Dnevi industrijske robotike DIR2014
07.11.2016
Prvi teden aprila je Fakulteta za elektrotehniko gostila že osme Dneve industrijske robotike. Ti vsako leto na enem mestu združijo različne robote in jih predstavijo v zanimivih vlogah. Letos je prizorišče obiskalo številno obiskovalcev, od dijakov in študentov, pa tudi najmlajših in ostalih ljubiteljev robotike.
Prvi teden aprila je Fakulteta za elektrotehniko gostila že osme Dneve industrijske robotike. Ti vsako leto na enem mestu združijo različne robote in jih predstavijo v zanimivih vlogah. Letos je prizorišče obiskalo številno obiskovalcev, od dijakov in študentov, pa tudi najmlajših in ostalih ljubiteljev robotike.
V ponedeljek 31.3. se je dogodek slovesno odprl z nagovori. Najprej je spregovoril študentski vodja DIR ekipe Marko Sitar, sledila pa sta mu prodekan izr. prof. dr. Tadej Kotnik in mentor DIR ekipe ter predstojnik Laboratorija za robotiko prof. dr. Marko Munih. Uvodnim svečanostim so sledila predavanja. Najprej je nastopil akademik prof. dr. Tadej Bajd, ki je zbrane navdušil nad celotnim področjem robotike, zraven pa na poljuden način predstavil še njene osnovne zakonitosti. Občinstvo je zatem lahko prisluhnilo predavateljem iz treh slovenskih podjetij, ki so na kratko predstavila njihova področja delovanja ter podrobno razložila rešitve s področja avtomatizacije. Predavali so: iz podjetja Plastika Skaza ga. Ana Laura Rednak in g. Matej Tratnik, iz LTH Ulitkov g. Vinko Drev in iz Helle Saturnus g. Marjan Brezarič. Po predavanjih je nastopila razglasitev najboljših na tekmovanju v "offline" programiranju robotskih celic. Naloga je bila sestavljena iz več podproblemov, vsebina pa se je nanašala na robotsko pripravo pogrinjka. Prvo mesto sta zasedla študenta Fakultete za strojništvo Dejan Knez in Armin Drozg. Ponedeljek se je zaključil ob druženju s sponzorji in pogostitvi.
Sledili so trije dnevi podobnega programa. Dopoldne so na ekskurzije prihajali dijaki srednjih šol (SŠTS Šiška, ŠC Krško Sevnica, Vegova, ŠC Celje, DIZ Jožef Stefan s Trsta), popoldne pa so si robotske aplikacije lahko ogledali ostali obiskovalci. Vsak dan so bili na sporedu štirje termini za delavnice, katerih namen je bolj podrobna predstavitev delovanja celice, obenem pa je udeležencem omogočeno, da sami poizkusijo vodenje robota ali preprosto programiranje. Letošnja novost so bili tudi obiski vrtcev. Njihovi ogledi so bili povsem v znamenju zabave, vendar pa so bili najmlajši nad videnim prevzeti in so tako postali novi navdušenci nad roboti.
Predstavljenih je bilo devet različnih robotskih aplikacij. Največ zanimanja je požela aplikacija "Vaflji á la robot", pri kateri so bili mimoidoči nagrajeni s slastnimi vaflji in skodelico kave. Atraktivno je bilo tudi lovljenje žoge s košarkarskim košem, rezkanje v tablico čokolade in sledenje robota premikajočemu se napisu. Ostale aplikacije so bile zasnovane kot tekmovanje robota proti človeku in če se je slednji izkazal za boljšega, smo ga nagradili s praktičnimi nagradami. Te aplikacije so bile: igranje namiznega hokeja, vodenje žogice po labirintu, podprtim s pnevmatskimi mišicami ter igra "Wire - loop".
V petek 4.4. se je DIR tradicionalno zaključil z obiskom podjetij z avtomatizirano proizvodnjo. Najprej smo si ogledali velenjsko Plastiko Skaza, ki s svojimi plastičnimi izdelki uspešno zalaga trgovsko verigo Ikea, poleg tega pa razvijajo tudi lastne linije produktov (koš Organko, kuhinjski pripomočki Cuisine itd.). Sledil je ekskluzivni ogled tovarne KLS Ljubno, saj ekskurzije niso v njihovi običajni praksi. Gre za uspešno podjetje z ogromno roboti, ki proizvaja obroče za vztrajnike motorjev. Vaš avtomobil skoraj zagotovo vsebuje njihov obroč, saj sodelujejo z vsemi vidnejšimi avtomobilskimi znamkami. Na poti domov smo se ustavili še na trojanskih krofih.
Glede na število udeležencev in njihove pozitivne odzive, ekipa DIR sklepa, da je bil dogodek uspešen. Zahvaljujemo se vsem sponzorjem in ostalim, ki so sodelovali pri organizaciji, hkrati pa vse vljudno vabimo k ponovnem sodelovanju prihodnje leto.
Ekipa DIR2014