Evropa potrebuje elektrificirano in inteligentno proizvodnjo
06.11.2024
Tako se je glasilo sporočilo vodilnih podjetja Bosch Rexroth, ko so več kot 600 partnerjem z vsega sveta predstavili ključne letošnje novosti. Nekatere bodo še pred koncem leta na voljo tudi v Sloveniji.
Globalno bienalno srečanje je, kot rečeno, v Nemčiji zbralo več kot 600 partnerjev družbe Bosch Rexroth z vsega sveta, med njimi tudi slovensko podjetje OPL industrijska avtomatizacija, d. o. o. Predstavniki principala so jim zaupali recept, kako ohraniti čim več industrijske proizvodnje v državah Evropske unije, saj bo to ključnega pomena za prihodnjo globalno konkurenčnost Evrope. »Vizijo sestavljajo tri ključne smernice. Recept je preprost – za ohranitev proizvodnje v EU mora ta biti hitra, torej postreči s krajšimi delovnimi takti, inteligentna in povezana ter predvsem elektrificirana. S tem, ko bo sodobna proizvodnja prešla na izboljšane sisteme, pridobi tako na čistoči kot hitrosti – in zelena proizvodnja postane bolj dosegljiv cilj,« nam je strategijo družbe Bosch Rexroth povzel Jakob Saksida, prodajni inženir iz podjetja OPL.
Slika1: Uvodni pozdrav certificiranih partnerjev Bosch Rexroth z vsega sveta.
Vse to bo vplivalo tudi na razvoj rešitev Bosch Rexroth. Te bodo grajene vse bolj modularno, velik poudarek bo tudi na povezljivosti, tako mehanski kot programski, vse s ciljem čim hitrejše implementacije, kar bo tudi podjetjem pocenilo naložbe in poskrbelo za krajšo dobo povračila.
Fascinantni VarioFlow Belt še letos v Sloveniji
Ključna letošnja novost je razpoložljivost izjemno naprednega tekočega traku VarioFlow Belt. Tega so v preteklih letih intenzivno testirali v proizvodnih obratih Bosch in izpopolnili do potankosti, letos pa bo prek partnerjev končno na voljo strankam. Gre za najnaprednejši tekoči trak iz družine VarioFlow, ki odgovarja na ključni izziv številnih proizvodnih podjetij, in sicer, kako več različnih kosov spraviti na en tekoči trak – od majhnega izdelka do večjega zaboja.
Slika2: Sejemski eksponat tekočega traku VarioFlow Belt.
»V preteklosti smo proizvodne tekoče trakove načrtovali za posamezne izdelke, ki so relativno neprilagodljivi. In prav prilagodljivost se mi zdi druga največja odlika VarioFlow Belt, saj se ta trak lahko krivi, torej ga lahko v podjetju speljemo poljubno. Umeščanje v proizvodni prostor je tako bistveno poenostavljeno z uporabo Bosch Rexroth modelirnika MTpro,« nam je ključno razliko za snovalce in uporabnike predstavil Saksida.
Trak VarioFlow Belt uporablja trpežne in prilagodljive plastične člene, zato dosega visoke hitrosti in prilagodljivost obenem. Nadvse primeren je za vsa področja pakiranja in dostave (pol)izdelkov.
Blazno resno o avtomatizaciji v Sloveniji
V OPL so prepričani, da je avtomatizacija prihodnost tudi za vsa slovenska industrijska podjetja. Ta se sicer nahajajo na različnih stopnjah razvoja, poleg avtomatiziranih linij pa sogovornik v prihodnje vidi predvsem pospešeno uvajanje avtonomnih vozil in sodelujočih robotov v proizvodnjo. »Če čas prevrtimo kako desetletje naprej, so vse slike podobne – v EU skorajda ne bo več delavca v proizvodnji oziroma bodo delavci delali skupaj s sodelujočimi roboti, ki jih bodo opolnomočili, podjetjem pa pomagali višati dodano vrednost na zaposlenega,« meni Saksida.
Slika 3: Predstavitev ene izmed rešitev dostave in sortiranja materiala v »izkustvenem centru Bosch Rexroth Ulm«.
Slika 4: Active Shuttle na misiji dostave materiala na montažno linijo v proizvodnji Bosch Rexroth.
V podjetju OPL tako že pospešeno uvajajo vozila ActiveShuttle in sodelujoče robote Kassow v domače proizvodnje. Izpostavili so tudi sodelovanje z ljubljansko Fakulteto za strojništvo, kjer prav ta mesec poteka preizkus t. i. ROS-sistema – vmesnika, ki povezuje upravljanje robotske roke z različnimi pripomočki – upravljavsko palico, krmilnikom, kamero (računalniški vid) … »7-osni kolaborativni robot je fascinantno orodje. Tako proizvodna podjetja kot študenti šele odkrivajo, kaj vse je mogoče početi z njim. Osebno se zelo veselim vsake nove aplikacije sodelujočega robota v Sloveniji,« je zaključil Saksida.
Slika 5: 7-osni kolaborativni Kassow robot pri zlaganju končnih izdelkov na paleto.
Slika 6: Reciklaža baterij na paletni liniji TS5 Bosch Rexroth.
Avtor: Miran Varga