Bitka z mikroni
25.04.2024
V dobi, ko inženirji v svojih načrtih uporabljajo stotinke in tisočinke, morajo tudi stroji in rezilna orodja dosegati mikrometrsko natančnost. V boju z mikroni pa ima tudi Slovenija izjemnega aduta – strokovnjake za rezilno orodje v podjetju Cajhen, d. o. o.
Zgodba blagovne znamke Cajhen se začne v letu 1969 z manjšo strugarsko delavnico v Laškem, ki je s svojimi storitvami podpirala lokalne obrtnike in podjetja. Skozi leta je poslovanje delavnice raslo, nov zagon pa je podjetje dobilo leta 1996, ko je krmilo prevzela naslednja generacija. Slednjo predstavlja Matjaž Cajhen, lastnik in direktor podjetja, ki je začrtal novo smer razvoja in podjetje usmeril na področje preciznega ostrenja rezilnih orodij. Poleg ostrenja orodij je podjetje prepoznalo veliko poslovno priložnost tudi v proizvodnji novih namenskih rezilnih orodij, ki so podjetju v zadnjih desetletjih prinesla strmo rast povpraševanja in prihodkov. Danes se podjetje Cajhen, d. o. o., uvršča med visokotehnološke ponudnike preciznih rezilnih orodij, svoje izdelke pa nudi tako na domačem kot na tujih trgih. Zaradi svojega širokega prodajnega programa, lahko kupcem nudi tudi celovite rešitve namenskih orodij – tudi v obliki projektov, izdelanih »na ključ«.
Kralji rezilnih orodij
Največji del prihodkov podjetja Cajhen ustvari proizvodnja namenskih rezilnih orodij, vsako leto izdelajo okoli 50.000 novih rezilnih orodij, med katerimi je bilo kar 11 tisoč PKD rezilnih orodij. Podjetje izdeluje tako rotirajoča kot nerotirajoča rezilna orodja, ki jih izdeluje z različnimi tehnologijami in iz različnih materialov, kot so karbidna trdina, PKD, CBN, MCD ... Prav tako Cajhen, d. o. o., izdeluje najrazličnejše rezkarje, svedre, povrtala, ozoblja liste krožnih žag in najrazličnejša druga rezilna orodja. Pomemben delež prihodkov podjetje ustvari tudi z ostrenjem orodij, saj letno naostri okrog 70.000 rezilnih orodij.
V želji po tem, da kupcu lahko ponudi popoln program rezilnih orodij na enem mestu, podjetje Cajhen zastopa prodajni program partnerjev Kennametal, Haimer in Julia. Večino svojih izdelkov proda v Sloveniji in po Evropi, krepi pa se tudi prodaja v Latinski Ameriki in Aziji, kjer blagovna znamka Cajhen pridobiva na prepoznavnosti. Kako tudi ne bi, če podjetje izdeluje diamantna orodja, ki imajo ostrino 1,3 mikrona, kar je za večino industrije še danes »znanstvena fantastika«. Med najpogostejšimi kupci Cajhnovih rezilnih orodij iz karbidne trdine in supertrdih materialov so orodjarne, avtomobilska in letalska industrija, livarne ter druga podjetja z velikoserijsko proizvodnjo.
Vsak projekt je poglavje zase
V podjetju Cajhen so torej strokovnjaki za namenska rezilna orodja, zato je praktično vsak projekt pri strankah poglavje zase. Podjetje ima relativno velik lastni razvojni oddelek, ki rešitev najprej razvije na podlagi vhodnih podatkov tehnologov, postopek se nadaljuje v proizvodnji z izdelavo, ter zaključi z logistiko ter zagonom pri stranki. Pri izdelavi rezilnih orodij podjetje uporablja malodane vse znane materiale in tehnologije obdelave, s katerimi si prizadeva najti najbolj optimalne rešitve za vsak posamezen primer obdelave z odrezovanjem ali vrtanjem. »Zavedamo se, da je vsak izziv naših strank svojstvena zgodba in se je je treba lotiti z veliko skrbnostjo, zanosom in uporabo dosedanjega strokovnega znanja in izkušenj. Zadovoljne stranke in učinkovita rezilna orodja so naša prioriteta,« je pojasnil Blaž Kukovič, ki v podjetju Cajhen skrbi za marketing.
Neverjetna odzivnost
Podjetje Cajhen kot eno izmed svojih ključnih prednosti izpostavlja tudi izjemno odzivnost. Kupcem s predlogom rešitve (načrtom in ponudbo) lahko postrežejo že v 24 urah od izražene želje ali zahteve, medtem ko je panožno povprečje vsaj pri zahtevnejših projektih kar tri tedne. Prav v pripravi projektov se skriva tudi druga konkurenčna prednost, in sicer svetovanje ter strokovne usmeritve pri izbiri načina in tehnologije obdelave, kjer podjetje izkorišča izjemno znanje na področju tehnologij in njihove integracije. Neverjetna odzivnost je mogoča tudi na račun izdelave rezilnih orodij z najsodobnejšimi stroji.
Tovarna, ki spominja na laboratorij
Leta 2008 je podjetje Cajhen postavilo nov sodoben proizvodno-poslovni obrat, v katerem so upoštevali najnovejše okoljske in trajnostne standarde. Na streho so namestili sončno elektrarno, proizvodnja pa je priključena na centralni filtrirni sistem, kjer vse obruske ločujejo iz hladilnega olja. Separirane jih posušijo in v celoti reciklirajo. V podjetju so zelo varčni tudi pri izrabi energije, saj odvečno toploto komprimiranega zraka uporabljajo za ogrevanje pisarniških prostorov, z zeleno tehnologijo FreeCooling pa izvajajo hlajenje proizvodnih procesov.
Zanimivo je tudi dogajanje pod proizvodnim tlakom, v kleti, kjer se nahaja sistem za filtriranje olja, ki prav tako čisti z mikroskopsko natančnostjo – delce do velikosti 4 mikronov. Za doseganje izjemne točnosti in natančnosti rezilnih orodij je potrebna tudi stabilna temperatura okolja in medijev, za kar skrbi klimatski sistem, ki vsem obdelovalnim procesom zagotavlja stalno temperaturo z največjim odstopanjem vsega 0,2 stopinje Celzija.
Ob obisku podjetja smo našteli kar 25 sodobnih CNC-strojev, kot so brusilni stroji za okroglo brušenje, brusilni stroji za izdelavo orodij iz karbidne trdine in iz PKD in CBN, laserski stroji za razrez PKD, laserski stroji za izdelavo PKD orodij, brusilni stroji za izdelavo krožnih žag, 5-osni obdelovalni centri, CNC-stružnice in stroji za vakuumsko spajkanje.
Proizvodni del podjetja tako še najbolj spominja na laboratorij, saj je nivo čistoče izjemno visok, kar vedno znova poudarijo tudi vzdrževalci strojev, ko obiščejo podjetje – Cajhnovi stroji so resnično videti kot novi. Na delo v laboratoriju spominjajo tudi redna testiranja novih, inovativnih orodij, s katerimi inženirji preverjajo njihovo učinkovitost in odpornost. Kot so nam povedali ob našem obisku, izdelano rezilno orodje zanje še ni zaključen projekt, saj si vedno želijo povratnih informacij strank, saj te lahko postanejo temelj za uvedbo izboljšav v naslednjih serijah izdelkov, če je to potrebno.
So mar že naredili idealni sveder? Direktor sicer meni, da ne, čeprav si že več mesecev prizadevajo, da bi svojega najboljšega – ki je tudi najboljši tovrstni sveder na svetu – še izboljšali.
Avtor: Miran Varga
Več informacij: cajhen.com