IRT 3000

vsebina

Seminar Tecos: Trde PVD-prevleke za zaščito orodij za oblikovanje plastike

07.11.2016

brabna obstojnost orodij je večna tema, ki predvsem pri močno obremenjenih in velikoserijskih orodjih pomembno vpliva na obstojnost orodja, stroške vzdrževanja in ne nazadnje tudi na produktivnost procesa.

brabna obstojnost orodij je večna tema, ki predvsem pri močno obremenjenih in velikoserijskih orodjih pomembno vpliva na obstojnost orodja, stroške vzdrževanja in ne nazadnje tudi na produktivnost procesa.

.tecos.thumb-246x144.jpg

Na seminarju bo dr. Panjan predstavil svoje bogate izkušnje iz področja in med drugim aplikacije trdih prevlek pri orodjih za brizganje plastike ter prednosti in slabosti določenih tipov prevlek.
Komu je seminar namenjen:

Seminar je v prvi vrsti namenjen orodjarjem in uporabnikom orodij za brizganje plastike, natančneje:

konstrukterjem orodij
vzdrževalcem orodij
vodjem proizvodnje

Na seminarju boste pridobili naslednja znanja:

Seminar bo sestavljen iz štirih sklopov:

opis postopkov zaščite orodij in strojnih delov s trdimi PVD-prevlekami in vrste komercialno dostopnih trdih prevlek
opis triboloških posebnosti postopkov oblikovanja plastike
predstavitev domačih in tujih testnih rezultatov zaščite orodij za oblikovanje plastike
razgovor o možnostih zaščite orodij za oblikovanje plastike po izboru udeležencev seminarja

Predavatelj:

Dr. Peter Panjan, dolgoletni predavatelj na TECOSu, je bil v obdobju 1999-2013 vodja Centra za trde prevleke in Odseka za tanke plasti in površine na Institutu »Jožef Stefan«. Z razvojem trdih PVD-prevlek in pri njihovem uvajanju v industrijsko proizvodnjo, se intenzivno ukvarja že od leta 1983. S tega področja je objavil več kot 100 znanstvenih člankov in tri patente. Je soavtor knjige »Zaščita orodij s trdimi PVD-prevlekami« (Institut »Jožef Stefan«, 2005) in avtor poglavja »Oplemenitenje površin« v priročniku »Moderno proizvodno inženirstvo« (Grafis Trade, 2010).


Vsebina seminarja:

Orodja za oblikovanje plastike so v splošnem izpostavljena kombinaciji mehanskih, korozijskih in termičnih obremenitev. Abrazijsko obrabo povzroča močan tok taline plastike (do 1000 bar), v kateri so trdi delci polnil in pigmentov. Do abrazijske obrabe pride na tistih delih orodja, ki so neposredno izpostavljeni curku staljene snovi. Adhezijsko obrabo povzroča ciklično medsebojno gibanje nekaterih delov orodja (npr. trni za izmetavanje, vodila). Pri tem nastanejo mikrosprimki, še zlasti, če ne uporabljamo mazanja. Drugi vzrok za adhezijsko obrabo je kemijska afiniteta med talino in jeklom, ki vodi do nastanka oblog.

Korozijsko obraba ima več vzrokov. Prvi je vlaga, in sicer bodisi iz granulata ali tista, ki se kondenzira na ohlajenih delih orodja. Drugi vzrok so kisline, ki nastajajo med brizganjem polimerov, kadar vsebujejo klor (PVC), flour (PTFE), žveplo (PSU) ali ocetno kislino (BAW). Korozijo povzročajo tudi dodatki za ločevanje in samougašanje. Korozijski produkti se odlagajo na površini orodja in pogosto prenašajo na izdelek.

Obraba površine orodja nastane tudi pri izmetavanju izdelka iz kalupa. Po brizganju in hitri ohladitvi se izdelek zagozdi v kalup oz. sprime z njegovo površino. Pri izmetavanju izdelka iz kalupa je odločilen parameter koeficient trenja, ki ga določata hrapavost površine in temperatura. Posledica cikličnih termičnih in mehanskih obremenitev je termično in mehansko utrujanje orodnega jekla. Posledice obrabe orodja so: nezadovoljiva kakovost površine brizganih delov, sprijemanje izdelkov na gravuro orodij, zastoji v proizvodnji, majhne proizvodne serije in majhna produktivnost.

Pri oblikovanju plastike pa obraba orodja ni edina težava. Iz hlapov, ki izhajajo iz taline in se kondenzirajo v gnezdih orodja, nastajajo obloge, ki ovirajo polnjenje kalupov s talino, poslabšajo kakovost površine izdelka in ovirajo izmetavanje izdelka. Odstranjevanje oblog s poliranjem je zamudno in drago opravilo. Hkrati obstaja nevarnost, da poškodujemo površino orodja. V nekaterih primerih je problem tudi kosmičenje. Pigmenti na osnovi bakrovih, železovih in titanovih oksidov so polarne spojine, zato pride v nepolarnem mediju, kot je npr. polietilen (PE), do kosmičenja. Posledica je nehomogena barva izdelka.

Mehanske lastnosti, dimenzijska natančnost in kakovost površine izdelka so zelo odvisni od tečenja taline v kalup. Kadar staljena snov ne zapolni vseh delov orodja, preden se strdi, so končni izdelki neuporabni.

Obrabo orodja, nastajanje oblog, kosmičenje pigmentov ter problem slabega tečenja taline in nepopolne zapolnitve kalupa lahko v veliki meri zmanjšamo, če orodje zaščitimo z ustreznim postopkom inženirstva površin. Sodobni postopki zaščite orodij za oblikovanje plastike so plazemsko nitriranje, ionska implantacija ter fizikalni (vakuumski) postopki nanašanja (PVD) trdih prevlek. V nekaterih primerih je smiselna kombinacija teh postopkov. Zaščita orodij s trdimi PVD-prevlekami zagotavljajo bolj zanesljivo, bolj kakovostno in bolj ekonomično proizvodnjo izdelkov iz plastike. V predavanju bomo podrobneje opisali možnosti uporabe trdih PVD-prevlek za zaščito orodij za oblikovanje.


Urnik

8:30 Registracija udeležencev

9:00 Pričetek seminarja

10:30 Odmor za kavo

11:00 Nadaljevanje seminarja

13:00 Zaključek seminarja in ogled prostorov TECOS po želji
Cena in prijave

Kotizacija: 90,00 € + DDV

Popusti: 15% za člane kategorije A in 7% za člane kategorije B

Rok prijav: 10.11.2014 do 12. ure

Prijava je veljavna le ob hkratnem plačilu kotizacije. Prijavi priložite tudi kopijo registracije davčne številke!

Vljudno vabljeni!

Več...

ar©tur 2021