Samit100: Prevzeti moramo odgovornost za razvoj regije!
07.11.2016
"Prepričan sem, da bo letošnji Samit100 naredil še večje korake k uresničevanju vizije in bomo v naslednjih petih do desetih letih postali regija, ki ne bo na zadnjem mestu v Evropi, kot to velja danes," je dejal predsednik upravnega odbora Samit100 Iztok Seljak ob odprtju letošnjega dogodka Samit100 v Portorožu.
"Prepričan sem, da bo letošnji Samit100 naredil še večje korake k uresničevanju vizije in bomo v naslednjih petih do desetih letih postali regija, ki ne bo na zadnjem mestu v Evropi, kot to velja danes," je dejal predsednik upravnega odbora Samit100 Iztok Seljak ob odprtju letošnjega dogodka Samit100 v Portorožu.
Verjame, da bomo postali dinamična, propulzivna in visoko tehnološka regija, ki bo drugim vzor po pogojih in možnostih za delo in bomo pritegnili kakovostno delovno silo iz drugih držav – tako kot jo danes izgubljamo. Kot pravi, sta državam v regiji JV Evrope skupni dve stvari: vsaka je premajhna, da bi dosegla na svetovni trg in vse še vedno obstajajo - niso izginile iz regije. »Skrajni čas je, da ustavimo bežanje iz regije, v kateri živimo, ker regija ni nikamor odšla. Prevzeti moramo odgovornost in regijo razviti. Dovolj imamo manjvrednosti in tega, da smo vir nestabilnosti zase in za druge; premakniti se moramo od tega, da smo obravnavani kot dela problema, k temu, da smo del rešitve,« je spodbudil v nagovoru.
Poudaril je, da je bila prav zaradi odpravljanja ustvarjanja mej leta 2008 razvita pobudo za začetek povezovanja in usmerja k napredku: »Iti moramo naprej od gradbenega konzorcija Feniks, ki je pokazal, da je skupno delo na tretjih trgih mogoče. Pametna mesta prihodnosti - Ljubljana, Zagreb in Beograd - napovedujejo korenito zmanjšanje uporabe fosilnih goriv, in naša želja je, da damo v ospredje hitri železniški sistem, ki bo povezoval München in Istanbul in zagotavljal hitro povezavo do držav v regiji - tako da pot iz Makedonije ali Črne gore ne bo trajala dlje kot potovanje v Los Angeles ali Tokio.«
Dogodki, kot je Samit100, ki združujejo gospodarstvo in politiko, so zelo pomembni, je povedala evropska komisarka za promet Violeta Bulc: »Evropska unija pri investicijah v poslovne in infrastrukturne projekte zasleduje povezovanje zasebnega in javnega kapitala. Ko bodo ti viri združeni, bo lahko prišlo do uresničevanja potenciala in ustvarjanja nove vrednosti ter novih tehnologij, digitalizacije in zmanjšanja ogljičnega odtisa prometa. Današnje srečanje je prava priložnost, da se povežejo predstavniki gospodarstva in politike v regiji.« Dodala je še, da je konec aprila Evropska unija sprožila pobudo za poenotenje prometnih omrežij v Evropi, s posebnim načrtom za omrežje v jugovzhodni Evropi. "Verjamem, da bo v naslednjih nekaj letih to omrežje povezano z omrežjem Evropske unije in bo tako ustvarjen edinstven in močan prometni prostor", je sklenila komisarka.
Srečanje poslovnih voditeljic s Kolindo Grabar Kitarović
Ob Samit100 srečanju je v organizaciji Sekcije managerk Združenja Manager potekalo srečanje podjetnic in managerk s hrvaško predsednico Kolindo Grabar Kitarović. Razpravljale so o položaju žensk v gospodarstvu in možnostih sodelovanja med podjetniki v regiji. Melanie Seier Larsen, predsednica Sekcije managerk, je ocenila, da je bilo srečanje izredno zanimivo prav zaradi odprtosti ter izdelanih mnenj hrvaške predsednice o vlogi žensk v družbi in na vodilnih položajih: »Predsednica je lahko zgled za ženske v regiji in dokaz, da je z voljo in kompetencami moč prodreti skozi steklene stropove.«
Mladi voditelji za prihodnost regije
Mladi podjetniki so srečanju pred Samit100 v organizaciji Sekcije mladih Združenja Manager in poslovne šole IEDC Bled govorili o globalni konkurenčnosti, s katero se srečujemo ob naraščajočih izzivih. Dr. Peter Kraljič, mednarodno priznani svetovalec, je poudaril, da bi morala Evropska unija okrepiti svojo konkurenčnost - dejstvo je, da zaostaja za Severno Ameriko - medtem ko se Kitajska hitro približuje. »Vprašanje konkurenčnosti, je pomembno, da bi pritegnili nov kapital in preživeli na trgu, ki postaja vse bolj zahteven za veliko podjetnikov,« je poudaril Kraljič.
Da je zelo pomembno, da mladi managerji sodelujejo na takšnih srečanjih, na katerih sestanejo vodilna imena regije in razpravljajo o prihodnosti regije, meni predsednica Sekcije mladih managerjev Združenja Manager Slovenije Tjaša Kolenc Filipčić. Priložnost regije vidi v talentih, ki po njenem predstavlja le enega od vidikov, ki bi jih lahko uporabili kot gospodarsko prednost regije.
Slovenija in Hrvaška sta polnopravni članici Evropske unije, in konvergenca tega združenja je priložnost za reforme v drugih državah regije, je izpostavila Marija Desivojević Cvetković, podpredsednica Delta Holdinga iz Srbije. Kot pravi, je Srbija dobila status kandidatke in od poslovnežev, predvsem mlajših, se pričakuje izvedba reform, ki bodo uskladile pogoje s tistimi na evropskem trgu. Poslovneži želijo predvidljivost in stabilnost pravnega okvira pravosodnega sistema, saj le v tem ozračju se lahko gospodarske družbe nenehno razvijajo, še opozarja Cvetkovićeva.
Janko Medja, predsednik uprave NLB je izpostavil pomen razvoja učinkovitega sistema za spodbujanje mikro in malih podjetij: ta v premajhnem odstotku preživijo na dolgi rok in se ne uspejo se uvrstiti med resne igralce na trgu. Zato je po njegovem potreben drugače pristop. Ne gre tudi brez izbire ustreznih razvojnih ciljev, meni Medja. V ta namen predlaga močnejše sodelovanje podjetnikov iz celotne JV Evrope: »Pri tem ne pričakujem preveč pobud iz vlade, ne na lokalni niti na regionalni ravni; spodbude za sodelovanje morajo priti iz podjetij samih in znanstvenih skupnosti.«
Na preveliko pomoč iz politične sfere se ne zanaša niti Eldin Hadžiselimović, član ASA Prevent holdinga iz Bosne in Hercegovine. Politiki, pravi, mislijo kratkoročno, v okviru svojega mandata, medtem ko podjetniki pričakujejo dolgoročnejši pogled in temeljito ureditev poslovnega okolja. Vendar pa ima politika odgovornost pri izgradnji stabilnih institucij in vzpostavitvi zaupanja med državljani in državami, s čimer pomaga poslovnežem in s tem tudi pritegne vlagatelje iz tujine.
JV Evropa je izpostavljena močnim odlivom mladih delavcev in strokovnjakov, kar lahko kmalu postane razvojni problem. Da bi dosegli zastavljene cilje, je potrebno spremeniti izobraževalni sistem in ga prilagoditi trgu, ki se hitro spreminja, tudi menijo mladi managerji.
Samit100, na katerem se je zbralo rekordnih 180 jugovzhodno evropskih voditeljev, se odvija že četrtič. Organizatorji Samit100 so Združenje Manager Slovenije v sodelovanju s Srpsko asocijacijo menadžera, Hrvatsko udrugo poslodavaca, Atlas Group iz Črne gore, BBI Banko, ASA Holdingom iz BiH in Alkaloidom iz Makedonije.
Več o SAMIT100 na summit100.org