IRT 3000

vsebina

Podatkovni centri in energetski izzivi kot priložnost za inovacije

31.10.2024

Podatkovni centri so vse bolj pod kritiko zaradi visoke porabe energije. Vendar pa se postavlja vprašanje, ali je to celotna zgodba ali pa obstajajo inovativne rešitve in sodelovanja, ki lahko omilijo ta problem? Odgovore in pojasnila na ta vprašanja smo poiskali v podjetju Schneider Electric, kjer smo se pogovarjali z Jeleno Pejković, regionalno direktorico prodaje.

gettyimages-1226718259_optimized

Povpraševanje po podatkovnih centrih se znatno povečuje in ta trend se bo nadaljeval tudi v prihodnje. Nekatere analize kažejo, da bo globalno tržišče podatkovnih centrov do leta 2030 doseglo vrednost 418 milijard dolarjev, ob povprečni letni stopnji rasti 9,8 %. Umetna inteligenca (AI), Internet stvari (IoT), oblačno računalstvo (cloud computing) in robno računalstvo (edge computing) so ključni dejavniki te rasti.

Umetna inteligenca še posebej prispeva k povečanju energetske porabe. Ocenjuje se, da bo globalna poraba energije za AI zrasla s 4,5 GW v letu 2023 na med 14 in 18,7 GW do leta 2028," poudarja Pejković. Čeprav ta rast prinaša velike energetske zahteve, industrija ne kaže znakov upočasnitve pri načrtih za gradnjo novih zmogljivosti.

Vendar se nekateri deli sveta soočajo z energetskimi omejitvami. „V Evropi, na primer, sta Dublin in Amsterdam že uvedla omejitve pri gradnji novih podatkovnih centrov zaradi pomanjkanja energije," opozarja Pejković. „Toda to ne pomeni, da se bo razvoj industrije ustavil.“ Poudarja, da se razvijajo različne strategije za zmanjšanje odvisnosti od konvencionalnih virov energije.

Ena ključnih rešitev so trajnostne operacije. „Lastniki in operaterji podatkovnih centrov po vsem svetu vse bolj uvajajo energetsko učinkovite tehnologije, zmanjšujejo porabo vode in uporabljajo obnovljive vire energije," pojasnjuje Pejković. „Poleg tega nove generacije procesorjev omogočajo znatno večjo učinkovitost ob manjšem porabi energije, tudi ob vedno večjem obremenitvi, ki prihaja z AI delovnimi obremenitvami.“

gettyimages-1226718259_optimized

Poudarja tudi inovativne načine izkoriščanja odvečne toplote, ki nastane v procesu hlajenja podatkovnih centrov. „Eden zanimivih primerov je pilotni projekt v Devonu, kjer se toplota iz podatkovnega centra uporablja za ogrevanje bazena.“

V Schneider Electricu napovedujejo, da bo leto 2024 prineslo večje sodelovanje med operaterji podatkovnih centrov in lokalnimi energetskimi podjetji. Mnogi podatkovni centri imajo več povezav na elektroenergetsko omrežje ter kapaciteto za dolgoročno rezervno energijo. S sodelovanjem z elektroenergetnimi podjetji lahko operaterji zmanjšajo porabo med obdobjem največje obremenitve, ko je povpraševanje po električni energiji najvišje.

Poleg tega se napoveduje večje vključevanje distribuiranih obnovljivih virov energije v elektroenergetska omrežja. „Eden glavnih izzivov je počasen proces povezovanja obnovljivih virov energije v omrežje. Vendar pričakujem, da bodo vlade po vsem svetu pospešile te procese," poudarja Pejković.

Kljub izzivom, povezanih z energetsko oskrbo, Pejković meni, da panika zaradi morebitnega „pomanjkanja energije“ v naslednjih dveh letih ni koristna ter da je ob skrbnem načrtovanju, tehnični podpori in sodelovanju z ustreznimi institucijami mogoče uskladiti naraščajoče povpraševanje po energiji z cilji dekarbonizacije.

„Učinkoviti sistemi upravljanja z energijo, dobra regulativna politika ter tehnična podpora so osnova trajnostne rasti industrije," zaključi Pejković. Medtem ko elektroenergetska podjetja delajo na gradnji novih kapacitet, bo industrija podatkovnih centrov morala sprejeti dodatne ukrepe, da zagotovi trajnostno poslovanje in omogoči nadaljnjo rast ob spoštovanju energetskih in okoljskih ciljev.

www.se.com

ar©tur 2021