Kratek povzetek izjemno uspešne predstavitve na MOS 2018
15.10.2018
Letošnje že tretje Stičišče znanosti in gospodarstva je bilo v okviru mednarodnega sejma MOS izjemno uspešno. To stičišče je projekt Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ), vodi pa ga Janez Škrlec, dolgoletni član Sveta za znanost in tehnologijo RS. Na stičišču se je predstavilo več kot 50 partnerjev s fakultet, inštitutov, različnih združenj in podjetij. Predstavljeni so bili tudi primeri dobre prakse sodelovanja v okviru različnih projektov.
Med izstopajočimi partnerji, ki so predstavili nove tehnologije, inovacije in dosežke, so bili FERI Univerze v Mariboru, Kemijski inštitut iz Ljubljane (ki je predstavil najprodornejše tehnologije), Institut Jožef Stefan, ki se je predstavil z različnimi odseki, Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, ki se je predstavila z različnimi laboratoriji. Izjemno dobro se je s poljskim robotom predstavila Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru. Veliko zanimanja je vzbudila študentska električna formula FERI Univerze v Mariboru. Številne obiskovalce je izjemno navdušil bionski človek v virtualnem okolju. To predstavitev so prav tako pripravili strokovnjaki iz FERI Univerze v Maribor. Drugi strokovnjaki te iste fakultete so predstavili neinvazivno spremljanje in vizualizacijo aktivnosti skeletnih mišic v procesih rehabilitacije. Projekt bionski človek za izobraževalne namene sicer vodi Janez Škrlec, pri projektu sodelujeta Višja in visoka strokovna šola za bioniko na Ptuju in podjetje INTRI. V okviru letošnje predstavitve so bili celovito predstavljeni tudi mnogoštevilni implantabilni medicinski in bionični vsadki. Letošnja predstavitev v okviru omenjenega stičišča je bila fokusirana na mikro, bio in nanotehnologije ter vesoljske tehnologije. V kontekstu celovite predstavitve so bila zajeta tudi naslednja področja; elektronika, mehatronika, avtomatika, robotika, energetika, IKT, bionika in drugo.
Fakulteta za strojništvo UM je skupaj Zlatarno Celje v okviru programa Martina predstavila Ultrazvočno razpršilno pirolizo za izdelavo nanodelcev zlata. Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani je predstavila hibridno toplotno napravo. Na Stičišču znanosti in gospodarstva so sodelovala tudi številna podjetja. Posebej so izstopali podjetje SkyLabs iz Maribora z aplikacijami na področju vesoljskih tehnologij, podjetje Inea, d. o. o., z vrhunskim krmilnikom in ME-RTU modulom, podjetje EKOSEN iz Maribora s profesionalnimi termičnimi regulatorji, podjetje RLS, d. o. o., z visoko profesionalnimi senzorji, podjetje PS iz Logatca s sistemi za avtomatiziranje strojev. Spin off podjetje MyCol je predstavilo razvoj inovativnih temperaturnih indikatorjev na osnovi termokromnih materialov. Letošnje Stičišče znanosti in gospodarstva se je pokazalo kot uspešen in koristen projekt MIZŠ, ki povezuje znanost in gospodarstvo ter spodbuja razvoj in inovacije. Letos je strokovna komisija Celjskega sejma v okviru Stičišča znanosti in gospodarstva podelila kar tri priznanja. Posebno priznanje je dobilo Ministrstvo za izobraževanje znanost in šport za celostno predstavitev projekta Stičišča znanosti in gospodarstva. Posebno priznanje je prejel tudi Janez Škrlec, Razvojna raziskovalna dejavnost za celovito predstavitev inovacij na področju bionike in podpornega sveta sodobne medicine. Zlato priznanje pa je prejelo podjetje SkyLabs, d. o. o., iz Maribora, skupaj z Laboratorijem za elektronske in informacijske sisteme na FERI Univerze v Mariboru, in sicer za aplikacije na področju vesoljskih tehnologij.
Janez Škrlec