Mlade je treba pritegniti v tehniške poklice
07.11.2016
Več kot 1.000 mladih s šol po Sloveniji je organizirano obiskalo štiri industrijske strokovne sejme, na katerih pridobivajo informacije izkušenih strokovnjakov. Ti so jih skušali navdušiti za tehniške poklice, mladi pa so jim danes predstavili raziskovalno in projektno delo na šoli.
Več kot 1.000 mladih s šol po Sloveniji je organizirano obiskalo štiri industrijske strokovne sejme, na katerih pridobivajo informacije izkušenih strokovnjakov. Ti so jih skušali navdušiti za tehniške poklice, mladi pa so jim danes predstavili raziskovalno in projektno delo na šoli. Poučen dan na celjskem sejmišču je bil namenjen predstavitvi orodjarskih poklicev, na t.i. tehnološkem dnevu pa so posebej za vedoželjne predstavili problematike zelo trdih materialov. Vrstile so se predstavitve usposabljanj za tehnične in kovinarske poklice.
V družbi Celjski sejem so zabeležili veliko zanimanje izobraževalnih institucij z različnih koncev Slovenije, ki so želeli svojim šolarjem predstaviti področje industrij. Šole in fakultete na sejmu predstavljajo tudi svoje posebne dosežke, nagrajene raziskovalne naloge, inovacije in prototipe na svojih razstavnih prostorih in posebnih predavanjih.
Dijaka Jan Gerbec in Nejc Doljak z Višje strokovne šole Postojna sta se denimo odločila, da kar sama s svojim znanjem predelata motor in ga pripravita za drag race tekmovanja. ”Vsi na šoli so bili navdušeni nad najinim predlogom, naletela sva na pozitiven odziv. Všeč mi je, ker je šola zelo praktično usmerjena in ponuja takšna znanja,” je dejal Doljak. Gerbec pa pravi, da ga je od nekdaj zanimala praksa, zato se je odločil za nadaljevanje šolanja v Postojni. Sicer pa je njun izdelek na ogled tudi na celjskem sejmišču, na razstavnem prostoru šole v dvorani L1.
Monika Orozel z Visoke šole za tehnologijo polimerov Slovenj Gradec je predstavila idejo lončna za sajenje iz biorazgradljivih materialov. Lonček namreč omogoča, da ga skupaj z rastlino postavimo v zemljo, kjer razpade in ne ogroža okolja. Kot je dejala Orozelova, so tudi na trgu zabeležili veliko zanimanje za takšen izdelek. Je ena redkih deklet, ki se je odločila za tehniški poklic. ”Četrtina študentk v našem letniku je žensk, sicer pa sem želela najprej študirati kemijo, pa sem videla, da je to področje bolj zanimivo in perspektivno,” je dejala.
Janez Slapnik s te iste šole je predstavljal izdelavo polimera, termoplastičnega škroba, ki so ga na šoli raziskovalno povezali z različnimi kompoziti. ”Od nekaj me je zanimalo naravoslovje in strojništva. V srednji šoli sem se spoznal s polimeri in potem sem se odločil za študij. Trenutno na trgu iščejo tak kader in računam na službo,” je povedal.
Več na tej povezavi.