IRT 3000

vsebina

Praznovanje dvajsete obletnice partnerskega sodelovanja

30.10.2020

Frezalni stroji španskega proizvajalca Nicolás Correa predstavljajo pomemben del proizvodnje francoskega podjetja Catoire-Semi. Robustnost, natančnost in kakovost poprodajnih servisnih storitev so za srednje veliko podjetje iz francoskega departmaja Indre odločilnega pomena za delovanje na področju avtomobilske in letalske industrije.

ZNPEE51_Image_1»Zadnji stroj, ki je prispel v podjetje Catoire, je frezalni stroj FOX širine 4.250 mm in 6.000 mm hoda X-osi. Vir: Nicolás Correa

Zavezništvo med podjetjema Catoire-Semi in Nicolás Correa je že dolga zgodba. Srednje veliko družinsko podjetje iz kraja Martizay v francoskem departmaju Indre je nabavilo prvi stroj za frezanje proizvajalca Correa že pred dvajsetimi leti. Vse od takrat naprej v podjetju iščejo maksimalno učinkovitost svojih strojev in v ta namen uporabljajo stroje dveh in ne štirih različnih proizvajalcev. Eden od teh dveh proizvajalcev, od katerega imajo tri stroje, dobavlja stroje za obdelavo izdelkov manjših od 800 x 800 mm, medtem ko imajo za obdelavo večjih izdelkov devet obdelovalnih strojev podjetja Correa. Zvestoba španskemu proizvajalcu obdelovalnih strojev izhaja iz dveh razlogov, tehnične kakovosti strojev in kakovosti poprodajnih servisnih storitev.

ZNPEE51»Hervé Bessy, predstavnik za podjetje Correa, Laure Catoire, predsednica podjetja Catoire-Semi, in François Jallet, vodja proizvodnje v podjetju Catoire- -Semi. Vir: Nicolás Correa

Frezalni stroji podjetja Correa so zelo robustni, razlaga François Jallet, vodja proizvodnje v podjetju Catoire, ki to funkcijo opravlja že več kot trideset let, od tega že deset let v istem obratu. Stroji podjetja Correa ponujajo visoko togost in natančnost, kar sta za podjetje Catoire zelo pomembni zahtevi zaradi zahtevne grobe obdelave materialov, kot sta Inconel in titan, ki se uporabljata za letalsko industrijo. Mostovni obdelovalni stroji so najbolj zahtevni, saj zagotavljajo 1.375 Nm navora in avtomatizirano obdelovalno glavo UAD z natančnostjo ene stotinke milimetra, podajanje 30 m/ min ter pospeške 2 m/s2 pri obdelovancih do 30 ton.

Edinstvena kontaktna oseba v poprodajnem servisu

Sama kakovost obdelovalnih strojev ni dovolj. Kakovost poprodajnega servisa je ključnega pomena, vztraja François Jallet. Obdelovalni stroji postajajo vse bolj kompleksni, kar včasih povzroča ustavitve ne glede na znamko stroja. Po zaslugi distributerja Hervéja Bessya iz HBMO ter njegovih sodelavcev iz poprodajnega servisa podjetja Correa so v podjetju Catoire vedno v neposrednem stiku z Gérardom Pottierjem, ki ima veliko izkušenj s področja obdelovalnih strojev ter dobro pozna podjetje Catoire. V podjetju Catoire vedo, da v nujnih primerih lahko računajo na odgovor v nekaj urah med delovnikom. Druga podjetja imajo drugačne metode dela. Uporabniki obdelovalnih strojev podjetja Correa vedo, da se lahko veliko težav odpravi preko telefona, pri čemer Gérard Pottier izvede diagnostiko na daljavo ter prevzame nadzor nad strojem na daljavo. Če je treba zamenjati del stroja, so v poprodajnem servisu podjetja Correa zelo učinkoviti, saj imajo zalogo rezervnih delov na sedežu podjetja v Alençonu, razlaga Hervé Bessy, predstavnik za podjetje Correa.

ZNP7B79»Pogled na delavnico srednje velikega družinskega podjetja Catoire-Semi, ki se nahaja v kraju Martizay v francoskem departmaju Indre. Vir: Nicolás Correa

Edinstvena frezalna glava UAD

Orodja za odrezavanje izbere uporabnik, saj najbolje ve, katera orodja potrebuje za svojo obdelavo, vendar lahko tudi podjetje Correa ponudi pomoč na tem področju. Tehniki v podjetju Catoiret, ki so odgovorni za orodja, so bili v Španiji, kjer so se naučili, kako optimalno uporabiti izbrana orodja. To so orodja za frezalno glavo UAD, edinstven patentiran model, ki lahko brez omejitev doseže do 6 tisoč obratov na minuto ter ponuja natančno in togo vpetje z neprimerljivo silo. Frezalna glava je izjemno robustna ter zagotavlja dušenje pri obdelavi trdih materialov. Pred dobavo se vsako vreteno testira 60 ur.

Zadnji stroj, dobavljen v podjetje Catoire, je frezalni stroj FOX širine 4.250 mm in 6.000 mm v X-osi. Stroj je opremljen z dvema frezalnima glavama z avtomatizirano menjavo orodij, in sicer z glavo UAD in glavo E5E s petimi zveznimi osmi in 20 tisoč obrati na minuto. Zaradi boljšega dušenja, obdelovalni stroj rotira 3x8. Stroj FOX vsebuje vse tehnologije razvite v podjetju Correa ter predstavlja inovativen koncept mostovnega tipa frezalnega stroja, ki združuje tradicionalno grobo obdelavo s hitrostjo in natančnostjo visokozmogljive obdelave.

Vertikalna os stroja je popolnoma simetrična glede na stroj, kar izboljša geometrijo stroja, tako da je bolj stabilen pri spremembah temperature. To zajema edinstveni sistem, ki nadzira temperaturo ustvarjeno v vertikalni osi, medtem ko so vodila hlajena s hladno vodo, kar zagotavlja odlično dušenje. Steber stroja preseka 1.100 x 1.100 mm je napolnjen z betonom, kar prav tako pripomore k optimalnemu dušenju.

Družinsko podjetje Catoire-Semi

Podjetje Catoire-Semi ima 85 zaposlenih ter ustvari dve tretjini prometa na področju letalske industrije, medtem ko preostalo tretjino ustvari na področju avtomobilske industrije. Na obeh področjih izdeluje utope za kovanje in livarska orodja ter obdeluje odkovke za letalsko industrijo Podjetje je v kraju Sartrouville leta 1958 ustanovil Georges Catoire s podporo svoje žene. Leta 1970 se je podjetje preselilo v kraj Martizay, ko je prvotna delavnica postala premajhna. Leta 2003 je vodenje podjetja prevzela Dominique Catoire hči ustanovitelja, medtem ko jo je leta 2013 nadomestila njena hči, Laure Catoire. Za podjetje Catoire-Semi sta človeški dejavnik in okoljevarstvena politika ključnega pomena. Obe področji sta prejeli srebrno oceno po lestvici EcoVadis, pri čemer majhna fluktuacija zaposlenih dokazuje uspešnost podjetja na tem področju. Podjetje sodeluje tudi pri izobraževanju zaposlenih in ima trenutno osem vajencev, od katerih jih nekaj živi v bližnjih apartmajih podjetja.

Laure Catoire poudarja, da so nekateri vajenci briljantni in 80 odstotkov jih začne delati neposredno v podjetju. Prav tako so v podjetje sprejeli tudi nekaj mladih s slabimi rezultati v šoli. Glede prihodnosti podjetja Laure Catoire brez oklevanja pove, da morajo dati ljudem njihovo dodano vrednost. Delovna mesta je treba spremeniti, da postanejo bolj zanimiva. Pri tem je povečan dobiček le posledica in ne cilj. To pa je pristop, ki bi moral biti bolj uporabljen na mednarodnem področju.

Vir: www.nicolascorrea.com / catoire-semi.fr/ www.tmh.si

ar©tur 2021