Slovo od izumitelja žepnega kalkulatorja in domačega računalnika
28.09.2021
V Londonu je po dolgotrajni bolezni, v 81. letu starosti, umrl sir Clive Sinclair, izumitelj oz. (kot je sam raje govoril) razvijalec elektronskih naprav in podjetnik, eden od začetnikov računalniških tehnologij.
Slaven po žepnih kalkulatorjih in domačih računalnikiH: sir Clive Sinclair (1940-2021)
Sin inženirja in vnuk inženirja Clive Sinclair se je v 17. letu odločil, da bo namesto na študij šel delat. Začel je kot sodelavec revije Practical Wireless in potem tehnični urednik revije Instrument Practice. V šestdesetih letih prejšnjega stoletja je ustanovil podjetje Sinclair Radionics in začel doma izdelovati mikroojačevalnike in žepne radio-aparate iz poceni tranzistorjev. V zgodnjih sedemdesetih letih pa je sprojektiral več kalkulatorjev, dovolj majhnih in lahkih, da stanejo v žep, v času ko so bili drugi kalkulatorji veliki kot enciklopedija..
Serija domačih računalnikov
Svoj prvi kalkulator, Sinclair Executive, je Clive (ki je kasneje postal »sir«) izdelal 1972, dve leti preden se je pojavil prvi programirljivi kalkulator HP-65. Toda, Sinclair je najbolje znan po seriji domačih računalnikov ZX z začetka osemdesetih let, ki jih je oblikoval za mnoge tisoče uporabnikov po vsem svetu, po sprejemljivih cenah. Mnoge osebnosti iz sveta računalništva in računalniških iger so svojo kariero začele kot uporabniki katerega od Sinclairovih domačih računalnikih ZX.
Izum, ki ga osebno ni uporabljal: sir Clive z zlatim Sinclair kalkulatorjem leta 2006
Sinclairov prvi domači računalnik, ki je bil po letu izuma poimenovan ZX80, je prinesel pravo revolucijo na trgu, ne glede na zelo skromne možnosti v primerjavi z današnjimi modeli. Priljubljenosti prvega Sinclairovega računalnika je v veliki meri prispevala ugodna cena – 79,95 funta za napravo v delih oz. 99,95 funta za sestavljeno, kar je bilo približno petkrat manj od cene druguh domačih računalnikov v tem času. Ni čudno, da je bil model ZX80 prodan v približno 50.000 izvodih.
Zaslužen za razvoj iger
Naslednik tega modela, ZX81, ki je stal 69,95 funta, je bil prodan v 250 tisoč izvodih. Kljub tako ugodni ceni, ali morda prav zaradi nje, je Sinclair na modelih ZX80 in ZX81 resnično obogatel. Leta 2010 je povedal novinarjem, da je takrat v treh letih zaslužil po 14 milijonov funtov letno. Najbolj uspešen Sinclairov domači računalnik je bil ZX Spectrum 48K (s 48 kB spomina) iz leta 1982, z gumenimi tipkami in s sodobnejšim videzom, ki se je uspešno nosil s slavno konkurenco Commodorom 64.
Model ZX Spectrum 12K (z 12 kB spomina) je stal 125 funtov, model 48K (s 48 kB spomina) pa 175 funtov, medtem ko je bila cena konkurenčnega računalnika Apple II kakšno leto pred tem celo 1298 dolarjev. Spectrum je posebej zaslužen za razvoj industrije iger, o čem priča tudi dejstvo, da se mnogi znani računalničarji bili ljubitelji takratnih vodilnih iger kot so Monster Maze, Jet Set Willy, Saboteur, Chuckie Egg, Horace Goes Skiing ali Lords of Midnight.
Redka fotografija s svojim slavnim izumom: sir Clive z domačim računalnikom Sinclair ZX 128K
Glasnik žepne TV in elektrovozil
Svet je sir Cliva Sinclaira zapomnil po še dveh izumih, ki pa nista bila uspešna – žepnem televizorju Sinclair TV80 in električnem triciklu na baterije Sinclair C5. Žepni TV80 se ni prejel, ampak je vsekakor bil vizionarski, saj danes milijoni ljudi redno gledajo TV program na svojih mobilnih telefonih. Električni tricikel je Sinclair predstavil v letu 1985 in napovedal prodajo 100.000 kosov že do konca leta.
Na žalost je njegovo na začetku leta ustanovljeno podjetje Sinclair Vehicles zaradi slabe prodaje končalo v oktobru v prisilni poravnavi. Glavni razlog bedne prodaje je bila vprašljiva varnost vozila, zaradi njegove male višine, pod vidno linijo drugih voznikov. Dodatni razlog pa je bila izspostavljenost vremenu, ki pa je v Angliji precej deževno. Kmalu potem je Sinclair prodal tudi svoj računalniški posel podjetju Amstrad.
Velika pričakovanja in potem fijasko: sir Clive na demostraciji svojega električnega tricikla C5 leta 1985
Pečat na današnjih tehnologijah
Sinclairova zapuščina je posebej velika v svetu računalniških iger, saj so njegovi domači računalniki omogočili delo mnogim razvijalcem iger. Žepni kalkulatorji se še vedno uporabljajo, kljub dejstvu, da živimo v svetu pametnih telefonov. Osebni računalnikipa so postali ključno orodje za naše delo, življenje in prosti čas. Kljub takratnemu neuspehu Sinclairovega električnega tricikla, danes vemo, da je prišel čas tudi za električna vozila, Sir Clive Sinclair je pustil svoj pečat na tehnologije, ki jih danes vsi uporabljamo, tudi tisti, ki niso nikoli imeli v rokah nobene njegove naprave.
Spomin na to izjemno osebo pa končajmo s pričanjem njegove hčerke, Belinde (57), da osebno ni uporabljal svojih izumov, celo svojega žepnega kalkulatorja, saj je vsepovsod nosil logaritemsko računalo. Sam je v enemu intervjuju omenil, da nikoli ni uporabljal računalnika, interneta in elektronske pošte. Namesto sodobnih tehnologij, ki pa jih je rad izumljal, so ga zanimali poezija, maraton in poker (med drugim je zmagal v znani angleški pokerski TV seriji). Za sabo je poleg hčerke Belinde pustil še sinova Crispina (55) in Bartholomewa (52), vse iz prvega zakona, ter pet vnukov in dva pravnuka.
Esad Jakupović