IRT 3000

vsebina

Skupina dijakov Gimnazije Vič razvija unikatno raziskovalno podmornico

07.11.2016

Mladi inovatorji so smelo idejo o razvoju podmornice za raziskovanje največjih morskih globin privedli do realizacije, s čimer zaradi številnih inovativnih pristopov vzbujajo zanimanje tudi na globalnem trgu.

Mladi inovatorji so smelo idejo o razvoju podmornice za raziskovanje največjih morskih globin privedli do realizacije, s čimer zaradi številnih inovativnih pristopov vzbujajo zanimanje tudi na globalnem trgu.

.14_03_10_Calypso_300.thumb-300x199.pngSkupina dijakov Gimnazije Vič v svojem prostem času razvija in ustvarja unikatno podmornico, poimenovano Calypso, s katero bo v prihodnosti mogoče raziskovati tudi največje morske globine. Projekt, ki so ga začeli razvijati v lanskem šolskem letu, natančneje 8. novembra 2012, iz prvotne ideje in načrtov v letošnjem dobiva obliko in tako postaja realnost. Zaradi številnih inovativnih pristopov pa Projekt Calypso postaja vse bolj odmeven tudi v svetovni javnosti. V okviru svojega gostovanja v Sloveniji je tako danes ekipo snovalcev podmornice na Gimnaziji Vič obiskal eden najbolj prepoznavnih inovatorjev na svetu Jeff Jonas, ki je za projekt izkazal veliko zanimanje. Ob tej priložnosti so za javnost prvič razkrili tudi izdelan prototip zunanje lupine podmornice, pri oblikovanju katere so mladi raziskovalci posnemali čudovito prebivalko morskih globin – manto, kar prav tako predstavlja svojevrsten vizualni unikat med plovili.

S pomočjo inovativne tehnologije in različnih senzorjev bo lahko podpornica Calypso med spustom opravljala razne raziskovalne meritve ter jemala vzorce. Njena čutila predstavljajo različni senzorji, preko katerih zbira podatke in jih pošilja ekipi na kopno. Energijo ji zagotavlja napajalni kabel, prenos podatkov pa poteka prek optičnega kabla. Ohišje, ki posnema ribo manto, je oblikovano iz karbonskih in steklenih vlaken ter zagotavlja hidrodinamičnost in dobro manevrabilnost pod vodo. Trdna notranja lupina ščiti vitalne dele podmornice pred vdorom vode in visokim tlakom. V njej je nameščena vsa elektronska oprema ter povezava podmornice z zunanjim svetom. Sestavljajo jo aluminijaste cevi s prirobnicami, zatesnjene na obeh straneh. Sistem poganja elektromotor, ki zagotovi delovanje hidravlične črpalke, ta črpa hidravlično olje po sistemu cevi z velikim pritiskom. Upravljanje bo podmornica Calypso delno izvajala kar sama – od samostojnih manevrov do zajema podatkov iz senzorjev, in sicer s pomočjo mikroračunalnika Raspberry Pi in krmilnikov Arduino.

Dijaki, s pomočjo mentorjev, raziskovanje vodijo sami. Prav tako skušajo sami izdelati tudi vse dele podmornice. Ker pa to ni vedno mogoče, sodelujejo še s strokovnjaki iz slovenskih univerz in tehnoloških podjetij. V veliko pomoč so jim tudi zunanji sponzorji, brez katerih bi bila realizacija projekta, ocenjenega 40.000 evrov, bistveno otežena. Pridobivanje finančnih ali izvedbenih sredstev tako še vedno poteka in je za izvedbo projekta tudi nujno potrebno.

Današnji obisk Jeff Jonasa, vodilnega IBM-ovega znanstvenika za analitiko z nazivom IBM Fellow ter vplivnega mednarodnega blogerja in mnenjskega vodje, je mladim inovatorjem dodatna vzpodbuda za širjenje na mednarodni prostor, kar je tudi njihov dolgoročni cilj. Tehnologijo, ki trenutno nastaja, imajo namreč v prihodnjih letih namen komercializirati in nekega dne ustanoviti start-up podjetje. Podmornica ima, po njihovem mnenju, velik tržni potencial, vizija mladih inovatorjev pa je, da bodo Calypso ponujali raziskovalnim institutom oz. da bodo tržili tehnologijo, ki so jo razvili. Po seznanitvi s celotnim potekom in načrti je znani inovator ekipo tudi nagovoril in ji predal dragocene izkušnje ter napotke za njihovo delo v prihodnje. Nadejajo si tudi objavo na njegovem znanem blogu.

»Tovrstni projekti so najboljši način poučevanja, saj je lastna izkušnja, ki jo mladi pridobijo skozi samostojno delo, neprecenljiva,« pravi Rok Capuder, profesor fizike in vodja projekta, ki je že v letu 2011/12 z dijaki izvedel projekt Vič gre v vesolje. Po treh uspešnih spustih sonde so dijaki polni navdušenja nadaljevali svoje raziskovanje s projektom Calypso.

Njegov zaključek dijaki načrtujejo konec julija 2014, čemur bo sledil prvi raziskovalni potop podmornice do najnižje točke morja v slovenskem morju. Za tem bo na vrsti še nekaj podvodnih odprav, med njimi tudi raziskovanje Blejskega jezera, sanjajo pa tudi, da bi si čisto od blizu ogledali Titanik.

http://calypsoproject.co

ar©tur 2021