejavnosti vključuje več kot 500 dijakov, ta vikend pa bo na petih lokacijah po Sloveniji potekal Start up vikend, kjer bo sodelovalo več kot 320 študentov.
Agencija SPIRIT s svojimi aktivnostmi tudi mladim daje priložnost, da prepoznajo lastne talente in jih razvijajo, saj bodo le tako uspešno poskrbeli za svojo prihodnost. Zato so aktivnosti usmerjene v spodbujanje razvoja ključnih osebnostnih lastnosti, oblikovanje osnovnih znanj in omogočanje stikov s poslovnim svetom, s tem pa med mladimi širimo razumevanje vloge ustvarjalnosti, podjetnosti in inovativnosti za družbo.
Opis zmagovalne dijaške aplikacije:
Wivu je aplikacija za pametne telefone, ki uporabnikom vsak dan postavi nov izziv: “Slikajte otroško srečo,” “Najdite nekaj zelo starega,” “Ujemite v objektiv trenutek zmagoslavja najljubšega moštva.” Zbrane fotografije aplikacija prikazuje vsem uporabnikom, ki z glasovanjem izberejo najboljšo. Uporabniki z vse Slovenije, širše regije, in z vsega sveta, uporabljajo Wivu, da pokažejo svojo ustvarjalnost.
Z vpeljavo izziva, ki presega okvirje digitalnega sveta, so mladi podjetniki ustvarili lov za zakladom, ki se odvija v zelo resničnem življenju. Uporabniki se tako iz pasivnih fotografov prelevijo v raziskovalce in avanturiste. Predstavljajte si, denimo situacijo, ko bo zaradi izziva na Wivu-ju nekaj sto Ljubljančanov skušalo fotografirati notranjost županove pisarne.
Deljenje fotografij, posnetih s pametnimi telefoni, je že tako v velikem porastu. Aplikacije, kot so Instagram, Povio, Facebook, Twitter in druge, imajo več kot milijardo uporabnikov. V Sloveniji skoraj ni lastnika pametnega telefona, ki ne bi uporabljal vgrajenega fotoaparata. Aplikacija Wivu tako jemlje že preizkušeno poslovno formulo in jo predstavlja v novi preobleki. Lahko ji napovemo svetlo prihodnost.