Lahko 3D-skenerji izpodrinejo koordinatne merilne stroje?
07.11.2016
Minilo je več kot štirideset let, odkar je sir David McMurtry, soustanovitelj priznanega proizvajalca Renishaw, svetu predstavil »The touch trigger probe«, prvo koordinatno merilno napravo. Konec osemdesetih let, ko so na trg začeli prihajati prvi optični 3D-skenerji oz. digitalizatorji, se še ni slutila vsa uporabnost te tehnologije.
Lahko 3D-skenerji izpodrinejo koordinatne merilne stroje?
Minilo je več kot štirideset let, odkar je sir David McMurtry, soustanovitelj priznanega proizvajalca Renishaw, svetu predstavil »The touch trigger probe«, prvo koordinatno merilno napravo. Konec osemdesetih let, ko so na trg začeli prihajati prvi optični 3D-skenerji oz. digitalizatorji, se še ni slutila vsa uporabnost te tehnologije. Zaradi visoke natančnosti, hitrosti in enostavne integracije v proizvodni proces so se zadnja leta postavili čvrsto ob bok koordinatnim merilnim napravam. Njihove zmogljivosti v nekaterih pogledih celo presegajo zmogljivosti slednjih in z napredno programsko opremo pokrivajo vsa področja merjenja.
Posebej dobrodošlo je, da hitro zajamemo celotno površino objekta, ki se lahko arhivira v 3D-obliki, na računalniškem modelu pa naknadno izvajamo meritve po veljavnih standardih ISO. Dosegljive točnosti so pod 0,01 mm, ranga točnosti 0,001 mm pa razen na zelo majhnih objektih vendarle (še) ne dosegajo. Z rotacijskimi mizami in zadnje čase z roboti se da meritve tudi skoraj popolnoma avtomatizirati.
V Sloveniji je vrhunski 3D-skener prvi vpeljal TECOS leta 2003, šlo je za ATOS II proizvajalca GOM. S tem je slovenskim podjetjem omogočil dostop do vodilnih tehnologij po konkurenčnih cenah. Seveda koordinatni merilni stroji ne bodo izumrli, vsaj še ne kmalu, a sprijazniti se je treba, da na trg nenehno prihajajo nove tehnologije, ki jim je treba dati priložnost in ki nase opozarjajo s svojo enostavno uporabo ter večnamenskostjo.
www.tecos.si