Kolektor Etra začenja 51-milijonsko naložbo
09.03.2021
V Ljubljani bodo podvojili proizvodne zmogljivosti in zaposlili 320 delavcev
Kolektor Etra v zadnjih letih dosega zelo dobre poslovne rezultate. Tudi v minulem koronskem letu so povečali prihodke in dobiček. Še več. »Prodaja nam raste hitreje, kot to dovoljujejo proizvodne zmogljivosti. V zadnjih dveh letih smo pridobili za 70 milijonov evrov več naročil, kot so naše proizvodne zmogljivosti. V tem trenutku imamo že prodane zmogljivosti za vse leto 2021 in za polovico leta 2022. Če želimo, da podjetje še naprej raste, potrebujemo novo tovarno,« sta povedala Tomaž Kmecl in Peter Novak, generalni in komercialni direktor Kolektorja Etre.
»Peter Novak in Tomaž Kmecl, komercialni in glavni direktor podjetja Kolektor Etra, ki smo ga zaradi uspešnega poslovanja na Financah razglasili za zmagovalca slovenskega izvoza, pripravljata tovarno na nov izjemen skok v poslovanju. | Foto: Aleš Beno
V Kolektorju Etri razvijajo, proizvajajo in pod lastno znamko prodajajo energetske transformatorje. V zadnjih letih so po kakovosti in sodobnosti tehničnih rešitev postali eden izmed najboljših svetovnih proizvajalcev. Več kot 90 odstotkov prihodkov ustvarijo na tujih trgih, skoraj polovico v Skandinaviji. Imajo 480 zaposlenih, ki jim pomaga okoli 50 agencijskih delavcev. Lani so prihodke v primerjavi s predlanskim povečali za desetino in jih ustvarili 121 milijonov evrov, povečali so tudi čisti dobiček, ki ga je za dobrih deset milijonov evrov. Več o poslovanju v zadnjih petih letih v grafu.
Raje organska rast kot nov prevzem
»Našo vizijo, da postanemo najbolj spoštovana blagovna znamka med proizvajalci transformatorjev, bomo lažje uresničili z organsko rastjo kot s prevzemi. V zadnjih treh letih smo opravili tri prevzeme in pokazalo se je, da je lažje dosegati rast in visoko kakovost v že obstoječi kulturi podjetja kot pa tam, kjer jo moraš na novo graditi. Zato bomo ob naši tovarni tu, v Ljubljani, postavili še nove proizvodne obrate,« razlagata sogovornika.
V Ljubljani bodo vložili 51 milijonov evrov
»Za naložbo v novo tovarno, s katero bomo podvojili proizvodne zmogljivosti, bomo namenili 51 milijonov evrov. Izpeljali jo bomo v osmih letih. Zdaj smo na začetku. Najprej bo treba pripraviti projekte, pridobiti gradbena dovoljenja, naročiti novo opremo in zgraditi obrate. Naložbo bomo izpeljali v več fazah. Razlog za večfaznost je v tem, da letnih zmogljivosti proizvodnje nočemo v nobenem trenutku izvedbe projekta ogroziti, kar pa po drugi strani pomeni večje število korakov do zaključka projekta. Veliko delamo tudi za to, da bomo kljub hitri širitvi podjetja kakovost procesov in izdelkov ter naše storitve ohranili na zdajšnji ravni. To pa vse precej podaljšuje izvajanje naložbe,« pravi Tomaž Kmecl.
»»Uspešno smo se uvrstili med proizvajalce, od katerih kupujejo zahtevnejši kupci. Najbolj povečujemo prodajo večjih in tehnično zahtevnih transformatorjev,« sta nam povedala Peter Novak in Tomaž Kmecl.
320 novih zaposlitev, prihodki na 250 milijonov
V novi tovarni bodo na novo zaposlili 320 delavcev. Od tega jih bodo prvo tretjino zaposlili do leta 2026. Največji obseg gradbenih del je predviden za leti 2026 in 2027. Zgradili bodo več novih proizvodnih hal in laboratorij. Kje bodo, lahko vidite na fotografiji. V Kolektorju Etri bodo lahko z novo tovarno, ko bo popolnoma končana, letno proizvodnjo transformatorjev z zdajšnjih 265 povečali na 450 kosov. Prihodke bodo podvojili in tako predvidoma ustvarili 250 milijonov evrov letnih prihodkov, 32 milijonov evrov EBITDA in dosegli 25 milijonov evrov dobička iz poslovanja.
To so razlogi za njihovo veliko rast
Od kod prepričanje, da bodo nove zmogljivosti lahko zapolnili in sklenili toliko več novih poslov?
»V zadnjih letih smo dokazali, da smo uspešno podjetje, ki si zna odrezati delež na trgu. Pri tem smo boljši od številnih tekmecev in verjamemo, da bo pri tem ostalo. V času, ko je nekaj konkurentov zaprlo svoje tovarne oziroma so zmanjšali zmogljivosti, je nam ta prazni prostor na trgu uspelo zapolniti hitreje od konkurence. Tako smo prodrli na trge Belgije, Nizozemske, Francije in Španije. V Španiji smo denimo lani prvič dobili velik posel, gre za osemmilijonsko naročilo za špansko multinacionalko Iberdrolo, ki na leto ustvari več prihodkov, kot znaša slovenski BDP. Uspešno smo se uvrstili med proizvajalce, od katerih kupujejo zahtevnejši kupci. Najbolj povečujemo prodajo večjih in tehnično zahtevnih transformatorjev. Primer so veliki transformatorji za vetrna polja na morju ali na kopnem. Naj tu omenimo 20-milijonsko pogodbo, po kateri bomo finski družbi Fingrid do leta 2023 dobavili sedem 400-kilovoltnih transformatorjev. Prvega smo že dobavili in uspešno zmontirali na Finskem. Prodrli smo tudi na trg ZDA, od katerega si veliko obetamo tudi v prihodnje. Od številnih kupcev dobivamo pohvale na račun tehnične kompetentnosti in poslovne korektnosti, in kot vse kaže, je naša glavna prednost, s katero odstopamo od povprečja, prav v znanju in pristopu do kupca,« ugotavljata Tomaž Kmecl in Peter Novak.
Zelena elektrika
Pojasnila sta še, da jim pri rasti podjetja pomaga tudi selitev proizvodnje elektrike na zelene vire. V Evropi se elektrarne na fosilna goriva zapirajo, odpirajo pa se vetrne, sončne in plinske elektrarne. Prehod na nove vire energije generira naročila za nove transformatorje. V Kolektorju Etri so ta trend znali izkoristiti. Danes že tretjino izdelkov prodajo na račun potreb po pridobivanju »zelene« energije in na tem področju bo trg v Evropi še rasel.
Glavnino financirajo iz lastnih sredstev
Daleč največji del naložbe v novo tovarno bodo financirali iz lastnih sredstev, le manjši del z dolgoročnim posojilom.
V treh letih trije prevzemi
V zadnjih petih letih so sicer letno za naložbe v tovarno v Ljubljani namenili tri do šest milijonov evrov. V zadnjih treh letih so samostojno ali z drugimi Kolektorjevimi podjetji izpeljali še tri prevzeme. Prvega leta 2018 v Srbiji, podjetje se zdaj imenuje Kolektor Etra Beograd in je lani s prodajo transformatorjev ustvarilo 6,5 milijona evrov prihodkov. Nato so izpeljali še dva prevzema podjetij, ki izdelujeta kotle za transformatorje. Konec leta 2019 so na Poljskem prevzeli družbo Weltech s 180 zaposlenimi, ki je lani ustvarila 11 milijonov evrov prihodkov. Lani pa so lastniško vstopili še v hrvaško družbo Primabiro, ki je leto prav tako končala z 11 milijoni evrov prihodkov. Vsa omenjena podjetja poslujejo z dobičkom.
Avtor: Mateja Bertoncelj