IRT 3000

vsebina

Prvi seminar EtherCAT v Sloveniji

20.06.2017

ETG Group je v sodelovanju s podjetjem Beckhoff Avtomatizacija pripravila celodnevni seminar na temo področnega vodila EtherCAT.

V konferenčnem centru Mons v Ljubljani je maja potekal zanimiv strokovni seminar na temo EtherCAT-a, najhitrejše rešitve na področju industrijskega Etherneta, ki nudi visoko zmogljivost, fleksibilnost in stroškovno prednost. Seminar je organizirala Tehnološka skupina EtherCAT (EtherCAT Technology Group, ETG) s sedežem v Nürnbergu, v sodelovanju s podjetjem Beckhoff Avtomatizacija d. o. o. iz Medvod. Podoben seminar je naslednji dan potekal tudi na Hrvaškem, kjer ga je ETG organizirala v sodelovanju s podjetjem Krovel d. o. o. iz Zagreba.

Popularizacija EtherCAT-a

Seminar v Ljubljani je bil namenjen predvsem končnim uporabnikom, sistemskim integratorjem, izvirnim proizvajalcem opreme (OEM), produktnim vodjem, odločevalcem in proizvajalcem naprav, ki so si želeli izvedeti več o EtherCAT-u, industrijskem Ethernetu, Industriji 4.0, internetu stvari (IoT) in varnosti v industriji. Namen seminarja je bil pomagati udeležencem, da izboljšajo svoje poznavanje prednosti in izzivov industrijskega Etherneta, pridobijo najnovejše informacije o EtherCAT-u in ne nazadnje iz prve roke izvedo, kako EtherCAT uporabiti za lastno korist. Seminar je bil sestavljen iz osmih predavanj, od katerih je šest podal Martin Rostan, izvršni direktor EtherCAT Technology Group.

Rostan je izjemen poznavalec tematike EtherCAT-a, ki kot predavatelj in avtor člankov pomembno prispeva k popularizaciji področnih vodil in Etherneta v Evropi. V svojih predavanjih na seminarju je zaobjel široko tematiko področnega vodila EtherCAT-a, ki je prepoznavna tudi iz njihovih delovnih naslovov: Od Etherneta do EtherCAT-a – zakaj bi zamenjali zmagovalno ekipo; Uvod v tehnologijo EtherCAT – kako deluje; Nameščanje in diagnostika – izkoriščanje lastnosti; Prehod iz klasičnih sistemov področnega vodila – najboljše prakse; EtherCAT in Industrija 4.0; Koristi za uporabnike – pridobivanje strank s pomočjo EtherCAT-a.

Pozitivni odzivi na seminar

Gostujoči predavatelji je bil tudi dr. Jure Knez, tehnični direktor in soustanovitelj podjetja Dewesoft, ki je predstavil uporabo EtherCAT-a v njihovih aplikacijah. Spoznavanju tehnologije EtherCAT na seminarju je prispeval tudi razstavni del dogodka, na katerem so si udeleženci lahko ogledali najnovejše primere uporabe EtherCAT-a – krmiljenje, utemeljeno na računalniški in EtherCAT-tehnologiji, in nove tehnologije avtomatizacije s štirikomponentnimi sistemi.

Strokovnega dogodka v Monsu se je udeležilo več kot 80 zainteresiranih sedanjih in potencialnih uporabnikov EtherCAT-rešitev. Neuradno poizvedovanje po seminarju je potrdilo visoko raven zadovoljstva s seminarjem – z vsebino, predavanji in predavateljem ter celotno organizacijo dogodka. To je bil prvi tak dogodek, ki ga je ETG organiziral v Sloveniji (in na Hrvaškem), vendar po izjemno pozitivnih odzivih pri ETG razmišljajo, da bi zadevo ponovili in razširili tudi na druge države Balkana.

Varnostne in druge prednosti

ETG je največja organizacija za industrijski Ethernet in področna vodila (angl. Fieldbus), ki trenutno združuje več kot 4.200 podjetij iz 64 držav. Organizacija, ki skrbi za razvoj EtherCAT-a ter njegovo odprtost in dostopnost, je nastala v letu 2003, potem ko je podjetje Beckhoff predstavilo vodilo EtherCAT. Ime je okrajšava imena »Ethernet for Control Automation Technology« – torej je EtherCAT področno vodilo, ki temelji na tehnologiji Ethernet in je namenjeno uporabi v avtomatizaciji, odlikujejo pa ga visoka zmogljivost, prilagodljivost in dostopnost. Med prednostmi EtherCAT-a so tudi nižji stroški sistemov, ker naprave master ne potrebujejo posebnih razširitvenih kartic ali namenskih krmilnikov.

Prenos podatkov pri EtherCAT-u poteka izključno v strojnem delu ter je neodvisen od zmogljivosti procesorja in programske opreme. Zasnova EtherCAT-a omogoča odlične zmogljivosti, število naprav na omrežju pa je skoraj neomejeno. Protokol EtherCAT, kot je bilo poudarjeno na seminarju, podpira tudi posebni kanal za komunikacijo med varnostnimi moduli in varnostnim krmilnikom. Komunikacija je integrirana znotraj EtherCAT-a in uporablja isti medij, kar zagotavlja združljivost z obstoječimi EtherCAT-napravami, hkrati pa omogoča integracijo varnostnih modulov znotraj krmilnega sistema.

 

Več informacij na: www.ethercat.org in www.beckhoff.si.

EtherCAT_Mons

Pozdravni nagovori: Bogdan Rojc, generalni direktor podjetja Beckhoff Avtomatizacija, in Martin Rostan, izvršni direktor EtherCAT Technology Group, na začetku seminarja

EtherCAT_Rostan

Najhitrejše rešitve na področju industrijskega Etherneta: Martin Rostan, izvršni direktor EtherCAT Technology Group, med predavanjem v Monsu

Udeleženci poznajo prednosti

»Zadovoljni smo s tako odličnim odzivom na naš prvi EtherCAT-seminar v Sloveniji. Pogovori med odmori in povratne informacije, ki smo jih prejeli, jasno kažejo, da udeleženci dobro razumejo prednosti, ki jih prinaša naša tehnologija za njihove aplikacije. Kar nekaj podjetij, ki so bila prisotna, se je odločilo, da se pridružijo skupini EtherCAT Technology Group in uporabijo EtherCAT v svojih naslednjih projektih.«

 

Predavatelj Martin Rostan

Študiral je letalsko in vesoljsko tehnologijo v Nemčiji in Veliki Britaniji ter diplomiral v letu 1992. Po študiju je vodil mednarodni projekt razvoja CANopen, od leta 1996 do leta 1998 pa je bil direktor marketinga v podjetju Selectron. V podjetju Beckhoff je od leta 1998, na začetku kot višji produktni vodja za Ethernet in področna vodila, od leta 2006 pa kot direktor tehnološkega marketinga. Poleg vodenja ETG je tudi predsedujoči skupine CANopen ter predstavnik Beckhoffa in skupnosti za področno vodilo (Fieldbus) pri svetovnem združenju ODVA (za področje avtomatizacije) ter pri različnih komitejih. Deluje tudi kot tehnični strokovnjak v komitejih za ISO- in IEC-standardizacijo industrijskih komunikacij. Je avtor številnih člankov in več učbenikov.

Ustvarjen za avtomatizacijo

K razvoju EtherCAT-a so precej prispevale omejitve takratnih industrijskih področnih vodil, ki niso sledila hitremu razvoju industrije in računalniške krmilne tehnologije. Vodila so bila prepočasna in so onemogočala polno izkoriščenost sistemov s hitrimi procesorji. Ethernet pa je fleksibilen in uveljavljen mrežni protokol, ki omogoča hiter prenos podatkov med dvema napravama. Vendar je bila tehnologija v osnovi razvita za pisarniško okolje. Podatki se namreč prenašajo v obliki Ethernet-paketov na zahtevo, torej drugače kot pri avtomatizaciji, kjer se morajo podatki prenašati ciklično v realnem času med večjim številom naprav. Zato so v Beckhoffu razvili EtherCAT, ki je utemeljen na drugačnem pristopu, pri katerem naprava master (nadrejena) pošlje Ethernet-paket, ki potuje skozi naprave slave (podrejene). Med potovanjem EtherCAT-paketa po vodilih se podatki iz paketa v napravi slave sproti berejo in zapisujejo – zakasnitev traja le nekaj nanosekund. Podatki se vračajo nazaj v EtherCAT master po drugi parici in ne ovirajo naslednjega paketa, ki ga je poslal master. EtherCAT vedno tvori krožno strukturo povezave, ne glede na izbrano topologijo.

EtherCAT

 

ar©tur 2021