IRT 3000

vsebina

Enostavno skeniranje odsevnih površin z laserskimi 3D-skenerji Zeiss

17.11.2017

Ker vsak princip 3D-skeniranja bazira na zajemanju odboja neke vrste svetlobe, je odsevnost površin zmeraj izziv. V prispevku so opisani laserski 3D-skenerji Zeiss, ki občutljivost na odsevnost površin zmanjšujejo na minimum.

3D-laserski skenerji Zeiss so na voljo v izvedbah T-Scan CS+ in T-Scan LV. Skener, ki ga operater drži v rokah, je zmeraj enak, razlikujeta pa se sledilnika, zaradi katerih je pri modelu CS+ merilno območje veliko dobra 2 metra, pri modelu LV pa je merilno območje dolgo 6 metrov in na najširšem delu široko 3,7 metra.

DSC_6721_sw

Prednost ročnega skenerja Zeiss je široka laserska črta ter sposobnost hitrega zajemanja podatkov, zato je delo lahko hitro opravljeno. Potek skeniranja operater opazuje na računalniškem ekranu, kar mu olajša pregled nad že opravljenim delom in nad še manjkajočimi površinami, ki jih mora še poskenirati. Razdalja med skenerjem in merjencem se lahko spreminja v velikem območju, od 100 do 200 milimetrov, tako da vodenje skenerja po merjencu ni preveč zahtevno opravilo, operaterju pa je v pomoč tudi zelena oznaka, projicirana na merjenec, ki mu označuje idealno srednjo oddaljenost 150 milimetrov.

Če med skeniranjem obstaja nevarnost, da se bo medsebojni položaj merjenca in sledilnika spremenil, npr. zaradi vibracij, se na merjenca ali njegovo prijemalo namesti 5 do 7 diodnih označb, s pomočjo katerih sledilnik medsebojni položaj nadzira in rezultate meritev ustrezno korigira. Hkrati pa se te označbe lahko uporabijo za premikanje sledilnika glede na merjenca z namenom povečevanja merilnega območja, tako da uporabnik ni strogo omejen z zgoraj navedenimi obsegi merilnih območij.

Poleg skeniranja pločevinastih izdelkov je pogost namen uporabe skeniranje večjih plastičnih kosov, npr. delov armaturnih plošč, vratnih oblog, stenskih, talnih in stropnih oblog ter sedežev avtomobilov, kjer sicer ni toliko težav z odsevnostjo materiala, prideta pa do izraza hitrost in enostavnost skeniranja. Podobno velja za uporabo v livarstvu, kjer laserski skenerji T-Scan predstavljajo optimalno rešitev za večje izdelke, ki jih običajni optični 3D-skenerji ne morejo zajeti v svoje merilno območje.

V kompletu je poleg ročnega skenerja tudi ročno tipalo T-Point, s katerim je mogoče meriti položaje posameznih točk na merjencu, tudi npr. lukenj in odprtin različnih oblik, ki jih je s skenerjem včasih težko zajeti. Je pa možen nakup tudi samo tipala T-Point in sledilnika, brez skenerja, kar je potem cenovno ugodna rešitev za kontrolo dimenzij npr. varjenih konstrukcij.

Ker sta skener in sledilnik oziroma kontrolna enota povezana samo s kabli, je T-Scan CS+ enostavno tudi avtomatizirati, in sicer tako, da se ročni skener premika s pomočjo robota. Ker predpriprava površine zaradi odsevnosti ni potrebna, je mogoče tudi manipulacijo z merjenci avtomatizirati in tako sistem postaviti neposredno v oziroma ob proizvodno linijo.

Za nadaljnje informacije se obrnite na Carl Zeiss, d. o. o., info@zeiss.si ali telefon 01/513 82 51.

Boštjan Vrečko, univ. dipl. ing. str.

 

ar©tur 2021