Speculum Artium2014 predstavlja: OBRISI PRIHODNOSTI
07.11.2016
Na letošnjem festivalu Speculum Artium 2014 bomo prvič v Sloveniji predstavili Hondinega humanoidnega robota ASIMA, ki s svojo fascinantno pojavo in zmožnostmi vzbuja pozornost in navdušenje po celem svetu. Človek je končno našel tehnološko pot, ki pelje k dupliciranju nas samih.
Speculum Artium2014 predstavlja: OBRISI PRIHODNOSTI/THE SHAPE OF THINGS TO COME.
2.-4. oktober 2014
V Trbovljah smo leta 2009 začeli s programom Trbovlje novomedijsko mesto (v nadaljevanju TNM). Umestitev TNM v Zasavje odpira možnosti novih vizij, in vzpostavlja prepotrebno mednarodno sodelovanje na visokotehnoloških projektih v povezavi z novomedijsko umetnostjo. Osrednji dogodek TNM predstavljata mednarodni festival novomedijske kulture Speculum Artium, in mednarodni festival video umetnosti DigitalBigScreen.
Na letošnjem festivalu Speculum Artium 2014 bomo prvič v Sloveniji predstavili Hondinega humanoidnega robota ASIMA, ki s svojo fascinantno pojavo in zmožnostmi vzbuja pozornost in navdušenje po celem svetu. Človek je končno našel tehnološko pot, ki pelje k dupliciranju nas samih. Ne le vizionarji robotike, temveč tudi znanstveniki in strokovnjaki z različnih področij, umeščajo ASIMA na sam vrh tehnološkega razvoja na začetku 21. stoletja. V njem so združeni vrhunska tehnologija in dizajn, mimetično človeško telo in osnovni empatični postulati homo sapiensa kot socialnega bitja. Obrisi prihodnosti.
Z novim skupnim projektom se bosta predstavila tudi pionirja umetniških robotskih instalacij Stelarc (AUS) in Stefan Doepner (GER). Pri njunem projektu ne gre več za ustvarjanje zapletenih, ogromnih robotskih mehanizmov, ampak skozi obrat v razmišljanju skušata “uporabiti” človeško telo kot gostitelja in nosilec nano robotskih mehanizmov, ki s tem telesom tudi upravljajo.
Predstavil se bo tudi Institut Jožef Stefan iz Ljubljane; z odsekom za Avtomatiko, biokibernetiko in robotiko. Omenjeni odsek instituta proučuje značilnosti dinamičnega gibanja pri človeku, ter njegovo povezavo z okoljem, s strojem ali tehnološkim procesom. Predstavili bodo kibernetski sistem, ki temelji na elektronski povezavi robotskega vida, ki prek multifunkcijskega procesorja upravlja mehansko-hidravlično umetno roko.
Druga pot, po kateri drvimo v prihodnost, je virtualna. Posledica vse večje digitalizacije družbe je preskok realnosti na raven kode. Ta obrat predstavlja japonski projekt ARART, ki v obliki nove platforme za izražanje, povezuje likovno kreacijo z novimi digitalnimi tehnologijami.
Stalnica na festivalu Speculum Artium so predstavitve študentskih del magistrskega programa Interface Culture, pod strokovnim mentorstvom priznane umetnice in profesorice Dr. Christe Sommerer iz Linza (Avstrija), ki vsako leto navdušujejo z interaktivnimi instalacijami. Letošnje raziskujejo in problematizirajo vedenjske vzorce ostankov socialnih paradigem druge industrijske revolucije skozi tako preprost proces, kot je pletenje. Na festivalu bo predstavljen tudi študentski projekt, ki je nastal v sodelovanju med Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje Ljubljana ter fakulteto za Računalništvo in informatiko v Ljubljani. Projekt bo predstavila Špela Petohleb.
Vzporedno s festivalom Speculum Artium poteka tudi mednarodni festival video umetnosti DigitalBigScreen. Posebnost festivala je v tem, da se video produkcija ustvarjalcev s celega sveta predvaja v kino dvorani, na velikem filmskem platnu. Glavni nosilec letošnjega programa je delo ameriškega pionirja video umetnosti Billa Viole. Ekskluzivno bo na ogled njegov video I Do Not Know What It Is I Am Like, 1986.
Posebna gosta festivala sta umetniški tandem usaginingen z Japonske, ki bosta izvedla avdio-vizualni performans z uporabo kibernetskih strojev-inšturmentov, ki na inovativen način osmišljajo pot sodobni glasbi.
Projekti, predstavjeni na letošnjih mednarodnih festivalih DigitalBigScreen in Speculum Artium, se ukvarjajo z vprašanji etike, morale in socialne empatije v tehnološko napredni družbi na začetku 21. stoletja. Živimo namreč v časovnem okviru, kjer še nismo docela razvili družbenih modelov, ki bi na kakršenkoli utemeljen način regulirali moduse odzivanja na nove razmere, ki jih narekuje nezadržen tehnološki razvoj. Danes, tukaj, zdaj!
Več o dogodku na tej povezavi.