IRT 3000

vsebina

Povezani v inovativnosti – Vedoželjnost, energija in zaupanje so rdeča nit Talumove inovativne dejavnosti 2020

21.12.2020

Osem tehničnih izboljšav, ki prinašajo za več kot 634.000 evrov letne gospodarske koristi, 1120 inovacijskih predlogov in 28 predlogov v akciji Upam si! so dosežki Taluma na področju inovativnosti v tem nenavadnem letu 2020. Nagrade najboljšim so podelili 11. decembra 2020 v okviru 9. Dneva inovativnosti in 4. Razvojno-raziskovalnega dneva, ki so ju letos ob upoštevanju epidemioloških razmer izvedli virtualno.

Predsednik uprave Taluma Marko Drobnič je ob tem izrazil zadovoljstvo, da so se v Talumu hitro prilagodili novim razmeram in niso zanemarili aktivnosti na področju raziskav, razvoja in inovativnosti. Po besedah dr. Stanislava Koresa, vodje strateškega razvoja v Talumu, so čas pandemije izkoristili za raziskave in naredili velik korak naprej na različnih področjih. Tesneje se povezujejo in sodelujejo tako v tovarni, kot tudi z zunanjimi inštitucijami.

Profesionalna inovativna dejavnost

V Talumu so letos še posebej ponosni na dosežke na področju profesionalnega inoviranja oz. tehničnih izboljšav, saj so do konca avgusta letos zabeležili kar osem tehničnih izboljšav, ki prinašajo skupaj več kot 634.000 evrov letne gospodarske koristi. Procesna inovacija Učinkovita in trajnostna proizvodnja rondelic in rondel iz nove širine aluminijevega ozkega traku (predlagatelji Boris Šegula, Gregor Zečević, Tomaž Godicelj, Vekoslav Cestnik in Jože Turk), je prejela tudi bronasto priznanje ŠGZ za inovacije v podravski regiji. V okviru Talumovega dneva inovativnosti so bile nagrajene še naslednje tehnične izboljšave Prenova dvižnih vrat na livni celici SCANIA (Dejan Poplatnik, Franc Lesjak in Zvonko Čerček), Zmanjšanje anodnih efektov (Branko Juršek in Anton Verdenik), Popravilo puhala Hartmann (Dušan Debelak, Drago Škerget in Matej Simonič), Predelava in ponovna uporaba hladilnika na PTM žerjavu (Dušan Debelak), Vpeljava novih filtrov pri litju ulitkov (Branko Krajnc), Sprememba tehnologije izdelave peščenih jeder (Andrej Petrovič in Tomaž Zemljarič), Obnova pnevmatskih kladiv (Uroš Prejac).

TALUM - Predlagatelji procesne inovacije, ki je prejela bronasto priznanje ŠGZ za inovacije v podravski regiji - FOTO Stanko KozelTALUM - Predlagatelji procesne inovacije, ki je prejela bronasto priznanje ŠGZ za inovacije v podravski regiji - FOTO Stanko Kozel

Štirje nagrajenci za množično inovativno dejavnost

Množično inovativno dejavnost v Talumu spremljajo v obdobju od 1. septembra preteklega leta do 31. avgusta tekočega leta. V tem obdobju so obravnavali 1120 inovacijskih predlogov, ki jih je podalo 335 različnih predlagateljev. Letos so nagradili štiri sodelavce, ki so podali največ podanih predlogov. Najbolj so bili aktivni Janez Vogrinec, vodja izmene v proizvodnji anod s 34 predlogi, Kristijan Gajser, vodja strojnega vzdrževanja livarn s 25 predlogi, David Lorber, vodja litja na nizkotlačnih livnih strojih s 24 predlogi in Aleš Krajnc, vodja izmene v gravitacijski in nizkotlačni livarni s 24 predlogi.

Upam si! 2020

Akcijo Upam si! 2020 so bili v Talumu zaradi covida-19 primorani prestaviti s spomladanskih mesecev na jesenske. Moto natečaja je izhajal ravno iz koronske krize, torej delajmo enostavno, uporabno in virtualno. Nagradili so pet najbolje ocenjenih predlogov, in sicer predlog Merjenje DMC kode na obdelovalni liniji VW (Matjaž Škerget), Nov pristop pri ponovnem zagonu elektroliznih celic (Natalija Vindiš), Digitalizacija procesa izdaje osebne varovalne opreme (OVO) v skladišču OVO (Milka Kardum), Merilna priprava WB (Žan Štern) in projekt Rampa za nalivanje taline iz T4 peči (Marjan Rebernišek).

Trendi v aluminijski industriji

Svetovna proizvodnja primarnega aluminija bo v letošnjem letu dosegla okrog 62 milijonov ton, kar je približno pet odstotkov manj kot v 2019. V prihodnje se pričakuje nadaljevanje od štiri- do šestodstotne letne rasti potrebe po aluminiju, kar pomeni, da bo potrebno povečevati tako proizvodnjo primarnega aluminija kot posvečati več pozornosti reciklaži. Kljub zavedanju o pomenu krožnega gospodarjenja in povečevanju obsega reciklaže aluminija rasti potreb po aluminiju samo s pretaljevanjem aluminija v prihodnje ne bo mogoče pokriti. Dejstvo je namreč, da je kar 75 odstotkov proizvedenega aluminija še vedno v uporabi.

Potreba po primarnem aluminiju za izdelavo izdelkov v Evropi znaša 8 milijonov ton. V Evropi se ga proizvede nekaj manj kot 4 milijone ton, preostalo potrebno količino se uvozi iz tretjih držav. Količine recikliranega aluminija v Evropi prav tako rastejo in dosegajo vrednost 6 milijonov ton. Iz tega se proizvede dobrih 13 milijonov ton izdelkov. Tej metalni bilanci, iz nje izhajajočemu izzivu uvozne odvisnosti Evrope ter strategiji rasti Evrope, predvsem v avtomobilskem in pakirnem sektorju, namenja EU posebno pozornost. Izvaja namreč ukrepe s katerimi ščiti pomemben in dragocen vir surovine in njeno proizvodnjo v EU ter s tem pomembno panogo v Evropi. Aluminijska industrija v Evropi namreč generira okrog 40 milijard evrov prihodkov in daje neposredno in posredno delo več kot milijon ljudem.

Vse navedeno je povezano z aktivnim pristopom Taluma k trajnostnemu razvoju, ki sledi usmeritvam Evropskega zelenega dogovora. Raziskave, razvoj in inovativnost so zato rdeča nit strukturnih sprememb, ki se odražajo v tehnoloških spremembah procesov in novih izdelkih z višjo dodano vrednostjo.

www.talum.si

ar©tur 2021