IRT 3000

vsebina

Mladi slovenski raziskovalci dosegli odlično uvrstitev na prestižnem tekmovanju iGEM v ZDA

03.11.2016

Ekipa mladih slovenskih raziskovalcev z različnih fakultet se je konec oktobra udeležila prestižnega tekmovanja iGEM v ZDA, na katerem so zasedli odlično prvo mesto na področju Temeljnega napredka (Foundational advance) in tako potrdili, da ima Slovenija vrhunske znanstvenike, ki s svojim znanjem in odkritji prebijajo meje v znanosti.

k.thumb-300x169

Slovenska ekipa s pokalom za osvojeno 1.mesto na področju Temeljnega napredka na tekmovanju projektov sintezne biologije iGEM 2016.

iGEM je zelo prestižno tekmovanje za mlade raziskovalce, ki se ga je letos je v Bostonu, ZDA, udeležilo rekordnih 300 ekip, potekalo pa je med 27. in 31. oktobrom. Zaradi velikega zanimanja mladih slovenskih raziskovalcev in uspehov iz preteklih let so se mentorji na Kemijskem inštitutu odločili, da jim ponovno omogočijo sodelovanje na tekmovanju in sicer v okviru Sklada Janka Jamnika za iskrive mlade v znanosti, s katerim želi KI podpirati najbolj prodorne in motivirane mlade raziskovalce z izvirnimi idejami.
Sonicell, ekipa Kemijskega inštituta, ki se je udeležila tekmovanja iGEM pod vodstvom prof. dr. Romana Jerale se je lotila enega največjih izzivov sintezne biologije. Povečali so hitrost odziva na signale iz okolja z nekaj ur ali dni, kar zmorejo sedanji sistemi, na vsega nekaj minut ali sekund. Za pravilno delovanje organizma je namreč pomembno, da se telo v nekaj minutah odzove na spremembe, kot je npr. koncentracija glukoze v krvi, saj bi bilo čez nekaj ur lahko že prepozno. Za hitre signale so uporabili svetlobo, majhne molekule. Najpomembnejša novost projekta pa je, da so naredili celice občutljive na dotik ali stimulacijo z ultrazvokom, kar pomeni, da bi lahko uravnavali tudi delovanje celic v notranjosti telesa. »Želimo si, da bi na podoben način lahko vplivali na celice v možganih, s čemer bi morda lahko pomagali bolnikom s Parkinsonovo boleznijo brez potrebe po operaciji, ali da bi sprožili hitro izločanje inzulina, kar bi v bodočnosti lahko pomagalo osebam z diabetesom,« je pojasnil dr. Jerala, »Kljub temu, da tokrat nismo osvojili velike nagrade kot že trikrat doslej, pa gre po mojem mnenju za doslej največji znanstveni preboj na tem tekmovanju in prvo mesto na področju razvoja temeljev te znanstvene veje je odličen dosežek.«
»Strategija Kemijskega inštituta je podpora in delo z mladimi raziskovalci, kar pomeni, da mlade poskušamo navdušiti za znanstveno-raziskovalno delo že na fakultetah. iGEM z vsemi napornimi pripravami, realizacijo in prezentacijo pred najboljšimi raziskovalnimi ekipami na svetu, je idealen projekt, ki nam pomaga identificirati najbolj ambiciozne in najbolj prodorne mlade, ki že v tej fazi pokažejo predanost cilju, osredotočenost, sodelovanje in delavnost ter raziskovalno radovednost. Delo mentorjev Kemijskega inštituta in delna finančna podpora inštituta za to tekmovanje, je za mlade velika referenca za iskanje bodočih priložnosti«, je povedal dr. Gregor Anderluh, direktor Kemijskega inštituta.

ar©tur 2021