DIR23: Znani so zmagovalci letošnjega robotskega hekatona
30.03.2023
Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani (UL FE) se je zaključil robotski hekaton DIR23, na katerem je 38 študentov reševalo aktualen problem iz industrije, povezan z manipulacijo in pakiranjem izdelkov. Dogodek se je končal s predstavitvijo pripravljenih rešitev, ki so jih tekmovalci sedmih ekip razvili v zadnjih treh dneh.
Zmagovalna ekipa študentov s Fakultete za elektrotehniko (Foto: UL FE)
V popoldanskem delu je strokovna žirija razglasila zmagovalce, ki bodo prejeli nagradni sklad v višini 7.000 evrov. Najboljšo rešitev so predstavili študenti tretjega letnika Fakultete za elektrotehniko, ki so jo sestavljali Vid Urh, Maruša Petrovčič, Angela Trpcheska, Anamarija Hauptman in Matej Remc. Predlagane rešitve so dokazale, da študentom odličnih idej ne manjka ter da je prihodnost tehnoloških izumov svetla.
Pakiranje izdelkov v škatle s pomočjo robota
Letos so se študenti ukvarjali z izzivom, ki so ga zasnovali v Laboratoriju za robotiko skupaj s podjetjem Iskraemeco. Udeleženci hekatona so tokrat reševali problem pakiranja elektronskih števcev v kartonasto embalažo, ki se tesno prilega, kar otežuje vstavljanje izdelka. Študenti so v programskem okolju CAD najprej izrisali ustrezne prste za robotska prijemala, ki so jih nato natisnili na 3D tiskalniku. Vsaka skupina si je pri reševanju izziva pomagala z enim industrijskim robotom, za nasvet pa so se lahko obrnili tudi na mentorje s Fakultete za elektrotehniko UL. Tekmovalci so med razvijanjem rešitev osvojili veščine načrtovanja robotskih prijemal, prepoznave objektov z uporabo robotskega vida ter interakcije med človekom in robotom.
(Foto: UL FE)
Na tekmovanju tudi ekipa iz Makedonije
Tekmovanja se je udeležila tudi mednarodna ekipa iz Makedonije, ki so jo sestavljali študenti Fakultete za elektrotehniko UL. Pogum so pokazali tudi študenti prvega letnika fizike, ki so sestavili svojo ekipo in se udeležili tekmovanja. Opremljeni z znanjem programiranja v programskem jeziku Python so se morali naučiti, kako na robotski krmilnik pravilno povezati senzorje ter cevi za zrak za pnevmatska prijemala in se spoprijeti s programiranjem robota. V treh dneh tekmovanja so se tako naučili zgraditi delujočo robotsko aplikacijo.
Na robotskem hekatonu se je pomerilo sedem ekip tekmovalcev (Foto: UL FE)
Dnevi industrijske robotike so poleg reševanja zastavljenega problema namenjeni tudi povezovanju študentov z mentorji in strokovnjaki s področja robotike. Obenem imajo tekmovalci na dogodku tudi možnost spoznati predstavnike iz industrije in se povezati z bodočimi delodajalci.
(Foto: UL FE)
Vir: http://www.ippr.si