Talum praznuje 64. tovarniški praznik – V novo leto z novo poslovno strategijo
28.11.2018
Novembra 1954 je iz elektrolizne peči v Kidričevem pritekel prvi aluminij, 21. novembra 1954 pa so slovesno odprli tovarno. Talumovci zato vsako leto na ta dan obeležujejo tovarniški praznik. Praznovanje letošnjega, že 64. po vrsti, so sklenili danes z odprtjem fotografske razstave Ljudje, fotografskega mojstra in Talumovega upokojenca Stojan Kerblerja. Za Talumom je sicer, kljub izredno dinamičnim in nepredvidljivim razmeram v svetovni aluminijski industriji, uspešno leto. V novo leto se podajajo z novo poslovno strategijo za obdobje 2018-2022 v kateri ključna strateška usmeritev ostaja nadaljnje višanje dodane vrednosti na ravni celotne skupine.
Razmere v svetovni aluminijski industriji so letos izredno dinamične in nepredvidljive - predvsem na področju zagotavljanje samih surovin kot tudi rast njihovih cen (glinice, petrolkoksa in katranske smole). »V razgovorih s kolegi iz panoge ugotavljamo, da takih razmer ne pomnimo in žal niso posledica fizičnega trga, temveč so posledica drugih dejavnikov. Predvsem sprejetih odločitev in vplivov s strani ZDA, Rusije in Kitajske,« pojasnjuje predsednik uprave Taluma Marko Drobnič. Gre namreč za posledice sprejetih sankcij ZDA do nekaterih ruskih podjetij, uvedbo carin s strani ZDA in upoštevanje omejevanja proizvodnje zaradi okoljskih obremenitev na Kitajskem.
V Talumu so zato letos morali hitro odreagirati predvsem tam, kjer so bile razmere najbolj kritične – pri cenah surovin za proizvodnjo primarnega aluminija, predvsem glinice. Ker bo proizvodnja aluminija v Evropi zaradi okoliščin in vplivnih dejavnikov relativno občutljiva, so v Talumu že leta 2012 med svoje strateške cilje zapisali povečevanje dodane vrednosti svojih izdelkov. Po tej poti nadaljujejo tudi v novi poslovni strategiji za obdobje 2018-2022 v kateri ključna strateška usmeritev ostaja nadaljnje višanje dodane vrednosti na ravni celotne skupine. Poudarki in aktivnosti bodo na trajnostnem razvoju, pa tudi na prenovi in optimizaciji poslovnih procesov in digitalizaciji. »Velik potencial vidim na področju razvoja z inoviranjem, in to na področju materialov, izdelkov in tehnologij. Ena od ključnih prioritet je tudi razvoj zaposlenih za obvladovanje sprememb, kar nam narekuje dinamika zunanjega okolja, ki je izjemno dinamično in nepredvidljivo, zato se moramo za obstoj hitro prilagajati in spreminjati ter to ustrezno obvladovati,« povzema novo strategijo Marko Drobnič.
Talumovo poslovanje so, sploh v zadnjem letu, najbolj opredeljevale kaotične razmere na svetovnih trgih. S hitrim odzivanjem in prilagajanjem proizvodnih procesov so v Talumu uspeli omiliti posledice razmer na trgu. Načrtujejo, da bodo letos ustvarili 360 milijonov evrov prometa in 1,5 milijona evrov dobička. Sicer pa je bilo leto 2018 zaradi rasti proizvodnje izredno dinamično tudi na področju zaposlovanja. Ta trenutek je v skupini Talum zaposlenih več kot 1500 sodelavcev (konec leta 2017: 1374 sodelavcev).
Praznovanje tovarniškega praznika priložnost za druženje
V Talumu so praznovanje tovarniškega praznika tradicionalno začeli z druženjem s svojimi upokojenimi sodelavci. Več kot 300 se jih je zbralo na četrtkovem (15. 11.) dogodku. V petek (16.11.) so na dogodku za zaposlene pregledali dosežke minulega leta in podelili Zlate metulje sodelavcem za uspešno delo. Zlatega metulja za življenjsko delo je prejel Drago Švagan iz Poslovne enote Aluminij. Zlate metulje za uspešno delo v zadnjem letu oziroma zadnjih nekaj let pa so prejeli Janez Kiseljak iz odvisne družbe Talum Servis in inženiring d. o. o., Slavko Vek iz Poslovne enote Upravljanje z energijo in Sergej Donaj iz Poslovne enote Livarna. Na dnevu odprtih vrat v soboto (17. 11.) pa so zainteresirano javnost pod strokovnim vodstvom popeljali po svoji proizvodnji in ji predstavili Talumov aluminij.
Fotografska razstava Ljudje na ogled do 31. januarja 2019
Praznovanje 64. tovarniškega praznika so v Talumu sklenili danes z odprtjem fotografske razstave Ljudje, fotografskega mojstra in Talumovega upokojenca Stojan Kerblerja. Stojan Kerbler, ki bo le dva dni po tovarniškem prazniku praznoval 80. rojstni dan, s svojimi fotografijami ni zaznamoval le tovarne Talum, temveč je prispeval k prepoznavnosti slovenske fotografije in slovenske države v svetu. V okviru razstave si bo do 31. januarja 2019 mogoče ogledati 35 fotografij. Med njimi sta tudi fotografiji Srečanje (1965) – prva fotografija, ki jo je Stojan Kerbler naredil v Talumu – ter Srečanja (1974), ki jo je posnel skozi okno svoje pisarne v upravni stavbi tovarne in ima posebno mesto med njegovimi tovarniškimi fotografijami.