IRT 3000

vsebina

Nabavni vrh 2014

07.11.2016

Podcenjevanje vloge nabave lahko podjetja veliko stane. Spremenljive družbene in gospodarske okoliščine namreč dvigujejo tveganja na nabavnih trgih in jih je potrebno strateško upravljati. Najboljše orodje za to je PMI, Purchasing Manager Index, ki ga od letos merimo tudi v Sloveniji, so poudarili govorniki na Nabavnem vrhu v Ljubljani.

PMI je najboljši napovedovalec gospodarskih gibanj
Podcenjevanje vloge nabave lahko podjetja veliko stane. Spremenljive družbene in gospodarske okoliščine namreč dvigujejo tveganja na nabavnih trgih in jih je potrebno strateško upravljati. Najboljše orodje za to je PMI, Purchasing Manager Index, ki ga od letos merimo tudi v Sloveniji, so poudarili govorniki na Nabavnem vrhu 2. oktobra v Ljubljani. Na dogodku sta Združenje nabavnikov Slovenije in IFPSM dr. Petru Kraljiču podelili priznanje za njegov prispevek k razvoju nabavne stroke.

»Surovine in energenti predstavljajo v industriji pretežni delež izdatkov podjetja, zato je poznavanje napovedi gibanja cen za pripravo dobrega letnega poslovnega načrta ključnega pomena,« je v uvodnem nagovoru poudarila Marina Lindič, predsednica Združenja nabavnikov Slovenije (ZNS). Ker je domačega akademskega znanja na področju nabave sorazmerno malo, je za zagotavljanje konkurenčnosti podjetij še posebej pomembno, da se stroka povezuje in vključuje v mednarodni razvoj. Del napredka je uvedba PMI indeksa, ki ga od letos spremljamo tudi v Sloveniji, ZNS pa si prizadeva za njegovo večjo reprezentativnost in verodostojnost, ki bo zagotovljena z udeležbo večjega števila podjetij.

Strateško upravljanje nabave je pomembno za trajnostni uspeh
»Spremembe v gospodarskem in družbenem okolju prinašajo priložnosti in po drugi strani tveganja,« je v svojem predavanju izpostavil dr. Peter Kraljič. Nabava ima visok vpliv na konkurenčnost in zato jo je potrebno strateško upravljati: »Matrika upravljanja nabave ima danes še večji pomen in je bolj zahtevna, kot je bila nekaj desetletij nazaj, ko je nastala.« Opozoril je na pomen zaupanja, ki je tudi na področju nabave dejavnik uspešnosti in s konkretnimi primeri spodbudil k povezovanju slovenskih podjetij v nabavnih verigah, saj to povečuje stroškovno učinkovitost. Pri tem je pomembno razumeti, še poudarja dr. Kraljič, da konkurenčnost ne pomeni le kratkoročne uspešnosti, temveč gre za trajnostni vidik in uspeh na dolge proge.

PMI je ključno orodje za napovedovanje gospodarske dinamike
»Ekonomski inštituti in organizacije, kot je IMF, OEDC itn. napovedujejo gospodarska gibanja četrtletno. In potem jih popravljajo. Ti podatki so popolnoma neustrezni za načrtovanje v podjetjih. Orodje, ki omogoča zanesljivo napovedovanje gospodarske dinamike za potrebe podjetij in učinkovito upravljanje nabave, je PMI – Purchasing Manager Index, ki ga mednarodno okolje uporablja že več desetletij,« je bil predavanju neposreden Soeren Vammen, predsednik IFPSM, mednarodne federacije za nabavo in oskrbne verige.

PMI je vsak mesec izračunan na osnovi vprašalnika, ki ga izpolni 20.000 nabavnikov po celem svetu in preverja pet kategorij: ali je prišlo do povečanja, zmanjšanja ali in sprememb pri novih naročilih podjetja, obsegu proizvodnje, zaposlovanja, dobave in zalog. Zaradi takšnega mikro pristopa PMI zazna rast ali upad takoj, ko se ta začne dogajati. Obenem ima PMI visoko korelacijo z gibanjem BDP. Spremljanje indeksa PMI pomaga učinkovito obvladovati spremembe makroekonomskih okoliščin in spremenljivosti cen na nabavnih trgih, ki jih po raziskavah nabavniki uvrščajo najvišje med spremenljivimi dejavniki v okolju. »PMI je obvezno branje in orodje za vsakega resnega nabavnika in managerja,« pravi Vammen. Tudi dr. Boštjan Vasle je opozoril na resnost pri obravnavanju makroekonomskih okoliščin, ki so se v zadnjih letih v Sloveniji poslabšale bistveno bolj kot v Evropi.

Podelitev slovenskega in svetovnega priznanja dr. Petru Kraljiču
.PriznanjeDrKraljicu.thumb-350x233.jpgNa dogodku sta Združenje nabavnikov Slovenije in IFPSM dr. Petru Kraljiču podelili priznanje za njegov prispevek k razvoju stroke nabave. Dr. Kraljič je avtor številnih člankov, med katerimi za prebojnega šteje prispevek o strateški vrednosti nabave in oskrbe ´Purchasing Must Become Supply Management´, objavljen v Harvard Business Review leta 1983. Z modelom je pokazal, kako je možno varno zniževati nabavne stroške in optimirati globalni dobiček s pomočjo strategije maksimalnega učinka nabavnega managementa. Portfeljska matrika upravljanja nabave je v svetu danes prepoznana kot ´Kraljičeva matrika´ .

V nadaljevanju dogodka so bile predstavljene napovedi gibanj cen v prihodnjem letu na področju: surovin, energentov, elektronike, živilsko-prehrambene industrije, jekla, barvnih kovin in deviznega trga. Nabavnega vrha 2014 se je udeležilo preko 80 predstavnikov nabave, sodelovali pa sta tudi Trgovinska zbornica Slovenije in Združenje Manager.

ar©tur 2021