Formula 1 med poslovnimi računalniki
30.06.2021
Delovne postaje so že tri desetletja prva izbira profesionalcev - inženirjev, arhitektov, grafičnih oblikovalcev in številnih drugih zahtevnih uporabnikov.
Se sprašujete, kaj pravzaprav je delovna postaja? Je mogoče le drugo ime za delovno mesto? Je mar to računalnik? Bodimo iskreni: ste, razen če delate v IT-industriji, že kdaj slišali za izraz delovna postaja?
Delovne postaje so zelo zmogljivi in zanesljivi računalniki – tako namizni kot prenosni. So stroji, na katere se uporabniki preprosto zanesejo. Od tipičnih osebnih ali namiznih računalnikov se ločijo tako po vgrajenih strojnih komponentah, ki so prilagojene večjim in dolgotrajnim obremenitvam, kot tudi po programski plati. Delovne postaje so namreč preverjene in certificirane za delovanje s specializirano programsko opremo, ki jo najdemo v poslovnih, razvojnih in ustvarjalnih okoljih, npr. rešitve, kot so Adobe, ANSYS, AVID, AutoCAD, Autodesk, CATIA, Intergraph, PTC Creo in podobne. Morebitni šoki in neprijetna presenečenja glede nezdružljivosti in nedelovanja posameznega programa na računalniku tako odpadejo.
Najboljše iz sveta računalništva
Delovne postaje je pred skoraj tremi desetletji izumilo podjetje Siemens Nixdorf in predstavilo model CELSIUS 1. Danes je blagovna znamka CELSIUS del podjetja FUJITSU in ostaja ena najbolj ikonskih v industriji. Tudi namen, ki je botroval pojavu delovnih postaj, se je ohranil. Namenjene so bile najzahtevnejšim uporabnikom, ki s poslovnimi računalniki niso bili najbolj zadovoljni, saj so potrebovali več, lahko tudi bistveno več zmogljivosti ali pa bolj zanesljivo delovanje ob visokih obremenitvah. In tako so inženirji podjetja FUJITSU sprejeli izziv in v računalniško ohišje vgradili tehnologijo iz sveta strežnikov ter vrhunsko grafično rešitev. Pred približno 30 leti je to pomenilo, nove Intel Xeon procesorje, prve grafične kartice, sposobne 3D-pospeševanja in operacijski sistem Microsoft Windows 95. Delovna postaja je bila rojena. Recept je zelo podoben še dandanes. Zadnja generacija procesorjev Intel Xeon z več deset jedri, brezsramno velike količine delovnega pomnilnika (ki zna sam zaznati in odpraviti napake) in hrambe podatkov ter vrhunske grafične kartice, nameščeni na matične plošče strežniške kakovosti, kar kipijo od zmogljivosti. Tudi ostali gradniki, npr. napajalnik, so prilagojeni visokim obremenitvam tekom življenjske dobe, ki znaša najmanj 36 mesecev.
Vse skupaj upravlja operacijski sistem Windows 10 Pro, torej je integracija novodobnih delovnih postaj FUJITSU CELSIUS v poslovna okolja kar se da enostavna.
Delovne postaje CELSIUS so kos vsem izzivom najzahtevnejših uporabnikov. FUJITSU z novimi izdelki cilja na vsa poslovna okolja – tako pisarniška kot tudi zahtevna razvojna okolja, ki potrebujejo izjemne zmogljivosti procesiranja in obdelave računalniške grafike. Novi modeli računalnikov strankam nudijo še več izbire glede vgrajenih komponent, ki jih lahko prilagodijo svojim potrebam. FUJITSU v okviru programa Made4You omogoča tudi prilagoditev delovnih postaj posameznemu podjetju – tako glede strojne in programske opreme, varnostnih elementov in celo personalizacije zunanjosti in embalaže. Vznemirljivi časi za podjetja in ljudi, ki pri svojem delu od računalnika zahtevajo kar največ.
Grafika, ki je več kot le grafika
Nove tehnologije, kot so navidezna resničnost, umetna inteligenca, poglobljeno učenje, vse večje povpraševanje po vrhunski vizualizaciji in podobne, spodbujajo vgradnjo vedno zmogljivejših komponent v delovne postaje. Te so v najnovejši generaciji opremljene z enim ali več osrednjimi procesorji izjemnih zmogljivosti (do 56 jeder), ki zagotavlja pravi temeljni kamen za uporabo ene ali več profesionalnih grafičnih kartic proizvajalcev AMD ali NVIDIA. Zmogljivosti so, preprosto povedano, vrhunske.
Poleg izjemnih grafičnih zmogljivosti pa delovne postaje FUJITSU CELSIUS odlikujejo še razširljivost, prilagodljivost in predvsem zanesljivost delovanja.
Windows 10 Pro – za profesionalce
Kot se za delovno postajo nove generacije spodobi, ta za poslovne in kreativne aplikacije potrebuje tudi odlične programske temelje. Prav te zagotavlja Microsoft s svojo najnaprednejšo različico operacijskega sistema – Windows 10 Pro. Da, prav ta oznaka Pro daje jasno vedeti, da so delovne postaje s tem operacijskim sistemom namenjene profesionalcem, tistim, ki ne pristajajo na kompromise. Fujitsu za posel priporoča rabo Windows 10 Pro.
Delovne postaje, narejene, da trajajo
Novi sistemi, ki sodijo med najbolj zanesljive v industriji, so izdelani v Fujitsujevih tovarnah na Češkem in Japonskem, ki se lahko pohvalita z enim najboljših rezultatov zanesljivosti delovanja svojih izdelkov. Novi poslovni računalniki FUJITSU ESPRIMO in delovne postaje FUJITSU CELSIUS tako v poslovna okolja prinašajo novo dimenzijo zanesljivosti, saj se le redko primeri, da njihovi sestavni deli odpovedo.
FUJITSU ima namreč popoln nadzor nad vsem ključnimi proizvodnimi procesi ter skrbi za celovito zagotavljanje kakovosti – od samega dizajna in načrtovanja novih izdelkov do njihove sestave. Vse delovne postaje so deležne izjemno stresnega testiranja, saj jih strokovnjaki preverjajo za delovanje v na videz nemogočih pogojih, ki jih povzročajo vročina, vlaga, vibracije, elektromagnetne motnje ... Z natančnim preizkušanjem in vpeljevanjem izboljšav ter inovacij v vse procese nastanka novih izdelkov so tako dosegli zavidljivo raven zanesljivosti delovanja, ki je še posebej dobrodošla v primeru mobilnih delovnih postaj, ki so »na terenu« lahko izpostavljene številnim nevšečnostim in nerodnostim.
Najboljša skrb za varnost
Informacijska in kibernetska varnost sta v sodobnih poslovnih okoljih vse pogosteje na preizkušnji. Zato mora biti tudi obramba kar se da neprebojna. FUJITSU v svoje delovne postaje, posebej mobilne, vgrajuje več varnostnih mehanizmov kot drugih ponudniki. Poleg standardnih zaščit z gesli, šifriranjem vseh podatkov v delovni postaji namreč ponuja še možnost prijave uporabnika s tehnologijo prepoznavanja žil v dlani. Struktura ožilja dlani posameznika je namreč bolj edinstvena od prstnega odtisa ali skeniranja obraza ali šarenice uporabnika, ki ju znajo najbolj
spretni napadalci že pretentati.
Za vse, ki ne pristajajo na kompromise
Danes se delovne postaje uporabljajo v vseh pomembnejših panogah za najrazličnejše poslovne naloge – od finančnega modeliranja do oblikovanja kompleksnih zgradb in načrtovanja vozil. Delovne postaje so postale nepogrešljiva orodja za inženirje, ustvarjalce vsebin, analitike in druge zaposlene, ki potrebujejo najvišjo raven zmogljivosti, vizualizacije in integritete podatkov.