IRT 3000

vsebina

Japonska avtomobilska industrija priložnost za tehnološko napredna slovenska podjetja

20.02.2017

Japonski avtomobilski sektor je velika priložnost za vsa visoko tehnološko napredna podjetja s kakovostnimi in inovativnimi izdelki, ki si želijo dolgoročnih partnerstev, je bilo včeraj slišati na seminarju o poslovnih priložnostih, ki jih ponuja japonska avtomobilska industrija. Na njem so bili več kot 40 udeležencem predstavljeni trenutno stanje in trendi japonske avtomobilske industrije, tamkajšnje poslovne priložnosti in značilnosti poslovne kulture.

Uvodoma je udeležence poslovne konference pozdravil mag. Matej Skočir, vodja sektorja za spodbujanje internacionalizacije in tujih investicij na SPIRIT Slovenija. Agencija že nekaj let uspešno izvaja tako imenovane Dneve dobaviteljev, predvsem v avtomobilski industriji, katerih cilj je pomagati slovenskim podjetjem vstopiti v globalne dobaviteljske verige. Poudaril je, da Japonska predstavlja enega pomembnejših oddaljenih tujih trgov za širitev slovenskega izvoza. Agencija je že leta 2013 podpisala sporazum o sodelovanju s partnersko agencijo JETRO z namenom poglobitve gospodarskega sodelovanja med obema državama in odtlej redno izvajata različne skupne aktivnosti za podjetja obeh dežel.

20170216_145457Takuro Nozawa, direktor dunajske podružnice Japonske vladne organizacije za pospeševanje zunanje trgovine – JETRO je predstavil japonsko avtomobilsko industrijo. Dejal je, da Japonska naredi 10 % celotne svetovne proizvodnje avtomobilskih delov. Tamkajšnji trg avtomobilskih delov na letni ravni raste za 0,53 % in naj bi do 2025 predstavljal 12 % svetovnega trga. »Visoka stopnja rasti je napovedana predvsem za segment delov za proizvodnjo vozil nove generacije, kot so hibridna in električna vozila ter vozila na gorivne celice, pa tudi za segment elektronskih komponent in v teh segmentih je tudi največ poslovnih priložnosti,« je poudaril.

Japonski proizvajalci avtomobilov razvijajo različne segmente, pri katerih so možna partnerstva s tujimi podjetji, denimo: sistem izogibanja trku, izboljšanje učinkovitost porabe goriva, tehnologije za vozila naslednje generacije, avtonomni sistem vožnje, t. i. povezani avtomobil (connected), napredni sistem vožnje …Opozoril je, da japonska vlada in lokalne oblasti ponujajo številne spodbude za nadaljnji razvoj japonske industrije avtomobilskih delov, tudi za tuja podjetja. »Japonski avtomobilski sektor je velika priložnost za vsa visoko tehnološko napredna podjetja s kakovostnimi in inovativnimi izdelki, ki si želijo dolgoročnih partnerstev,« je zaključil.

Omenil je tudi, da imajo Japonci v lasti 61 milijonov avtomobilov. »Leta 2016 je bilo v državi izdelanih 9,2 milijona vozil, prodanih pa 2,8 milijona, od tega največ znamke Toyota, in sicer 1,34 milijona. Nekatere japonske avtomobilske znamke imajo proizvodnje v EU, in sicer Toyota 7, Nissan 4, Honda, Fuso in Suzuki pa po eno,« je dodal. V letu 2015 so japonski izdelovalci vozil kupili za 14,14 milijard EUR avtomobilskih delov iz Evropske unije.

V nadaljevanju je pojasnil, na kakšen način najučinkoviteje iskati poslovne priložnosti v avtomobilskem sektorju na Japonskem, in tudi kako priti v stik z japonskimi podjetji, ki imajo sedež ali izpostavo v Evropi. Izpostavil je nekaj večjih tamkajšnjih sejmov avtomobilske industrije in združenj, ki lahko pomagajo tujim podjetjem pritiskanju partnerjev na Japonskem.

V nadaljevanju je slovenskim podjetjem predstavil glavne značilnosti japonske poslovne kulture, ki naj bi jo tujci spoštovali, če želijo biti pri sklepanju poslov uspešni. »Japonski poslovni svet je organiziran drugače in deluje drugače kot evropski. Treba je spoštovati kulturne in jezikovne razlike, se oborožiti s potrpežljivostjo in vztrajnostjo, neučakanost in pritiski praviloma škodujejo, ključ do uspeha pa so kljub vsemu visoko tehnološki, inovativni in kakovostni izdelki,« je zaključil.

Na koncu je Primož Egart, direktor Sumida d. o. o. predstavil izkušnje slovenskega podjetja v japonski lasti.

Seminar je SPIRIT Slovenija organiziral skupaj z dunajsko podružnico Japonske vladne organizacije za pospeševanje zunanje trgovine – JETRO v sodelovanju z Veleposlaništvom Japonske v Sloveniji.

Foto: SPIRIT Slovenija/LV

 

ar©tur 2021