Odprtje MOS: Gospodarstvo na bolje, a časi so zelo občutljivi
07.11.2016
Največji poslovno-sejemski dogodek naše dežele in širše regije je tudi uradno odprt. Na 48. Mednarodnem sejmu obrti in podjetnosti (MOS) se letos predstavljajo razstavljavci iz 38 držav, kar je največ v zgodovini sejma
Največji poslovno-sejemski dogodek naše dežele in širše regije je tudi uradno odprt. Na 48. Mednarodnem sejmu obrti in podjetnosti (MOS) se letos predstavljajo razstavljavci iz 38 držav, kar je največ v zgodovini sejma.
Rekordno je tudi število skupinskih predstavitev tujih podjetnikov. Tudi v časih izjemnega informacijskega razvoja je MOS več kot 1500 razstavljavcem priložnost za predstavitev novosti, vzpostavljanje poslovnih stikov in sklepanje poslov. Predsednik Vlade RS Miro Cerar je na odprtju MOS izpostavil ugodne napovedi, ki kažejo na okrevanje gospodarstva ter na izboljšanje razmer na trgu dela.
Po besedah Mira Cerarja se je prvič po začetku krize uvrstitev Slovenije na lestvici konkurenčnosti držav, ki jo pripravlja Inštitut za razvoj managementa, izboljšala za šest mest. Kljub temu pa Slovenija ostaja v zadnji tretjini držav na omenjeni lestvici. »Kljub spodbudnim gospodarskim in drugim kazalcem pa nas pozitivni trendi ne smejo uspavati ali nerazumno povečati naših apetitov. Nasprotno, ostati moramo preudarni ter dosedanje dosežke potrpežljivo nadgrajevati. Vlada se ob tem, ko nadalje konsolidira javne finance, postopno izboljšuje poslovno okolje ter spodbuja naložbe in vse drugo, kar vodi v nadaljnji gospodarski razvoj, hkrati zaveda tudi svoje socialne funkcije, ki se mora izraziti v skrbi za vse tiste posameznike, ki zaradi nezaposlenosti ali nizkih dohodkov ali pokojnin živijo v težkih materialnih razmerah,« je razlagal Cerar.Poudaril je, da se nahajamo v zelo občutljivem času, ko mednarodno okolje ni dovolj stabilno. »Različne finančne, ekonomske, varnostne in druge krizne situacije – od Ukrajine, Grčije in Kitajske do Bližnjega vzhoda in Afrike – nas opozarjajo, da se lahko ugodna gospodarska klima okoli nas zelo hitro spremeni,« meni Cerar.
Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Branko Meh je dejal, naj bo načelo Evropske unije ’najprej pomisli na male’ stalnica slovenske politike. Pohvalil je dolgoletno dobro sodelovanje s Celjskim sejmom. Kot glavno nalogo zbornice je izpostavil podporo malemu gospodarstvu in izboljšanje pogojev poslovanja obrtnikov in malih podjetnikov. »Kazalniki kažejo, da slovensko gospodarstvo okreva, za dolgoročni razvoj in stabilnost bo nujno zagotoviti boljše pogoje za poslovanje slovenskega gospodarstva,« je dodal Meh. OZS je tudi letos pripravila sto konkretnih rešitev za izboljšanje poslovnega okolja in z njimi seznanila aktualno vlado. Meh pričakuje, da jih bo vlada realizirala vsaj polovico. Ob koncu je Meh pohvalil sodelovanje z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom, vsem razstavljavcem pa zaželel uspešne sejemske dni.
Letos se na celjskem sejmišču obeta rekordno število skupinskih predstavitev tujih gospodarstev. Največjo pripravlja Kitajska, ki v sejemski dvorani A od torka do petka predstavlja Premium Brands China. Hrvaška letos obeležuje 20. zaporedni skupinski nastop, Srbija pa 10. nastop.
Kitajski veleposlanik Ljudske republike Kitajske v Sloveniji, njegova ekselenca Ye Hao je pohvalil sodelovanje med Slovenijo in Kitajsko. Predstavitev kitajskih podjetnikov na MOS pa po njegovem mnenju postavlja nov mejnik v poslovnem sodelovanju med državama.
Da sejem odraža razmere v gospodarske okolju, sledi in sooblikuje aktualne gospodarske vsebine in trende na poslovnem področju, je ob odprtju dejala izvršna direktorica družbe Celjski sejem Breda Obrez Preskar. »Razmere na trgu so bile v zadnjih letih izjemno zahtevne, tako za naše razstavljavce kot za nas, organizatorje sejmov. Recesija se je odražala tudi v naši dejavnosti, saj so prav sejmi odraz razmer v gospodarstvu. A MOS je uspešno kljuboval najzahtevnejšim tržnim razmeram in ohranil vlogo najpomembnejše sejemske prireditve v regiji,« je dejala Obrez Preskarjeva.
Župan Mestne občine Celje Bojan Šrot je ponosen, da je Celje tudi sejemsko mesto. Še posebej ga veseli, da se letos na MOS predstavlja delegacija iz pobratenega mesta, turškega Gaziantepa. »Gre za gospodarsko zelo močno mesto na jugozahodu Turčije blizu sirske meje. Čeprav se Celje s tako velikim mestom težko primerja, so nam v marsičem vzor. V tem, kako skrbijo za kulturno dediščino in v tem, kar je postalo v zadnjem času še bolj aktualno v Sloveniji - s kakšno skrbjo, solidarnostjo in človekoljubnostjo so v Gaziantepu sprejeli več kot 300.000 sirskih beguncev.« Šrot je prepričan, da bodo sejmi v prihodnje vedno bolj pomembno, saj so kljub tehnološkemu napredku potrebni osebni stiki med razstavljavci in obiskovalci.