IRT 3000

vsebina

Mednarodna konferenca FDI SUMMIT 2016

01.12.2016

Po zadnjih izsledkih raziskave inštituta Legatum je Slovenija na globalni ravni prepoznana kot država blaginje, talentov in stabilnosti. Ravno to so tudi pomembni dejavniki, ki vplivajo na odločitve sedanjih in bodočih tujih investitorjev.

1.thumb-182x39

vprašanja, kako Slovenija izkorišča svoje prednosti, kakšno je njeno poslovno okolje in kako privlačna je naša država za tuje naložbe, bodo v torek, 6. decembra, na sedmi mednarodni konferenci 'FDI Summit' odgovarjali ugledni domači in tuji predavatelji. Med njimi sta tudi svetovno priznani profesor ekonomije iz ZDA William Lazonick, ki je bil za svoje delo nagrajen s prestižno nagrado HBR McKinsey, ter Alexandra Mousavizadeh, direktorica Prosperity Index, lestvice blaginje, na kateri je Slovenija letos zasedla 20. mesto med 142 državami.

Cilj letne mednarodne konference 'FDI (Foreign Direct Investment) Summit Slovenia', ki jo že sedmič zapovrstjo organizirata The Slovenia Times in Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani, je predstaviti ključne vidike investicijskega okolja in izzive, s katerimi se sooča naša država. Naslov letošnje konference je 'Blaginja, konkurenčnost in talenti – odločilni dejavniki za tuje investicije'. »Predavatelji iz Slovenije in tujine bodo posebno pozornost namenili zadnjim izsledkom raziskav o blaginji in o konkurenčnosti ter konkretnim poslovnim inovacijam, dobrim praksam, prijemom in orodjem za uspešno privabljanje neposrednih tujih investicij,« napoveduje Brane Krajnik, direktor The Slovenia Times.

Osrednji govornik konference bo prof. William Lazonick, Univerza Massachusetts Lowell (ZDA) in gostujoči profesor na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, ki raziskuje družbene pogoje za inovacije in gospodarski razvoj. Predaval bo novih, inovativnih poslovnih modelih, s pomočjo katerih lahko države dosežejo stabilno gospodarsko rast. Prof. Lazonick, ki je predaval tudi na poslovni šoli INSEAD (Francija) in na Univerzi Harvard, je bil leta 2014 nagrajen tudi s prestižno HBR McKinsey nagrado za najboljši članek 'Dobičkonosnost brez blaginje' (ang. Profits Without Prosperity), objavljen v Harvard Business Review, najvplivnejši reviji za management, ki izhaja od leta 1922.

Glavna predavateljica prvega vsebinskega sklopa FDI Summita, ki je namenjen pomenu blaginje (prosperitete), bo Alexandra Mousavizadeh, direktorica Prosperity Index na londonskem inštitutu Legatum. Na lestvici držav blaginje, ki jo Legatum objavlja že deseto leto, se je Slovenija letos uvrstila na visoko 20. mesto. Na prvem mestu je Nova Zelandija, sledita ji Norveška in Finska. Londonski inštitut je pri nastajanje lestvice držav, v katerih je blaginja največja, vključil kar 104 spremenljivke, ki zajemajo tako gospodarsko rast kot osebne svoboščine, stopnjo sreče in kakovost življenja. Mousavizadeheva bo na FDI Summitu predstavila, zakaj se je Slovenija umestila v sam svetovni vrh držav blaginje in kaj ta umestitev pomeni.

Dr. Jure Stojan, direktor razvoja in raziskav na Inštitutu za strateške rešitve bo vodil sklop o konkurenčnosti. V predavanju z naslovom 'Zakaj je stabilno poslovno okolje tako zaželeno?' bo predstavil tri vire tveganj, ki prežijo na konkurenčnost držav na mednarodni ravni, in sicer: politika, finance in realno gospodarstvo.

Tretji vsebinski sklop 'talenti' pa vodila dr. Andreja Kodrin, strateginja, ustanoviteljica platforme Challenge:Future in članica kabineta evropske poslanke mag. Violete Bulc (2015/16). »Mladi s svojimi navdihujočimi in revolucionarnimi idejami so najbolj verodostojni vir za ustvarjanje trajnostne prihodnosti. Slovenija ima zagotovo potencial, da postane središče za talente (talent hub).«

Del FDI Summita bosta tudi okrogli mizi v vodilnimi predstavniki gospodarstva in politike, ki ju bosta povezovala Tine Kračun, direktor Inštituta za strateške rešitve, in Marko Mlakar, direktor in partner v podjetju Amrop Adria, na njih pa bodo sodelovali tudi:

• Imre Balogh, glavni izvršni direktor Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB)
• Commercial Controls,
• Matej Potokar, generalni direktor Microsoftove skupine za storitve (Microsoft Services) v regiji Srednje in Vzhodne Evrope, predsednik sveta Ameriške gospodarske zbornice v Sloveniji,
• dr. Maja Makovec Brenčič, ministrica za izobraževanje, znanost in šport (TBC),
• Branislav Vujović, ustanovitelj in predsednik, New Frontier Group, Avstrija.

Sklepne ugotovitve konference bosta predstavila mag. Sonja Šmuc, izvršna direktorica Združenja Manager, in dolgoletni novinar britanske javne radiotelevizija BBC in direktor komunikacij na inštitutu Legatum Giles Dilnot.

ar©tur 2021