YuMi blesti v vlogi natakarja
07.04.2017
Ena izmed zvezd Mednarodnega Industrijskega sejma v Celju je zagotovo tudi sodelovalni robot YuMi, podjetja ABB inženiring d.o.o. Pomagal je pri rezanju traku na slovesnem odprtju letošnjega sejma, na razstavnem prostoru IRT 3000 pa vam še danes in jutri natoči tudi pijačo. »YuMi se je res izkazal kot pravi natakar. Do danes je iztočil že približno 60 litrov vina, polil pa ni nič«, je robota pohvalil Darko Švetak, glavni in odgovorni urednik strokovne revije IRT3000.
Robotizacija postaja vse bolj pomemben del industrije pa tudi vsakdanjega življenja, morda je ravno zato še vedno prisoten strah, da bodo v prihodnosti ljudem prevzemali delovna mesta. A mag. Robert Logar, prokurist in vodja robotike v ABB inženiring, pravi da je strah odveč: »Roboti bodo zagotovo prevzemali tiste naloge in tista dela, ki so težja, nevarna, naporna in v zahtevnih delovnih okoljih. Na ta način bodo pomagali človeku in jih naredili bolj varna. Dejstvo je, da se bo v prihodnosti tip delovnih mest nekoliko spremenil, verjetno bomo potrebovali drugačen profil zaposlenih. Samo povezovanje te opreme in skrb, da bo vse to delovalo, pa bo še vedno potrebno človeško znanje. Ker že če pogledamo države, kjer je robotizacija najbolj prisotna, recimo v Južni Koreji in na Japonskem, tam so stopnje brezposelnosti najnižje.«
Prihodnost robota YuMi je svetla. Je varen robot, ki ne potrebuje nobene zaščite, saj je programiran tako, da sodeluje s človekom in se ob stiku ustavi. Po besedah Darka Švetaka je na razstavnem prostoru prava atrakcija. Mladi, ki jih zanima vse v zvezi z napredno tehnologijo, se ga ne bojijo. Starejši so, pravi, še nekoliko zadržani: »Ljudje še malo s strahom pristopijo k robotu, ker so bili vsi roboti do danes v različnih kletkah in zaščitah. Ko jim razložiš, kako deluje, se ojunačijo in se ga ne bojijo več. Najbolj se bojijo poškodb.«
Robot YuMi je v osnovi namenjen predvsem za montažne naloge manjših sestavnih delov, recimo za pakiranje. »Je varen za delo s človekom, zelo enostavno ga je prilagoditi za nek drug program, bistveno pa je to, da je krmilni sistem zapakiran v samega robota in ne potrebuje nekih dodatnih varovalnih sistemov. Zato je enostavno mobilen, lahko ga postavimo med ljudi in lahko opravlja tudi naloge klasičnega robota,« pojasni Robert Logar. YuMi ima dve roki, nosilnost na vsaki je omejena na pol kilograma: »Želimo, da je robot, ki je varen za človeka, hkrati tudi dovolj hiter,« doda Logar.
Robotika ima v industriji in gospodarstvu številne prednosti, lahko je tudi zabavna. Strokovna revija IRT3000 denimo povezuje različne partnerje pri razvoju robotskih iger. Obiskovalcem sejemskih dogodkov na celjskem sejmišču je zagotovo že poznan robot košarkar, s katerim so se lahko v košarki pomerili tudi na lanskem MOS-u. Na letošnjem jubilejnem 50. MOS-u bo še bolj zanimivo, napoveduje Darko Švetak: »Dogovorili smo se, da bomo na približno 170 kvadratnih metrov velik razstavni prostor pripeljali vse pri nas narejene robotske aplikacije, od košarke, robotskega pikada, robotskega namiznega hokeja in ABB YuMi natakarja. Želimo narediti celo druščino robotov različnih proizvajalcev, ki bo na enem prostoru opravljala različne igre. Pripravljamo že novo aplikacijo, ki jo delamo skupaj z dijaki Šolskega centra Ptuj. Delamo z robotom Fanuc, in sicer bomo naredili aplikacijo iger križci-krožci in štiri v vrsto.«