CIRCI - Krožna industrija - uvajanje krožnega gospodarstva v industrijske procese
20.02.2024
Projekt nagovarja zmanjšanje obsega snovnih tokov deviških materialov in vzpostavitev kroženja večine materialov v procesu proizvodnje, cilj projekta pa je vzpostaviti bazo podatkov, ki bo beležila odpadne ali sekundarne materiale, ki nastanejo v proizvodnih procesih, ki se lahko v poslovnem procesu krožnega gospodarstva pretvorijo v pomembno surovino za drugo panogo ali proizvodni proces.
Projektni partnerji:
- GZS - Gospodarska zbornica Slovenije – Zbornica elektroindustrije (vodilni partner)
- TECOS - Razvojni center orodjarstva Slovenije
- IMT - Inštitut za kovinske materiale in tehnologije
- EYDE CLUSTER – Eydeklyngen
· Zakaj je projekt potreben?
Slovenija ima na področju prehoda v krožno gospodarstvo sprejetih več strateških dokumentov in projektov. Tudi na ravni EU je v pripravi ogromno iniciativ, ki bodo pospešili prehod v zeleno, digitalizirano in konkurenčno Evropo. Vseeno pa opažamo vedno večjo potrebo podjetij (zaradi ekonomskih, političnih in globalnih pritiskov) po konkretnih predlogih za dejansko implementacijo krožnega gospodarstva v obstoječe poslovne procese. Kompleksnost dobavnih verig in distrupcija materialnih tokov zaradi globalnega pomanjkanja surovin in posledic pandemije je stanje, ki se mu je potrebno posvetiti s konkretnimi predlogi in ukrepi, da bomo dosegli želene zelene cilje.
· Kaj je cilj projekta?
Glavni cilj projekta je izboljšanje eko-učinkovitosti slovenskega in norveškega (industrijskega) ekosistema in povečanje pozitivnega vpliva krožnega gospodarstva z vzpostavitvijo baze podatkov, ki bo beležila odpadne ali sekundarne materiale, ki nastanejo v proizvodnih procesih in se lahko v poslovnem procesu krožnega gospodarstva pretvorijo v pomembno surovino za drugo panogo ali proizvodni proces. V ta namen je zaživela baza podatkov, dostopna na spletni strani https://circi.si/, kjer vabimo proizvodna podjetja za 3 izbrane industrijske panoge (kovinsko-predelovalna industrija, predelava reciklabilne plastike in elektroindustrija), da opravijo brezplačno registracijo in opravijo vnos odpadnih in sekundarnih materialov v bazo. Prav tako lahko brskajo po bazi podatkov in identificirajo materiale, ki bi jim morda prišli prav v njihovem proizvodnem procesu in pošljejo podjetju, ki je ta material dodalo v bazo povpraševanje. Anonimnost vnosa odpadnih in sekundarnih materialov je zagotovljena, podjetja šele po odobritvi povpraševanja s strani lastnika materiala pridobi kontaktne podatke.
Predstavitveni posnetek projekta: https://youtu.be/xVQFDVmd1lg?si=vOfNbQmaZqa6Uz3t
Povezave:
https://www.norwaygrants.si/
https://www.gov.si/drzavni-organi/vladne-sluzbe/sluzba-vlade-za-razvoj-in-evropsko-kohezijsko-politiko/
https://eeagrants.org/