IRT 3000

vsebina

Družba BASF krepi raziskave in razvoj z zmogljivejšim superračunalnikom

30.05.2023

 Nov visokozmogljiv računalnik družbe BASF je največji superračunalnik na svetu za industrijske kemijske raziskave.
 Za več zmogljivosti in računalniške moči pri kompleksnem modeliranju, virtualnih poskusih in simulacijah.
 Visokozmogljivi računalnik je koristen tudi za ostale projekte, ne zgolj na področju raziskav in razvoja.

1_Quriosity_ _BASF_superračunalnikDr. Melanie Maas-Brunner, članica upravnega odbora in glavna tehnološka direktorica družbe BASF (levo), in dr. Stephan Schenk, produktni vodja visokozmogljivega računalništva pri družbi BASF, ob novem superračunalniku družbe BASF.

Družba BASF je na svoji lokaciji v Ludwigshafnu zagnala nov superračunalnik, ki bo nadomestil obstoječega. S 3 petaflopi računske moči je bistveno zmogljivejši od svojega predhodnika z 1,75 petaflopa.

»Digitalne tehnologije so med najpomembnejšimi instrumenti za nadaljnjo širitev naših raziskovalnih in razvojnih zmogljivosti,« je dejala dr. Melanie Maas-Brunner, članica upravnega odbora in glavna tehnološka direktorica družbe BASF. Kot primer je navedla, da je dandanes potrebna nadpovprečna računalniška zmogljivost, da se med tisočimi možnostmi izdelajo najbolj obetavne polimerne strukture. »V zadnjih petih letih smo po vsem svetu zelo uspešno delali z našim superračunalnikom Quriosity. Omogočil nam je znatno skrajšati čas razvoja inovativnih molekul in kemičnih spojin ter tako pospešiti uvajanje novih izdelkov na trg,« je izpostavila dr. Melanie Maas-Brunner in dodala: »Vendar računalniška zmogljivost ni več zadostovala. Poleg tega se je povečala kompleksnost naših raziskovalnih projektov in s tem zahteve za superračunalnik. Zato smo se odločili investirati v nov visokozmogljiv računalnik.«

Novi superračunalnik je izdelalo podjetje Hewlett Packard Enterprise (HPE) in deluje s procesorji (CPU) podjetja AMD. Ima inovativen koncept hlajenja, ki temelji na hlajenju s toplo vodo. Sistem absorbira toploto neposredno tam, kjer nastaja v superračunalniku, in jo odvaja stran, kar znatno zmanjša potrebno energijo in s tem stroške delovanja. Novi superračunalnik BASF, imenovan Quriosity (tako kot njegov predhodnik) je največji superračunalnik na svetu, ki se uporablja v industrijskih kemijskih raziskavah. Prejšnji superračunalnik bo obnovilo podjetje HPE, pri čemer bo stopnja obnove več kot 95 odstotna.

2_Quriosity_ _BASF_superračunalnikQuriosity ima več kot 1.000 računskih vozlišč in 3.000 terabajtov pomnilniške zmogljivosti. Fotografija prikazuje bližnji posnetek računskega vozlišča novega superračunalnika družbe BASF.​

BASF bo po potrebi uporabil tudi dodatno računalniško moč v oblaku

Poleg lastnega superračunalnika na lokaciji, BASF namerava uporabljati tudi računalniško moč v oblaku. »Ta hibridna rešitev nam ponuja najboljšo možno tehnično in operativno prilagodljivost,« pravi dr. Melanie Maas-Brunner: »Omogoča nam obravnavo zahtevkov, ki terjajo izjemno veliko procesorsko moč, kot tudi delo na posebnih nalogah, za katere naš superračunalnik ni zasnovan.«

Superračunalnik omogoča nove raziskovalne pristope

Kot digitalno orodje je superračunalnik izredno učinkovit pri prihranku časa. Izračune, za katere bi v preteklosti potrebovali približno eno leto, lahko superračunalnik zdaj opravi v le nekaj dneh. To pa ne skrajša samo čas razvoja izdelka: »Uspelo nam je identificirati in uporabiti prej skrite povezave za spodbujanje popolnoma novih raziskovalnih pristopov,« je dejala dr. Melanie Maas-Brunner. »Modeliranje, virtualni poskusi in simulacije postajajo vse bolj zapleteni in zahtevajo več računalniške zmogljivosti. Z novim superračunalnikom, ki je približno dvakrat hitrejši kot stari, lahko zdaj našim raziskovalcem zagotovimo potrebno računalniško moč.«

BASF Quriosity uporablja od leta 2017

Superračunalnik Quriosity se v družbi BASF uporablja od leta 2017. Od takrat je opravil povprečno 20.000 nalog na dan, uporablja pa ga več kot 400 zaposlenih po vsem svetu. Na primer: na področju osebne nege kompleksne simulacije superračunalnika pomagajo raziskovalcem bolje razumeti sestavo izdelkov za osebno nego in natančneje predvideti, katere kozmetične sestavine se med seboj optimalno ujemajo, da dosežejo želeni učinek. Simulacije pomagajo tudi pri načrtovanju in optimizaciji reakcijskih procesov – na primer: simulirati je mogoče porazdelitev snovi in temperaturo v reaktorju, pridobljene informacije pa uporabiti za nenehno izboljševanje proizvodnje. V zgodnji fazi razvoja izdelkov za varstvo pridelkov lahko superračunalnik z uporabo molekularnega modeliranja hitro identificira primerne spojine, ki bodo učinkovite in okolju prijazne. Superračunalnik pa se uporablja tudi v projektih, ki ne sodijo na področje raziskav in razvoja. Pomaga na primer pri optimizaciji dinamike tekočin rastlinskih komponent v proizvodnih postopkih.

Več informacij na www.basf.com

ar©tur 2021