IRT 3000

vsebina

Seminar: Kompozitni materiali in tehnologije

17.10.2017

V splošnem velja prepričanje, da je predelava plastike nujno vezana na drage stroje in orodja, posledično pa na visoke serije, sicer je nerentabilna. To v celoti drži za poceni brizgane in ekstrudirane izdelke. Prodor brizgane in ekstrudirane plastike v vse panoge je tako uspešen zaradi nizke cene in neomejenih možnostih predelave, toda večina materialov je 5 – 10-krat manj trdna od jekla.

Prav zato preseneča, da so se pri nas mnogi nizkoserijski postopki, ki zahtevajo mnogo manjša vlaganja, uveljavili le v manjši meri, medtem ko v svetu močno pridobivajo na veljavi. Omogočajo namreč izdelavo izdelkov z lastnostmi, oblikami in dimenzijami, ki z visokoserijskimi postopki niso izvedljivi.

navodnikPri tem močno prevladujejo KOMPOZITI. To so materiali, sestavljeni iz visokotrdnih vlaken, povezanih z (večinoma) polimernimi vezivi. Po trdnosti jih ne dosegajo nobeni drugi materiali, zato se uveljavljajo predvsem za zahtevne in drage izdelke kot so letala, avtomobili ali športni rekviziti. Izpodrivajo tudi cenovno ugodne materiale kot je, na primer, betonsko jeklo za gradnjo mostov. Kompozitom dajejo visoko trdnost predvsem "supervlakna", ki dosegajo natezno trdnost tudi preko 4000 N/mm2, kar je nekajkrat več kot jekla. Na težo preračunana (specifična) trdnost je do 15-krat večja kot pri jeklu.

Seminar bo v četrtek 26.10.2017 od 9:00 do 15:00 na sedežu TECOS-a v Celju.

Seminar je namenjen:

  • tehnologom,
  • razvojnikom,
  • vodjem proizvodnje,
  • direktorjem podjetij.

Na seminarju boste pridobili naslednja znanja o:

  • presenetljivih lastnostih kompozitnih materialov,
  • uporabi kompozitnih materialov v mnogih zanimivih izdelkih, 
  • pridobiti znanje o paleti predelovalnih postopkov s posebnim poudarkom na tistih, ki so dosegljivi in zanimivi tudi v naših razmerah.

Predavatelj: Janez Navodnik, univ. dipl. inž. kemije

Ima več kot 30 let izkušenj s tehnologijami predelave polimernih materialov. Je direktor podjetja Navodnik d.o.o. in GIZ Grozd Plasttehnika, ukvarja pa se s svetovanjem in izobraževanjem na področju predelave plastike, novih materialov in tehnologij ter povezuje podjetja v skupne projekte. Je urednik in pisec večine člankov v reviji PlastForma ter avtor samostojnih publikacij, tudi priročnika Plastik-orodjar ter knjige Slovenija je ustvarjena za nanotehnologije.

Več o seminarju in prijava pa na tej povezavi.

ar©tur 2021