Natančno čiščenje optičnih komponent za medicinsko industrijo
30.08.2024
Na področju medicinske endoskopije je zanesljiva diagnostika odvisna od jasnih in podrobnih slik izjemne kakovosti, pri čemer je odločilni dejavnik čistoča uporabljenega sistema optičnih leč. Znani proizvajalec natančne prevlečene optike uporablja za končno čiščenje svojih komponent sistem UCMSmartLine. Ultrazvočni potopni sistem za čiščenje z več kadmi UCMSmartLine temelji na standardiziranih modulih in je neposredno povezan s čisto sobo.
Za preprečevanje poškodb na komponentah natančne optike se med postopkom čiščenja uporabljajo posebne palete. Vir: UCM
Diagnostična in terapevtska endoskopija je v zadnjih leti ogromno napredovala. Izboljšane tehnologije zajema slik omogočajo izjemno podroben in oster vpogled v notranjost človeškega telesa, pri čemer ima pomembno vlogo natančna izdelava in čistoča optičnih sistemov leč. Med izdelavo teh komponent je treba pred montažo v čisti sobi dosegati izjemno stroge zahteve glede čistoče, da se odstranijo delci in plasti nečistoč.
Osredotočenost na zahteve glede čistoče in pretočnost
Pri znanem proizvajalcu endoskopov so bile visoke zahteve glede čistoče eden izmed glavnih kriterijev pri novi liniji za končno čiščenje sistemov prevlečenih leč premera do deset milimetrov in dolžine 1,5 do 40 mm. Drugi kriteriji so zajemali snovanje procesa čiščenja in uporaba obstoječih palet za transport obdelovancev. Poleg tega pa je novi sistem moral dosegati ciljno letno pretočnost več deset tisoč izdelkov.
Stroškovno učinkovita implementacija postopka čiščenja
V podjetju so se odločili za sistem UCMSmartLine švicarskega proizvajalca UCM AG, divizije skupine SBS Ecoclean, ki je specializiran za ultrafino in natančno čiščenje. UCMSmartLine je ultrazvočni potopni sistem z avtomatiziranim transportnim sistemom, ki temelji na standardiziranih modulih za pranje, spiranje in sušenje ter strego obdelovancev. Module se lahko prosto prilagodi glede na zahteve aplikacije. Elektronika in nadzorne komponente so integrirane v vsak modul, tako da ni potrebe po centralni elektro omari. V primerjavi z namensko zasnovanimi sistemi za ultrazvočno čiščenje, ki se uporabljajo za takšne aplikacije, je spremenljiv modularni pristop veliko bolj stroškovno učinkovit in zagotavlja večjo razpoložljivost opreme.
Očiščeni sistemi leč se odložijo v čisto sobo, kjer poteka popolna kontrola in naknadna montaža. Vir: UCM
Pred odločitvijo o nabavi sistema je bilo v tehnološkem centru podjetja UCM, ki je v skladu z zahtevami čistih sob, opravljenih veliko preizkusov čiščenja. Preizkusi so bili osredotočeni na doseganje izjemno visokih zahtev glede čistoče in pretočnosti sistema. Poleg tega se je preverilo, ali sistem omogoča uporabo obstoječih palet za obdelovance. Prav tako je bila s proizvajalci preverjena uporaba čistil za čiščenje različnih optičnih leč ter priprava vode.
V prihodnost usmerjena oprema za robusten proces čiščenja
Standardni avtomatizirani transportni sistem za prenos obdelovancev skozi celotno linijo za čiščenje je opremljen s servo pogoni. Dodatne valjčne proge omogočajo oscilacijo palet z obdelovanci v vertikalni smeri z različnimi hitrostmi med procesom pranja, spiranja in sušenja.
Za čiščenje komponent ima popolnoma zaprt sistem šest postaj za mokro čiščenje s kadmi dimenzij 370 x 420 x 390 mm (D x Š x V), pri čemer so štiri opremljene z ultrazvokom. Sistem dvostranskega prelivanja, razvit v podjetju UCM, kjer se medij dotaka na spodnji strani kadi in preliva na dveh straneh na vrhu kadi, ustvarja neprekinjen tok, ki spira odstranjene nečistoče ter tako preprečuje ponovno kontaminacijo obdelovancev. Obdelovanci se sušijo z vročim zrakom, medtem ko je v liniji prostor še za eno sušilno postajo, za sušenje z infrardečo svetlobo, vakuumom ali vročim zrakom, ki se jo lahko namesti v prihodnosti, če bi bilo to potrebno.
Popolnoma avtomatizirano čiščenje z neposrednim prenosom obdelovancev v čisto sobo
Sisteme leč se v šaržah samodejno postavlja na štiri nakladalne postaje, pri čemer se ustrezen program čiščenja, ki je shranjen v krmilniku stroja, izbere na podlagi skeniranja črtne kode, ki vsebuje podatke, kot so koda artikla in številka delovnega naloga ter druge podatke.
Posebej zasnovana transportna obešala se lahko vrtijo vzdolž vertikalne osi s hitrostjo do 500 obratov na minuto med mokrim čiščenjem in do 1.500 obratov na minuto med procesom sušenja. Vir: UCM
Obdelovanci se v prvi in tretji kopeli čistijo z ultrazvokom, pri čemer je čiščenje okrepljeno z vrtenjem obdelovancev s hitrostjo približno 200 obratov na minuto. V drugi in četrti kopeli poteka spiranje z mehko vodo, pri čemer se obdelovanci vrtijo s hitrostjo do 500 obratov na minuto. Sledita dva postopka ultrafinega spiranja, pri čemer v prvi kopeli deluje ultrazvok z uporabo vode, ki gre podobno kot v prejšnjih dveh kopelih, kjer poteka spiranje, skozi sistem za pripravo vode. Po zadnjem spiranju se obdelovanci dvignejo iz kopeli in zavrtijo s hitrostjo do 1.500 obratov na minuto, kar predstavlja učinkovito grobo sušenje, preden gredo obdelovanci na sušenje z vročim zrakom, tako da so na koncu popolnoma suhi in brez madežev. Filtri HEPA in dve lamelni komori nad postajo za sušenje in postajo za odlaganje obdelovancev s štirimi prostori zagotavljajo pogoje v skladu z zahtevami čiste sobe. Komponente natančne optike se odložijo neposredno v čisto sobo, pri čemer so vse informacije o šaržah prikazane na dodatnem zaslonu. Ti podatki se prenesejo v MES preko vmesnika krmilnika stroja.
Več informacij na: