Podjetja vabljena na študijski obisk v okviru projekta S_LIFE
07.11.2016
Slovenski avtomobilski grozd (ACS) bo v sodelovanju s SPIRIT Slovenija, javno agencijo Republike Slovenije za spodbujanje podjetništva, inovativnosti, razvoja, investicij in turizma, organiziral že drugi študijski obisk na temo tehnologij za ločevanje in sortiranje materialov za recikliranje in podobno uporabo komponent.
Slovenski avtomobilski grozd (ACS) bo v sodelovanju s SPIRIT Slovenija, javno agencijo Republike Slovenije za spodbujanje podjetništva, inovativnosti, razvoja, investicij in turizma, organiziral že drugi študijski obisk na temo tehnologij za ločevanje in sortiranje materialov za recikliranje in podobno uporabo komponent. Sredi junija si bodo v okviru EU projekta S_LIFE, ki se ukvarja z učinkovito uporabo materialov skozi celotno življenjsko dobo vozila, ogledali primere dobrih praks v Belgiji in na Nizozemskem.
Število mest za podjetja, ki bi se rada 11. in 12. junija 2014 udeležila dvodnevnega obiska v Belgiji in na Nizozemskem v okviru projekta S_LIFE, je omejeno, še vedno pa je nekaj prostih mest za vse, ki jih zanima področje učinkovite uporabe materialov. Program med drugim predvideva obisk Toyota Motor Europe v Bruslju ter več visoko inovativnih podjetij na področju predelave gume in plastike. Obiskali bodo neprofitno organizacijo Fabelauto, ki v Belgiji skrbi za zbiranje in reciklažo odsluženih vozil in vključuje tako organizacijo kot tudi nadzor celotnega procesa. Sledil bo ogled podjetja Rumal, enega izmed največjih specialistov v Evropi za reciklažo pnevmatik, obiskali pa bodo tudi podjetje Eco Care. To je majhno, a inovativno podjetje za ločevanje kompleksnih avtomobilskih delov, kot so armaturne plošče in druge neplastificirane plastike, za kar so tudi patentirali tehnologijo ločevanja. Gostili jih bodo še v podjetju ARN Recycling, največjem evropskem podjetju za razrez odsluženih avtomobilskih delov, ki jih z inovativno tehnologijo ločijo na minerale, kovine, plastične frakcije in vlakna. Kot zadnje v sklopu študijskega obiska bodo udeleženci obiskali tudi podjetje Plastic Herverwerking Brabant, ki je usmerjeno predvsem v recikliranje različnih polimernih materialov, kot so PP, HDPE, PS in PET. To bo že drugi študijski obisk v okviru projekta S_LIFE – prvi je potekal januarja v italijanskem Torinu.
Glede na dosedanje izkušnje in sodelovanje pri projektu S_LIFE lahko podjetja z udeležbo na tovrstnih študijskih obiskih dobijo veliko novih informacij o tehnologijah, sistemih in organizaciji reciklaže in ponovne uporabe materialov v avtomobilski industriji ter navežejo poslovne stike. Trajnostna usmeritev podjetij postaja vedno pomembnejša prav v avtomobilski industriji, saj predstavljajo odslužena vozila velik ekološki problem, po drugi strani pa je njihov pretežni del možno reciklirati in ponovno uporabiti, kar je veliko podjetij že spoznalo kot svojo poslovno priložnost.
S_LIFE je evropski projekt, ki združuje osem partnerjev iz šestih držav – med njimi sta tudi ACS in SPIRIT Slovenija –, ki spodbuja učinkovito rabo materialov skozi celotno življenjsko dobo avtomobila (od zasnove avtomobilov do ponovne uporabe odpadnih materialov). S projektom želijo razviti sodelovanje med vodilnimi evropskimi regijami na področju avtomobilske industrije, kar bo prineslo nove rešitve tako na znanstvenem kot ekonomskem področju (nove tehnologije, multidisciplinarne raziskave, nove poslovne modele). Študijski obiski so eden izmed štirih delovnih paketov projekta, ki so za Slovenijo, kot t. i. učečo regijo, v tem projektu še posebnega pomena. Prek tovrstnih obiskov se prenašajo dobre prakse iz bolj razvitih držav, izobraževanja in mreženja pa so namenjena tako oblikovalcem politik kot tudi strokovnjakom v podjetjih, raziskovalcem in študentom. Več o projektu lahko preberete tukaj.