IRT 3000

vsebina

Dnevi industrijske robotike 2019

18.04.2019

Že tradicionalno je skupina študentov Fakultete za elektrotehniko pod mentorstvom prof. dr. Marka Muniha organizirala Dneve industrijske robotike 2019 – DIR19. Enotedenski dogodek je potekal od prvega do petega aprila in je vključeval tekmovanje RobotChallenge, predavanja strokovnjakov iz industrije, predstavitev robotskih aplikacij v avli FE ter strokovno ekskurzijo v Revoz d.d. in TPV d.o.o..

DIR V ŠTEVILKAH
190414-2Več kot 450 dijakov
Najmanj 150 osnonošolcev in 70 predšolskih otrok
Več kot 70 dijakov in osnovnošolcev na aplikacijah
181 prijavljenih študentov na aplikacijah
Več kot 600 študentov in zunanjih obiskovalcev, ki so si aplikacije ogledali v popoldanskem času

ROBOTCHALLENGE
Dober teden pred uradnim začetkom dogodka je potekalo tekmovanje RobotChallenge. Osem parov se je preko treh nalog stopnjujočih se težavnosti pomerilo v virtualnem načrtovanju robotskih celic. Naloge so zajemale učenje robota sledenja trajektorijam, prijemanje, premikanje in odlaganje predmetov iz ene mize na drugo ter vodenje sodelovanja dveh robotov. Letošnja zmagovalca sta Rok Podpečan in Bor Gradečak s Fakultete za elektrotehniko v Ljubljani.

PREDAVANJA
V ponedeljek, 1. 4. 2019 smo uradno otvorili dogodek z uvodnimi besedami dekana Fakultete za elektrotehniko prof. dr. Gregorja Dolinarja in predstojnikom Laboratorija za robotiko prof. dr. Marka Muniha ter podelitvijo priznanj najbolj uspešnim pri tekmovanju RobotChallenge. Čez teden so sledila tri vabljena predavanja strokovnjakov iz industrije. Asist. Dr. Miha Pipan in Hugo Zupan iz LASIM FS sta nam v torek, 2. 4., predstavila digitalni dvojček proizvodnega sistema in implementacijo VR tehnologije. Dr. Viktor Zaletelj iz podjetja Epilog nam je v sredo, 3. 4., predstavil napredne tehnologije v logistiki pametnih tovarn in za zaključek nam je v četrtek, 4. 4., inženirka leta 2018 Dora Domajnko, iz podjetja RLS merilna tehnika, predavala o merjenju položaja.

APLIKACIJE
Od ponedeljka do četrtka je bilo v avli fakultete razstavljenih osem robotskih aplikacij, ki so jih načrtovali in predstavili študentje. V dopoldanskem času so si jih ogledale skupine vedoželjnih dijakov, osnovnošolcev ter navdušenih predšolskih otrok. Nekateri pa so sodelovali tudi na aplikacijah in se naučili več o programiranju industrijskih robotov. V popoldanskem času so se študenti, ki so se predhodno prijavili preko spletne strani dogodka, spoznali z delovanjem robotov ter se tudi sami preizkusili v vodenju in programiranju v njihovem operacijskem okolju. Preko dneva so nas obiskali tudi profesorji, študenti, strokovnjaki iz industrije in drugi, ki jih zanima robotika. Pri načrtovanju aplikacij smo imeli v mislih, da z vsako aplikacijo prikažemo drugačen način uporabe robotov. Uporabili smo različne tipe robotov – od kolaborativnih robotov do industrijskih robotskih manipulatorjev.

EKSKURZIJA
DIR 2019 smo zaključili v petek, 5. 4. s strokovno ekskurzijo. Najprej nas je pot vodila v Revoz, ki je eno največjih slovenskih podjetij, edini slovenski proizvajalec avtomobilov in vrsto let največji izvoznik. Pokazali so nam kontrolno sobo iz katere lahko ugotavljajo napake na posameznem delu linije in na vsakem robotu ter optimizirajo samo proizvodnjo, kar jim omogoča, da se s proizvodnega traku vsako minuto in pol odpelje novo vozilo. Predstavili so nam edino fleksibilno proizvodno linijo v Sloveniji, na kateri se lahko sočasno sestavlja karoserije kar štirih različnih modelov avtomobilov. Po ogledu, po številu robotov najbolj robotizirane tovarne v Sloveniji, smo si ogledali tudi proizvodni obrat TPV v Veliki Loki. TPV, kot razvojni dobavitelj sestavnih delov za avtomobilsko industrijo se ponaša z zelo kvalitetno proizvodnjo. Ogledali smo si napredne robotske aplikacije, ki so jih razvili v podjetju, med drugim na umetni inteligenci osnovano pametno prepoznavo 3D objektov, njihove pozicije in orientacije, kar robotu močno olajša nalogo pobiranja naključno raztresenih objektov iz škatle. Pokazali so nam tudi svoj proizvod na sceni mobilne robotike oz. AGV (Automated Guided Vehicle), ki omogoča avtonomno prevažanje surovin iz skladišča do mesta obdelave, pri čemer pa lahko popolnoma naložen premaguje 8-stopinjski naklon.

ar©tur 2021