Donacija bioničnih in medicinskih eksponatov
21.11.2018
Dolgoletni partner ŠC Ptuj, Janez Škrlec, Razvojna raziskovalna dejavnost, je Višji strokovni šoli in visoki šoli na Ptuju doniral razvojne in izobraževalne eksponate, ki so povezani z bioniko in podpornim svetom sodobne medicine.
Gre predvsem za bionične in medicinske implantabilne vsadke, kot so: srčni spodbujevalniki, implantabilni kardioverter defbrilatorji (ICD), različni nevrostimulatorji, protibolečinske črpalke, mikro črpalke, različni senzorji, laboratoriji na čipu, reaktorji na čipu in organi na čipu. V različne implantabilne stimulatorje in druge naprave so integrirani različni sistemi, MEMS, BioMEMS, MOEMS in drugi.
Janez Škrlec je dolgoletni član Sveta za znanost in tehnologijo Republike Slovenije. Bil je član Strokovnega meroslovnega Sveta Republike Slovenije in ustanovitelj Odbora za znanost in tehnologijo pri OZS. Ta odbor je vodil celih deset let. Bil je tudi študent in diplomant mehatronike na Višji strokovni šoli pri nas na Ptuju. Gospod Škrlec se že dolga leta intenzivno ukvarja z novimi tehnologijami na področju mehatronike, elektronike, avtomatike, robotike, nanotehnologije in zelo aktivno tudi bionike. Je idejni vodja bionskega človeka – lutke za izobraževalne namene inženirjev bionike. V tem projektu sodelujeta tudi naša višja strokovna šola in visoka strokovna šola ter podjetje INTRI. Projekt bionski človek je v preteklosti prejel tudi posebna priznanja.
Donirani eksponati so namenjeni izobraževalnim in razvojnim procesom in bodo za študente pomenili srečanje z realnimi tehnologijami. Ker je bionika izjemno kompleksna veda, nam bodo zahtevni tehnološki eksponati v veliko pomoč pri razumevanju bionike, ki je neposredno povezana s človekom in podpornim svetom sodobne medicine. Janez Škrlec že vrsto let organizira tudi strokovne dogodke, kot so tehnološki in nanotehnološki dnevi. Zadnja tri leta uspešno vodi projekt Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ), ki se imenuje Stičišče znanosti in gospodarstva. V okviru tega projekta sodelujejo razvojno-raziskovalni inštituti, fakultete, naša višja in visoka strokovna šola in visokotehnološka podjetja. V okviru Stičišča znanosti in gospodarstva je tudi največji poudarek na novih tehnologijah, inovacijah in tehnoloških procesih. Velik poudarek je tudi na bioniki in izobraževanju na tem področju.