IRT 3000

vsebina

Pilotna delavnica programa Izzivi mladim presegla pričakovanja udeležencev

07.11.2016

V petek se je pod okriljem javne agencije SPIRIT Slovenija uspešno zaključila prva pilotna delavnica programa Izzivi mladim. Sedem ekip mladih je teden dni pod strokovnim vodstvom reševalo in na terenu preverjalo konkretne izzive sodelujočih podjetij ter jih nato predstavilo predstavnikom podjetij.

V petek se je pod okriljem javne agencije SPIRIT Slovenija uspešno zaključila prva pilotna delavnica programa Izzivi mladim. Sedem ekip mladih je teden dni pod strokovnim vodstvom reševalo in na terenu preverjalo konkretne izzive sodelujočih podjetij ter jih nato predstavilo predstavnikom podjetij. Sodelujoči mladi in podjetja so delavnice ocenila zelo pozitivno in pozdravila prizadevanja agencije po tovrstnem povezovanju mladih in podjetij.

Kot smo že poročali, je Javna agencija SPIRIT Slovenija v letu 2015 v okviru svoje blagovne znamke Mladim se dogaja pričela z izvajanjem novega programa, ki predstavlja podlago za sistematično spodbujanje sodelovanja mladih s podjetji.
Prvi sklop pilotnih delavnic za mlade je potekal med 22. in 30. januarjem 2015 v Ljubljani, sicer pa se bodo tovrstne aktivnosti sodelovanja podjetij in mladih vrstila skozi vse leto, v vseh regijah.

Na uvodnem srečanju za podjetja, ki so se prijavila za sodelovanje na delavnici, so pod strokovnim vodstvom definirala konkretne izzive. SPIRIT Slovenija je izzive objavila na spletni strani www.mladimsedogaja.si in k njihovemu reševanju povabila dijake, študente, iskalce prve zaposlitve, brezposelne oziroma vse mlade med 15. in 29. letom starosti. Sledila je delavnica za mlade, na kateri so se oblikovale skupine mladih, ki so nadaljevale s samostojnim skupinskim delom na terenu, pod budnim očesom mentorjev. V petek se je odvil zaključni del, na katerem so mladi dokončali poslovne modele in podjetjem predstavili rezultate svojega dela.

Mlade med 15. in 29. letom starosti želimo spodbuditi k ustvarjalnosti, inovativnosti in podjetnosti, kar bo povečalo njihove kompetence in zaposljivost, podjetja pa imajo možnost priti do perspektivnih motiviranih kadrov ter do novih, svežih idej za rešitev njihovega konkretnega izziva, je na zaključnem delu uvodoma poudarila Tatjana Dokl, vodja sektorja za spodbujanje podjetništva, inovativnosti in razvoja na SPIRIT Slovenija. »SPIRIT Slovenija že vrsto let izvaja različne aktivnosti za spodbujanje ustvarjalnosti in inovativnosti ter razvijanje podjetniškega duha med mladimi. Letos smo se lotili novega projekta Izzivi mladim, s katerim želimo spodbuditi večje povezovanje med podjetji in mladimi. Na eni strani imamo podjetja, ki se srečujejo z različnimi izzivi, na drugi pa zagnane in kreativne mlade, ki lahko podjetjem ponudijo pogled od zunaj ter nove in sveže ideje.«

.Izzivi_mladm_zakljucna_delavnica_(1).thumb-300x225.jpgSkozi celo leto se bodo po vsej Sloveniji v sodelovanju s partnerji odvijale intenzivne enotedenske strokovno vodene podjetniško-inovacijske delavnice. Predvidenih je okoli 30 do 40 delavnic po celi Sloveniji, odvisno od interesa na regionalni in lokalni ravni. Na spletni strani www.mladimsedogaja.si je že možna prijava za naslednje delavnice. SPIRIT Slovenija k sodelovanju vabi tako podjetja kot mlade in tudi partnerske organizacije, ki bi pomagale pri izvedbi regionalnih delavnic.

Še nekaj utrinkov udeležencev:
Damjan Omerza iz podjetja GoOpti: »Takšen način povezovanja med mladimi in podjetji podpiramo, veseli nas, da so k temu pristopili bolj sistematično. Njegova prednost je spoznavanje mladih ljudi, ki imajo sveže, inovativne ideje ter nam, podjetjem nudijo pogled od zunaj, iz drugega zornega kota. Kar zadeva ustvarjanje in razvoj novih idej je ta način sodelovanja z mladimi zelo dober. Naš izziv za mlade je bil nadgradnja izkušnje potnika med časom, ki ga ta preživi med vožnjo z našimi vozili od točke A do točke B oziroma, na kakšen način bi ta čas lahko bolj polno izkoristili oziroma dopolnilni “prodajni”, “zabavni” ali informacijski program..«

Danijel Haromet, ki je je po poklicu profesor francoščine in zgodovine, se je delavnice udeležil, da bi se naučil podjetniških spretnosti in veščin. »Predvsem se mi zdi izjemno pozitivno in koristno, da rešujemo konkretne izzive podjetij, čeprav je težko. Mladim, ki smo se udeležili te delavnice, je skupen pogum in želja po novih znanjih in izkušnjah, čeprav se podajamo v nam neznane vode, čeprav smo si med seboj precej različni, je pa ta raznolikost tudi koristna pri reševanju izzivov, saj lahko na problem pogledamo vsak iz svoje perspektive. To se mi zdi odlična priložnost za vse mlade, ki imajo ideje, nimajo pa še podjetniških izkušenj.«

Erika Jesenko: »Najprej bi pohvalila koncept projekta, ki se mi zdi odličen in naj se takega uvaja tudi že v šolah. Bilo je malo kratko, ampak sladko in z obilo znanj, ki smo jih pridobili. Hvala za vse nasvete, dobre ideje in predvsem zelo konkretne informacije. Vsem želim, da se vam uresniči vse kar si boste zadali, da boste delali v karieri. Ker tako kot je dejala predstavnica agencije SPIRIT: Na mladih svet stoji!«

Lojze Bertoncelj, mentor pilotne delavnice: »Izzivi mladim so kot neke vrste enotedenski zaposlitveni intervju, kjer podjetja dajo možnost mladim, da se izkažejo pri reševanju izzivov. Za mlade je to izkustveno učenje, nekakšen kompromis med startupom in zaposlitvijo. To je tudi učenje za podjetja, da vidijo, kaj lahko mladi, ki niso iz njihove branže in iz njihovega podjetja, naredijo v enem tednu. Z izzivi se ukvarjajo ekipe, v katerih so ljudje, ki se med seboj ne poznajo, prav tako ne poznajo tudi podjetij, kar je prednost, saj lahko na izziv podjetja pogledajo z drugega zornega kota. In še nekaj bi poudaril: mladi pravijo, da niti ni pomembno, kakšen izziv imaš pred sabo, pomembno je, da si del dobre ekipe.«

Več informacij o samem projektu in prijava za sodelovanje na www.mladimsedogaja.si in Facebook strani projekta

Fotografije: arhiv SPIRIT Slovenija

ar©tur 2021