Analiza in optimizacija procesov čiščenja
07.11.2022
Procesi čiščenja pogosto ponujajo velik potencial izboljšav pri čiščenju izdelkov na bolj zanesljiv, ekonomičen in trajnostni način. Prvi korak je izvedba sistematične analize procesa, ki zajema podroben vpogled v predhodne in naknadne proizvodne operacije.
Sistematična analiza procesa čiščenja, ki lahko zajema tudi analizo predhodnih in naknadnih proizvodnih operacij, omogoča hitro odkrivanje vzrokov napak in možnosti izboljšav. Vir: Ecoclean
Za zagotavljanje kakovosti naknadnih operacij obdelave, zmanjšanje izmeta in zagotavljanje funkcionalnosti končnega izdelka, predstavlja dosledna čistoča izdelkov ključni kakovostni kriterij, pri čemer je treba dosegati vse bolj stroge ali celo spremenjene zahteve glede čistosti. Poleg tega pa se nenehno večajo zahteve glede hitrosti, stroškovne učinkovitosti in trajnosti procesov čiščenja. Kljub temu pa hitrost in učinkovitost čiščenja nista odvisni le od uporabljene opreme, procesne tehnologije in čistilnega medija, temveč tudi od dejavnikov, ki so povezani s samim procesom čiščenja.
Sistematična analiza procesa
V primerih, ko se po čiščenju na izdelkih nenadoma pojavijo madeži, zahteve glede čistosti niso dosežene, tako v primeru delcev nečistoč ali slojev nečistoč, izdelki pridejo do kupca s sledmi korozije ali pa je čiščenje prepočasno ali neekonomično, je za odpravo teh težav treba opraviti sistematično analizo procesa čiščenje. Take analize izvaja podjetje Ecoclean GmbH v svoji Ecoclean Akademiji, kjer odkrijejo glavni vzrok vseh teh težav. Strokovnjaki za čiščenje se ne osredotočajo le na dejanski proces čiščenja in uporabljeno opremo, temveč vrednotijo celotno proizvodno okolje. Že najmanjše spremembe na izdelkih, materialih izdelkov, vrsta kontaminacije ali spremembe na predhodnih ali naknadnih proizvodnih procesih lahko resno vplivajo na rezultate čiščenja.
Madeži in ostanki tankih plasti nečistoč na izdelkih
Po mnenju strokovnjakov za čiščenje so slabi rezultati čiščenja ali nedoseganje novih strožjih zahtev čiščenja, klasičen razlog za izvedbo analize procesa čiščenja. V prvem koraku se natančno določi težavo, kar je lahko nedoseganje zahtev čistosti pri tankih plasteh nečistoč ali pojav madežev na izdelkih.
Če je težava pojav madežev na izdelkih, je treba preveriti, ali je prišlo do spremembe količine in sestave nečistoč, ki so lahko posledica spremembe uporabljenega procesnega medija v predhodnih operacijah in uporaba drugih snovi v procesu ter ali je v takih primerih sestava in koncentracija čistilnega medija še vedno ustrezna. Prav tako je treba podrobno preveriti tudi druge dejavnike, kot so kakovost vode, s katero se spira izdelke, stanje kopeli za pranje, procesna tehnologija in zaporedje procesov ter sušenje izdelkov. Vse to so spremenljivke, ki vplivajo na rezultate odstranjevanja tankih plasti nečistoč iz izdelkov.
Nezmožnost doseganja zahtev čistoče pri kontaminaciji z delci
Če analiza čistosti po čistilnem ciklu pokaže prisotnost prevelikega števila delcev nečistoč ali prevelikih delcev nečistoč na površini izdelkov, lahko pomeni, da so bili parametri čiščenja neustrezni ali da je bilo zaporedje operacij čiščenja neustrezno. Do tega lahko pride zaradi ostankov delcev nečistoč v čistilni komori ali na nosilcih obdelovancev, neustreznega sistema filtracije ali zamašenih filtrov v sistemu. Včasih je vzrok lahko tudi izbira neustreznih košar za obdelovance, kot so košare iz perforirane pocinkane pločevine, ki ovirajo učinkovito in zanesljivo ločevanje in odstranitev delcev nečistoč s površine izdelkov. Take košare preprečujejo prehod ultrazvočnih valov ter preprečujejo njihovo polno delovanje. V primeru čiščenja s curki, take košare preprečujejo učinkovito doseganje čiščenih izdelkov. V primerjavi s košarami izdelani iz žice, pri košarah iz perforirane pločevine čistilni medij ne odteka tako učinkovito po končanem čiščenju, kar lahko povzroči nezaželen prenos nečistoč in/ali čistilnega medija, zaradi česar je potreben veliko daljši in energijsko intenziven proces sušenja.
Redni pregledi in vzdrževanje komponent strojev za čiščenje, kot so na primer filtri, je ključnega pomena pri doseganju zahtev glede čistoče izdelkov, ki so kontaminirani z delci nečistoč na dosleden in ekonomičen način. Vir: Ecoclean
Velikokrat se zgodi, da po operaciji čiščenja srh ostane na izdelkih in med preizkusom čistosti odpade z izdelkov, tako da so rezultati preizkusa negativni. Analiza teh delcev razkrije, ali gre za odrezke ali srh in v primeru, ko gre za srh, je treba pregledati predhodne operacije obdelave in ugotoviti, kje srh nastane in kako se lahko prepreči, da nastane. Nečistoče na izdelkih lahko povzroči tudi magnetizem, ki se pojavi zaradi materiala obdelovanca ali nastane med proizvodnim postopkom. Zaradi magnetizma se odrezki lahko primejo na površino izdelkov, kar preprečuje, da se jih odstrani med postopkom čiščenja.
Ravnanje z izdelki po čiščenju
Proces čiščenja se ne zaključi, ko je izdelek očiščen in dosega zahteve glede čistoče. Za preprečevanje ponovne kontaminacije ali korozije, ki lahko nastane tudi na shranjenih ali pasiviranih izdelkih, je zelo pomembno, kako se z izdelki ravna po postopku čiščenja. Zaradi tega je treba upoštevati način skladiščenja očiščenih izdelkov in koliko časa bodo taki izdelki skladiščeni ter kako bodo transportirani do naslednje operacije obdelave in kakšna embalaža je za to potreba. Poleg tega pa visoke zahteve čistosti pogosto zahtevajo, da se postopki, kot so notranji transporti, sestava ali pakiranje, izvajajo v čistih okoljih ali čistih sobah.
Posodabljanje procesa čiščenja
V številnih primerih dodatna vgradnja ali nadgradnja procesne tehnologije sistema za čiščenje, kot je na primer ultrazvočna tehnologija, omogoča dosledno doseganje zahtevanih rezultatov čistoče izdelkov s krajšimi časi čiščenja. Vir: Ecoclean
Poleg težav pri čiščenju so lahko spremenjeni načini čiščenja dodaten razlog za izvedbo analize procesa čiščenja. V takih primerih je cilj skrajšanje časa čiščenja ali izboljšanje rezultatov čiščenja. Analiza procesa čiščenja se začne z dokumentiranjem dejanskega stanja, kar zajema preverjanje procesnih parametrov, zaporedja korakov procesa čiščenja in časa trajanja procesa čiščenja. Na podlagi rezultatov take analize se lahko določijo možnosti izboljšav in določijo ustrezni ukrepi in aktivnosti, ki lahko zajemajo posodobitev sistema z naknadno vgradnjo ali posodobitvijo opreme za ultrazvočno čiščenje.
Usposobljeno osebje
Za zanesljiv, učinkovit in trajnostni proces čiščenja izdelkov so ključnega pomena dobro usposobljeni zaposleni, ki dobro razumejo delovanje sistema za čiščenje in vedo, kako vzdrževati take sisteme. Vir: Ecoclean
Zaposleni, ki opravljajo čiščenje izdelkov, morajo biti vključeni v analizo procesa čiščenja in aktivnosti optimizacije. Ozaveščanje osebja glede čistosti ter o zmogljivosti tehnologije čiščenja in vpliva nastavitve procesnih parametrov na rezultate čiščenja, je zelo pomembno. Če pride do sprememb zaposlenih na čiščenju izdelkov, je zelo pomemben prenos znanja o delovanju sistema za čiščenje, kot na primer, kako se izvaja vzdrževanje čistilnih kopeli ali kako se redno vzdržuje sistem za čiščenje. V nasprotnem primeru se lahko znova pojavijo težave, ki so bile v preteklosti že odpravljene. Vlaganje v šolanje in nenehno usposabljanje osebja na čiščenju izdelkov tako predstavlja temelj za zanesljivo doseganje zahtev glede čistoče izdelkov na ekonomičen in trajnostni način. V Ecoclean Akademiji zato združujejo analize procesa čiščenja s klasičnimi tečaji usposabljanja na tem področju.
Več informacij na: www.ecoclean-group.net