IRT 3000

vsebina

Hlajenje procesne vode v industriji

02.09.2021

V sodobnem svetu je vse večji poudarek na varčevanju z vodo in z energijo, razlogi za to so ekološki ali finančni. Zaradi tega vse več podjetij uporablja industrijske hladilne sisteme, ki s svojim delovanjem zagotavljajo učinkovito recikliranje oziroma uporabo iste hladilne vode, hkrati pa se stremi k čim manjši porabi električne energije.

Cena električne energije je eden od glavnih stroškov v industrijski proizvodnji. Prav zato so s pravilno načrtovanim sistemom hlajenja prihranki opazni.

1

Hladilnik vode

Pri pripravi načrta hlajenja v podjetju OMEGA AIR d.o.o. Ljubljana upoštevajo energetsko učinkovite rešitve. Eden od načinov, s katerim se lahko znatno privarčuje pri porabi električne energije, je uporaba hladilnega agregata z vgrajenim prostim hlajenjem (free cooling). V ta namen v podjetju OMEGA AIR d.o.o. Ljubljana pripravijo oceno prihrankov pri uporabi takšne enote prav za specifične potrebe ter pogoje naročnika.

Razlog za uporabo hlajenja so tudi vedno višje temperature ozračja in vedno višje zahteve naročnikov. 

2

Analiza porabe elektrike s prostim hlajenjem

PRISTOP K IZZIVU

Pri izbiri primerne rešitve hlajenja procesne vode je vsekakor precej lažja pot, če je na razpolago večina vstopnih podatkov. Na njihovi podlagi se določita ustrezna enota za hlajenje in optimalna pripadajoča opcijska oprema. Pravilna izbira vseh komponent bistveno vpliva na nemoteno delovanje skozi daljše časovno obdobje, hkrati pa lahko tudi bistveno vpliva na ceno. Opcijska oprema se izbere na podlagi izkušenj in razumevanja delovanja hladilne enote ter aplikacije za katero se bo hladilnik uporabljal.

Če ni na razpolago primernih vstopnih podatkov, je izbira ustrezne hladilne enote zahtevnejša. V takih primerih lahko podjetje OMEGA AIR d.o.o. Ljubljana ponudi stranki v najem hladilne enote, s pomočjo katerih se pride do optimalne rešitve.

ZNAČILNOST HLAJENJA V INDUSTRIJI

Industrijsko hlajenje je mogoče definirati kot odstranjevanje toplote iz procesov ali materialov in s tem nižanje temperature na želeno vrednost. Glede na različne parametre, kot so obseg proizvodnje, temperaturna razlika, natančnost ali pričakovana temperatura, se za industrijsko hlajenje uporablja več različnih načinov. Od hlajenja s pomočjo hladilnega plina in kompresorjev (hladilnik vode oziroma chiller) preko suhih hladilcev (dry cooler) do hladilnih stolpov. Omenjene naprave pri obratovanju za svoje delovanje izkoriščajo različne fizikalne procese.

Hladilni sistemi so zasnovani tako, da izpolnjujejo določene zahteve glede na posebne značilnosti posamezne industrije. Glavne industrijske panoge, ki zahtevajo hladilne sisteme, pa so:
• Industrija plastike in gumarstva (tlačno brizganje, ekstruzija, embalaža …),
• živilska industrija (hrana, pijača, vinarstvo, pivovarne, sadje, zelenjava …),
• kemična in farmacevtska industrija,
• strojništvo (CNC, laserji, tisk, varjenje …),
• podatkovni centri.

3

Suhi hladilec

Hladilni sistemi so pomembni za pravilno delovanje številnih industrij. Industrijsko hlajenje pri sistemih daljinskega hlajenja lahko povzroči pomembne gospodarske in okoljske koristi. Omeniti velja tudi dejstvo, da je nekoč mogoče sprejemljivo hlajenje z vodo iz vodovodnega omrežja danes med drugim tudi ekološko sporno. Ohlajevanje procesa z industrijskim hladilnikom je torej dolgoročno cenejše ter bolj ekološko.

Vsaka industrija ima svoje zahteve in spremenljivke, kar se kaže v številnih hladilnih sistemih, možni opcijski opremi in velikostih, ki so danes na voljo. V skladu s tem so industrijski hladilni sistemi prilagojeni za rešitve, ki jih je mogoče enostavno implementirati.

Pri načrtovanju hladilnih sistemov po meri se je treba osredotočiti zlasti na:
Zanesljivost – Hladilnik mora zagotavljati največjo zmogljivost vsak dan in ves dan, da zagotovi vrhunsko delovanje brez napak. Zanesljiv hladilnik zagotavlja tudi neprekinjeno delovanje proizvodnih linij.
Prilagodljivost – Hladilni sistem se mora prilagoditi uporabnikovim edinstvenim potrebam. Za odstranjevanje toplote je potrebna uporabniku prilagojena rešitev, ki ni univerzalna.

POVPRAŠEVANJE

www.omega-air.si/si

ar©tur 2021