IRT 3000

vsebina

Spletno-digitalni format Industrijskega foruma IRT je uspel

02.09.2021

Zaradi znanih omejitev, namenjenih zajezitvi virusne pandemije, je Industrijski forum IRT letos izjemoma potekal prek spletne platforme in zabeležil odličen obisk. Tudi zato, ker sprememba »medija« ni vplivala na vsebino – udeleženci dogodka so prek spleta lahko prisluhnili skoraj 40 strokovnim predavanjem, razdeljenim v štiri programske sklope (e-dvorane), ki so jih organizatorji razporedili na dva dneva. Še več, ogled za nazaj jim omogoča, da si predavanja, ki jih zanimajo, ogledajo kadarkoli.

ZNPA7DD

Kot je že v navadi, je bil uvod v Industrijski forum IRT bolj poslovno obarvan, saj so predavatelji govorili o tem, kako inovacije spraviti na trg, kako razviti lastno blagovno znamko in tudi o tem, kako voditi zaposlene. Marino Furlan, predsednik družbe Intra Lighting, je spletnemu občinstvu predstavil dobro prakso, kako z inovacijo prodreti na trgu, medtem ko je dr. Robert Agnič, glavni izvršni direktor podjetja Plastika Skaza, predstavil razloge, zakaj podjetje razvija lastne blagovne znamke in kako uspešno je pri tem. Mag. Željko Puljić, direktor družbe Iskratel, pa je predstavil delo z mladimi v podjetju in rešitev ter pristop »IN board«, ki jim pomaga pri komunikaciji, vodenju in sodelovanju. Poslovanje podjetij mora biti kar se da celovito, zato sta Alenka Hren iz SPIRIT Slovenija ter Marko Lukić iz podjetja Lumar IG, d. o. o., predstavila, kako naj podjetja v praksi uresničujejo trajnostno poslovno strategijo.

Veliko je bilo govora o digitalni preobrazbi podjetij vseh vrst in velikosti. Digitalizacija se je zagnala tako v proizvodna kot storitvena okolja, korona kriza pa jo je še izdatno pospešila. Brez dobrega načrta ni mogoče uspeti. Podjetja zato potrebujejo celovit načrt, tak, ki upošteva vse deležnike – posel, ljudi in okolje.

Prihodnost inženirstva je multidisciplinarna

Na okrogli mizi so sogovorniki govorili tudi o inženirjih in inženirkah prihodnosti, Jasna Hengović iz podjetja COSYLAB, Inženirka leta 2020; mag. Jelica Lazarevič Lajovic iz podjetja Iskratel; ter Tjaša Jereb in Miha Bobič, predsednik iniciative Inženirke in inženirji bomo! iz podjetja Danfoss Trata. Inženirski poklic so primerjali s poklicem ustvarjalca in raziskovalca, ki stremi k vsestranskosti. V vse večji multidisciplinarnosti je tudi prihodnost inženirskega poklica, saj se posamezna področja vse bolj prepletajo med sabo, so izpostavili.

ZNPA7DD_Image_2

Priznanje TARAS Danfoss Trati in Institutu Jožefa Stefana

Podjetje Danfoss Trata in Institut Jožef Stefan sta prejemnika letošnjega priznanja TARAS, s katerim organizator Industrijskega foruma IRT nagrajuje najuspešnejše sodelovanje gospodarstva in raziskovalno-razvojnega okolja na področju inoviranja, razvoja in tehnologij. Prejeli so ga za razvoj inteligentnih motornih pogonov, ki v kombinaciji s tlačnimi regulatorji brez pomožne energije omogočajo optimizacijo celotnega omrežja daljinskega ogrevanja oziroma hlajena ter podpostaj.

»Priznanje TARAS je namenjeno predvsem spodbujanju in poudarjanju pomena sodelovanja med gospodarstvom in znanstvenoraziskovalnim okoljem, katerega rezultat je inovacija, ki bi ne nastala brez tega sodelovanja,« je ob razglasitvi prejemnikov priznanja izpostavil dr. Tomaž Perme, vodja odbora za podelitev priznanja Taras, ki sta ga podelila skupaj z Darkom Švetakom, organizatorjem Industrijskega foruma IRT.

Žan Kozan iz podjetja Danfoss Trata je na konkretnem primeru pojasnil glavne prednosti in učinkovitost sistema za uporabnika: »Sistem smo inštalirali v toplarni v Nemčiji. Sistem prinaša takšno povečanje učinkovitosti, da se je uporabniku izračunana povratna investicija povrnila v desetih mesecih.«

ZNPA7DD_Image_3Strokovna komisija je v utemeljitvi izbora zapisala, da sta raziskovalni skupini sodelovali v vseh fazah življenjskega cikla izdelka od zasnove do certificiranja ustreznosti izdelka za prodajo na trgu. Pri tem so sodelavci Odseka za sisteme in vodenje na IJS prispevali tista znanja, ki so raziskovalni skupini v podjetju primanjkovala za uspešen razvoj nekaterih inovativnih rešitev pri razvoju nove družine inteligentnih motornih pogonov za optimizacijo daljinskih energetskih omrežij, s tem pa omogočila tržno prednost pred konkurenco, ki se kaže tudi v treh mednarodnih patentih in zaščiti blagovne znamke. Raziskovalni skupini uspešno sodelujeta tudi pri tržnih aktivnostih, diverzifikaciji izdelkov ter potrebnih prilagoditvah ob izvedbi aplikacij. Poleg vzorčnega sodelovanja, ki v vseh pogledih izpolnjuje merila za priznanje TARAS, je pomemben še okoljski vidik nove serije ventilov, ki omogočajo učinkovitejša daljinska energetska omrežja in podomrežja ter manjšo rabo energije in nižje stroške ogrevanja oziroma hlajenja. Danfoss Trata in Institut Jožef Stefan sta med drugim za skupno sodelovanje že leta 2015 prejela priznanje TARAS.

Druga finalista za priznanje TARAS sta bili ekipi družbe Plamtex INT in Instituta Jožef Stefan za inovativno programsko rešitev, ki avtomatizira napovedovanje časov operacij pri izdelavi orodij s pomočjo umetne inteligence oziroma strojnega učenja.

Vrhunska strokovna predavanja niso manjkala

Drugačen, letos zgolj spletno-digitalni format Industrijskega foruma IRT ni vplival na kakovost in izbiro vsebin. Organizatorji so se potrudili, da so, pa čeprav po digitalni poti, do oči in ušes občinstva dostavili vse, kar so si zamislili. Tako so udeleženci spletnega dogodka spoznali trende v izdelavi karoserijskih delov avtomobilov, ki sta jih predstavila predstavnika podjetja HELLA SATURNUS SLOVENIJA, sledile pa so predstavitve novih tehnologij na področju brizganja plastike, termoplastičnih kompozitov z visoko toplotno prevodnostjo in izzivov ob recikliranju polikarbonata.

Inženirje v proizvodnih podjetjih so po odzivu sodeč močno navdušile tudi predstavitev celovite rešitve za avtomatsko doziranje, segmentiranje in sortiranje izdelkov na proizvodni liniji ter predstavitve aplikativnih rešitev, ki uporabljajo nove sodelujoče robote. Veliko zanimanje je vladalo še za predstavitev indeksa pripravljenosti proizvodnih podjetij na industrijo 4.0 ter rešitve za zagotavljanje kakovosti v proizvodnih procesih.

Med drugimi tehnologijami, ki so bile predstavljene na e- -Industrijskem forumu IRT, bi izpostavili še pametno mazanje ter primerjave različnih tehnologij varjenja, vlivanja in aditivne proizvodnje. Predavatelji so udeležencem dali tudi odgovor na vprašanje, ali je 3D-tisk kovin že konkurenčen in pripravljen za masovno proizvodnjo.

Se vidimo junija 2022

Znan pa je že datum za Industrijski forum IRT z letnico 2022. Organizatorji načrtujejo, če bo virusna pandemija mimo, da bo največji strokovni dogodek v Sloveniji spet v klasični obliki in na vsem že dobro znani lokaciji v Portorožu. V koledarju si zato obkrožite datuma 6. in 7. junij 2022.

Avtor: Miran Varga

www.forum-irt.si

ar©tur 2021