IRT 3000

vsebina

Znani evropski izumitelji leta 2015

07.11.2016

Priznanja znanstvenikom in znanstvenicam pionirjem razvoja s področja tehnologije mikročipa, prenosa podatkov, tkivnega testiranja pri zdravljenju raka dojk, nove vrste plastike, ogljikovih nanocevk ter cepiva proti raku na materničnem vratu

Priznanja znanstvenikom in znanstvenicam pionirjem razvoja s področja tehnologije mikročipa, prenosa podatkov, tkivnega testiranja pri zdravljenju raka dojk, nove vrste plastike, ogljikovih nanocevk ter cepiva proti raku na materničnem vratu.



Evropski patentni urad (EPO) in Evropska komisija sta 11. junija 2015 v Parizu svečano podelila nagrade Evropski izumitelj leta v šestih kategorijah. Nagrade so letos podelili že deseto leto zapored, prejeli pa so jih:

Andreas Manz (Švica) je v kategoriji “življenjsko delo” prejel nagrado za izum tehnologije mikročipa. Zahvaljujoč njegovemu delu je moč izvesti zapletene medicinske, biološke in kemijske analize hitro in učinkovito na le nekaj milimetrov velikih mikročipih. Pionir na področju raziskovanja mikrotekočin je tlakoval pot za diagnostiko ob preiskovancu (point-of-care diagnostics), ki jo uporabljajo po vsem svetu. Druga prelomna izpeljanka “laboratorija na čipu” je uporaba čipa za DNK testiranje in sicer za takojšne ugotavljanje in preprečevanje nastanka dednih bolezni.

Franz Amtmann (Avstrija) in Philippe Maugars (Francija) sta prejela nagrado v kategoriji »industrija« za prispevek k razvoju NFC (Near Field Communication), visokofrekvenčne komunikacijske tehnologije kratkega dosega, ki omogoča hiter in varen prenos podatkov med mobilnimi napravami ter omogoča nove aplikacije za pametne telefone, tablične računalnike in druge mobilne naprave. NFC odpira skoraj neomejen razpon novih možnosti, saj bo pametnim telefonom v prihodnosti omogočal, da se bodo uporabljali kot virtualne denarnice, za nadzor pametnih domov, kot identifikacija za dostop do varovanih območij in kot pripomoček za industrijo prihodnosti.

Laura van 't Veer iz Nizozemske je prejela nagrado v kategoriji “majhna in srednja podjetja” za izum testiranja tkiv na osnovi genov, ki omogoča ustrezno izbiro tarčnega zdravljenja raka dojke, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Test ženskam z zgodnjo stopnjo raka dojk omogoča zanesljivo napoved glede nadaljnjega zdravljenja oziroma glede uporabe kemoterapije. S tehnologijo so pomagali že več kot 40.000 ženskam, ki se zdravijo za rakom, kar predstavlja 20–30 % manj žensk, ki bi se sicer morale zdraviti z dolgotrajno kemoterapijo. Test meri aktivnost tumorsko specifične DNA s pomočjo mikročipa.

Ludwik Leibler (Francija) je bil odlikovan v kategoriji »raziskovalna dejavnost« za izum nove vrste plastike, ki združuje na videz nasprotujoče si značilnosti. Gre za trdno snov, ki je netopna in jo je moč obdelovati v širokem temperaturnem območju. S segrevanjem jo lahko preoblikujemo, zato je po lastnostih primerljiva s kovino ali steklom, z lahkoto jo je mogoče popraviti in v celoti reciklirati, zato bo v prihodnje lahko pripomogla k zmanjšanju plastičnih odpadkov. Ponuja robustno alternativo in je primerna za uporabo v proizvodnji letal, vozil, elektroniki, gradbeništvu in športni industriji.

Sumio Iijima, Akira Koshio in Masako Yudasaka (Japonska) so v kategoriji »izven evropske države« prejeli nagrado za odkritje ogljikovih nanocevk, materiala prihodnosti. Zaradi vsestranskosti izuma pričakujejo velike družbene in gospodarske koristi. Izum bo praktično uporabljiv v letalski, vesoljski in avtomobilski industriji. Velike možnosti ima odkritje tudi v biomedicini prihodnosti, kjer lahko ogljikove nanocevke igrajo pomembno vlogo za ciljno zdravljenje bolezni. Omogočale naj bi vnos zdravila direktno v rakavo celico, pomagale poiskati tumorje ali hitro zaznale bolezni pri krvnih testih.

Ian Frazer (Avstralija) in pokojni Jian Zhou (Kitajska) sta prejela nagrado v kategoriji “nagrada ljudstva” za izum prvega cepiva na svetu proti raku na materničnem vratu. Cepivo predstavlja prelomen izum, saj ščiti dekleta in ženske pred okužbo z določenimi genotipi humanega papilomavirusa (HPV), ki povzroča raka materničnega vratu, kar je drugi najpogostejši rak pri ženskah in eden najbolj smrtonosnih. Njun pristop je temeljil na raziskovanjih nemškega zdravnika in Nobelovega nagrajenca Haralda zur Hausna, ki je prvi odkril povezavo med okužbami s HPV in rakom materničnega vratu pred 35 leti. Cepivo je že rešilo nešteto ženskih življenj po vsem svetu.

Nagrada Evropski izumitelj leta, ki je bila tokrat podeljena že desetič, je ena od najprestižnejših evropskih inovacijskih nagrad. Evropski patentni urad (EPO) jo skupaj z Evropsko komisijo vsako leto podeli posameznim izumiteljem in skupinam izumiteljev, katerih pionirski izumi ponujajo odgovore na največje izzive našega časa. Zmagovalce izbere neodvisna žirija z mednarodno zasedbo s področja gospodarstva, znanosti in raziskav, ki predlagane izume pregleda z vidika njihovega prispevka k tehničnemu napredku, družbenemu razvoju, blagostanju in ustvarjanju delovnih mest v Evropi. Splošna javnost lahko sodeluje pri podelitvi nagrade ljudstva.

Več o letošnjih nagrajencih in podelitvi nagrad na http://www.epo.org/news-issues/news/2015/20150611.html.

ar©tur 2021