IRT 3000

vsebina

Nove rešitve za nove trge in industrije

12.01.2017

Za cel svet je značilno, da se potreba po avtomatizaciji povečuje v vseh industrijah. Zaradi posebnih potreb pa ima industrija elektronike posebne potrebe za dvig stopnje avtomatizacije. Nove, prilagojene rešitve lahko to spremenijo – po vsem svetu.

Vse večje število novih proizvodov, vedno hitrejši tempo razvoja in kratke življenjske dobe izdelkov zahtevajo povečanje fleksibilnosti v proizvodnji. Ta obenem ponuja veliko možnosti za rešitve v avtomatizaciji.

Avtomatizacija je vedno bolj pomembna v vsaki industriji in na trgu. Vendar pa se stopnja avtomatizacije močno razlikuje od panoge do panoge. Po IFR poročilu iz leta 2014 je stopnja avtomatizacije z roboti v nemški avtomobilski industriji 1.100 robotov na vsakih 10.000 delavcev, medtem ko je v splošni industriji to razmerje le 147 robotov na enako število delavcev. Leta 2013 je bilo v industrijo elektronike (ki je del splošne industrije) prodanih 9.373 industrijskih robotov. Za primerjavo avtomobilska industrija naroči skoraj 60.000 enot v istem obdobju. Poročilo dokumentira tudi velike regionalne razlike. Na primer na Kitajskem je razmerje v splošni industriji le 11 robotov na vsakih 10.000 delavcev.

Številke jasno kažejo na neizkoriščen potencial za sodobne, v prihodnost usmerjene rešitve avtomatizacije v elektronski industriji. V zvezi s tem se industrija še vedno obnaša kot speči velikan. Vendar pa napovedi kažejo, da se bo to v kratkoročnem do srednjeročnem obdobju spremenilo. Na primer Morgan Stanley napoveduje povečanje uporabe robotov za več kot deset odstotkov letno samo na Kitajskem. Kot posledica dviga plač v skoraj vsaki državi in rastočih zahtev glede kakovosti je avtomatizacija proizvodnje in učinkovita uporaba robotov v elektronski industriji neizogibna.

Obenem prizadevanja za avtomatizacijo predstavljajo izzive za industrijo in njene posebne karakteristike. V preteklosti so serije izdelkov ostajale enake več let. Dandanes pa se v nasprotju s tem modeli izdelkov spremenijo že po nekaj mesecih in tako življenjski cikli izdelkov postajajo izrazito krajši. Kar je trendovsko danes, je jutri že preteklost. To okolje hitrega tempa zahteva zelo visoko stopnjo fleksibilnosti. Proizvajalci morajo pokrivati vse večjo paleto modelov in učinkovito nadomestiti nihanja v velikosti proizvodnih serij. Namenska avtomatizacija proizvodnje za posamezno vrsto izdelka tako postaja vse bolj nedonosna. Zaradi tega se od ustreznih rešitev avtomatizacije pričakuje maksimalna fleksibilnost in modularnost, da se lahko proizvodne sisteme enostavno uporabi za različne naloge, kot je na primer montaža, testiranje in kontrola, strega materialov, nakladanje v stroje in odvzemanje iz strojev – v neproizvodnem času. Obenem mora biti zagotovljen hiter odziv na spremembe v proizvodnji in zaporedju procesov.

Fleksibilnost kot merilo za industrijo elektronike

 

KUKA želi ponuditi vsaki industriji namenske robotske rešitve za avtomatizacijo. V industriji elektronike je fleksibilna uporaba robotov neizogibna. Donosnost naložb je ključni dejavnik pri ugotavljanju, kdaj avtomatizirati, saj se morajo naložbe same izplačati v roku nekaj let ali mesecev. Seveda Kukini roboti delujejo dlje od dveh ali treh let. Kljub temu velja v tej industriji filozofija, da obstajajo le redke dolgoročne naložbe, ki veljajo v primerih pridobivanja določenih projektov.

 

Glede na te zahteve je KUKA razvila najnovejšega člana iz družine majhnih robotov KR AGILUS: KR 3 AGILUS. Kot najhitrejši šest osni robot v svojem razredu, ne le da obvlada zahtevane naloge v industriji elektronike in drugih industrijah (kot so strega, testiranje sestavnih delov in aplikacije pakiranja), ampak izpolnjuje tudi posebne zahteve sektorja 3C (Computer, Communications and Consumer Electronics). Robot ima doseg 540 mm in omogoča avtomatizacijo v celicah z merami le 600 x 600 mm. Poleg strege majhnih delov in nalog poberi in odloži (pick & place), je primeren tudi za naloge montaže. Na področju montaže obstaja veliko različnih področij uporabe, kot so na primer procesi spajanja, spajkanja in lepljenja ter procesi spajanja z vijačnimi zvezami.

 

Avtomatizacija lahko decentralizirana svetovno proizvodnjo

 

Danes je delovna obremenitev v globalno delujoči industriji elektronike razdeljena sledeče: za večino delov se raziskave in razvoj še vedno izvajajo v Evropi in ZDA, proizvodnja pa v Aziji. Medtem ko je proizvodnja elektronike v ZDA, na Japonskem in v Nemčiji precej kapitalsko intenzivna, je na Kitajskem še vedno zelo delovno intenzivna. Veliko znanih blagovnih znamk ima zunanje izvajalce za posamezne proizvodne korake ali celo za celoten proizvodni proces, na primer na trgu 3C. Avtomatizacija proizvodnje zdaj omogoča (na primer na Kitajskem), da je proizvodnja še naprej učinkovita kljub zviševanju plač. Po drugi strani pa se lahko posamezni koraki v proizvodnem procesu sedaj vračajo nazaj v Evropo ali ZDA. Roboti dandanes omogoča zelo prilagodljive, pametne in stroškovno učinkovite rešitve, zaradi česar je smiselno vlagati v lokalno avtomatizacijo. Veliko število različnih, privlačni idej in poslovnih modelov se lahko razvije v povezavi s ključnimi besedami "decentralizacije" in "množičnih prilagoditev". V prihodnosti bo to omogočalo nove in decentralizirane proizvodne koncepte in proizvodne obrate za proizvodnjo elektronike izven Azije. Kljub temu bo Kitajska še naprej ostala proizvodna gonilna sila v industriji elektronike.

 

Vir: www.kuka.com

 

Pripravil: Mihael Debevec

 

 

ar©tur 2021