Upravljanje kakovosti v službi planeta Zemlja
22.08.2017
Predkongresna delavnica bo 10. oktobra 2017 na Bledu
V okviru 61. Mednarodnega kongresa za kakovost in odličnost, ki bo potekal letos od 11. do 12. oktobra na Bledu v organizaciji Slovenskega združenja za kakovost in odličnost, vas vabimo na predkongresno delavnico na temo Upravljanje kakovosti v službi planeta Zemlja, ki bo potekala 10. oktobra 2017, prav tako na Bledu.
Predkongresna delavnica je namenjena akademskim in znanstvenim krogom, študentom, poslovnežem, administraciji, managerjem in inženirjem, ki se ukvarjajo z vprašanji kakovosti in okolja.
Na predkongresni delavnici s temo Upravljanje kakovosti v službi planeta Zemlja bo potekalo spoznavanje glavnih skrbi planeta Zemlje (ne le podnebne spremembe, temveč celovito vrednotenje vseh vplivov na okolje). Kako bo to vplivalo na probleme planeta Zemlja?
Udeleženci bodo skozi interaktivno delavnico opredelili ukrepe z uporabo orodja Proces analitične hierarhije (AHP – Analytical Hierarchy Process), s tem bo izveden predogled globalnih skrbi in njihovih posledic. Udeleženci bodo v nadaljevanju določili prednostne naloge, ki omogočajo sprejetje protiukrepov v vsaki organizaciji, ki se vključuje v prizadevanja za vodenje kakovosti.
Delavnico bosta vodila Narayanan Ramanathan, ugledni strokovnjak s področja sistemov vodenja kakovosti in kakovostnega vodenja ter doc. dr. Roman Kunič, univ. dipl. grad., ugleden predavetelj na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo, Katedra za stavbe in konstrukcijske elemente.
Več o PROGRAMU predkogresne delavnice na temo Upravljanje kakovosti v službi planeta Zemlja:
Predogled globalnih skrbi in njihovih posledic:
Pomisleki so: 1. toplogredni plini, 2. sevanja, 3. izpusti v zrak, vodo, tla, 4. izguba neobnovljivih virov, 5. črpanje virov je hitrejše od obnove, 6. kemikalije v hrani 7. kemikalije v okolju, in 8. nakopičenje odpadkov.
Posledice so: 1. biološko izumrtje, 2. segrevanje ozračja, 3. bolezni zaradi življenjskega sloga, 4. degradacija kopenskih in vodnih bitij, in 5. pomanjkanje sredstev za prihodnje generacije.
Vse to resno poziva k vprašanju o možnosti preživetja človeške vrste.
Predogled organizacijskih odzivov:
Državna raven: Davčni sistem, spodbude, politike.
Organizacijska raven:
V procesih: 1. uporaba obnovljivih virov energije, 2. odprava onesnaževanja, 3. izogibanje uporabi nerazgradljivih snovi, 4. zmanjševanje uporabe neobnovljivih materialov / surovin, 5. varno odstranjevanje, in 6. izogibanje izčrpanju obnovljivih virov.
V proizvodih: 1. zmanjševanje porabe neobnovljive energije, 2. zmanjševanje onesnaženja med uporabo, 3. izogibanje povzročanja nerazgradljivih odpadkov v procesu ali po uporabi, 4. omogočanje recikliranja (ne pa povzročanja sistema 'down-cycling'), 5. preprečevanje človeške izpostavljenosti kemikalijam, in 6 zmanjšanje škodljivih izpustov v zrak, vodo ali tla, pri čemer se izogibamo izčrpanju neobnovljivih virov.
Pri upravljanju: 1. transport z manjšim vplivom na okolje, 2. gradbeni proces in celotna analiza življenjskega cikla stavb (proizvodnja gradbenih materialov, transporti, gradnja, uporaba stavbe, razgradnja, reciklaža itd.).
Vloga upravljanja kakovosti:
Vsi navedeni odgovori spadajo v kategorijo socialne kakovosti, ki razširja osredotočenost potrošnikov na preprečevanje škode za družbo. Metode bodo vključevale določanje in uvajanje ciljev s pomočjo upravljanja politik, vzdrževanju novih standardov z vsakodnevnim upravljanjem in vse težave pri iskanju, določanju prednostnih nalog in izboljšanju metodologij ter tehnologij.
Delavnica bo potekala 10. oktobra, od 15.00 do 18.00 ure v Hotelu Golf na Bledu. Kotizacija znaša 75 € + ddv.
Na predkongresno delavnico se prijavite tu - prijavnica.
Hkrati vas vabimo tudi na 61. EOQ Kongres, ki bo 11. in 12. oktobra 2017 na Bledu, v prelepem alpskem delu Slovenije, nedaleč od prestolnice. Več o kongresu si lahko preberete tu.