Igus je kot prvi v svetu začel reciklirati odslužene energijske verige
17.06.2020
Recikliranje odsluženih energijskih verig je dobro za okolje
Kaj se zgodi, ko plastična energijska veriga dokonča svojo življenjsko dobo? Običajno jo preprosto odložimo in sežgemo z drugimi plastičnimi odpadki.
Pri Igusu pa so se tega lotili povsem drugače. S svojim zelenim programom za recikliranje »chainge« , so se v podjetju Igus odločili za novo, okolju zelo prijazno pot: uporabniki lahko svoje odslužene plastične energijske verige pošljejo Igusu v recikliranje – ne glede na proizvajalca. Lahko odpravijo stroške odlaganja, hkrati pa prejmejo tudi bon za nakupe pri Igusu. Tako pridobijo kupci, najbolj pa okolje.
Po podatkih Plastikatlas 2019 se v Nemčiji za nove izdelke znova uporabi le približno 16 % plastičnih odpadkov. Čeprav plastična energijska veriga z relativno dolgo življenjsko dobo ni primerljiva z izdelki za vsakodnevno uporabo, kot je plastična embalaža, se vprašanje, kako jo odvreči, še vedno pojavi ob koncu njene življenjske dobe. Običajno se energijska veriga odlaga skupaj z drugimi plastičnimi odpadki. Recikliranje se pojavlja zelo redko, saj so stroški ločevanja različnih plastičnih materialov in recikliranja za ponovno pridobitev uporabnega granulata previsoki. V večini tovarn je običajni postopek, da odstranijo energijske verige iz svojih strojev in jih odvržejo med industrijske odpadke. V večini primerov se plastika sežge.
Igus zdaj ponuja okolju prijazno alternativo v obliki zelenega programa za recikliranje »chainge«.
Kako plastični granulat nastaja iz starih verig: 1. očistite verige, 2. stehtajte verige, 3. zabeležite količino in kontaktirajte Igus, 4. pošljite verige v Igus
Recikliranje je enostavno
Cilj programa je recikliranje plastike, iz katere so izdelane energijske verige, in jo znova uporabiti za nove izdelke. V ta namen lahko uporabniki po čiščenju svoje stare izrabljene plastične energijske verige pošljejo v Igus – ne glede na dejanskega proizvajalca verig.
Plastiko nato v Igusu sortirajo, očistijo, drobijo in pakirajo. Potem jo lahko Igus ali druga podjetja znova uporabijo za izdelavo visokokakovostnih tehničnih izdelkov. V zameno kupec prejme bon v višini 0,78 €* za kilogram. »Igus prevzema to odgovornost in s svojim zelenim programom recikliranja »chainge« želi prispevati k zmanjšanju plastičnih odpadkov in k izboljšanju procesa recikliranja,« pravi Frank Blase, izvršni direktor podjetja Igus GmbH, in doda: »To za nas ni nekaj novega. Kot največji svetovni proizvajalec plastičnih energijskih verig že recikliramo 99 % plastičnih odpadkov, nastalih v proizvodnji, ki jih lahko nato spet uporabimo kot ponovno granulacijo. Program »chainge« je zdaj naslednji pomemben korak v smeri trajnostnega poslovanja. Program zelenega recikliranja »chainge« bo po vsem svetu predstavljen v prihodnjih mesecih. Najprej Igus začenja program v Nemčiji in kmalu se bo izvajal lokalno na številnih drugih trgih, kot so Kitajska, ZDA, Japonska, Tajvan in Koreja … Tudi iz Slovenije je že možno vračilo starih e-verig po spodnjem postopku: